1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Yetersiz bakiye hükümet…
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Yetersiz bakiye hükümet…

A+A-


Yeni hükümet oluşurken Maliye Bakanlığı’nın DP’de olması, Serdar Denktaş’ın Maliye Bakanlığı’nı alması başkaları gibi bana da garip gelmişti çünkü Maliye Bakanlığı her zaman için hükümetin büyük ortağında olur gibi genel bir uygulama vardır. Ancak Bakanlıklara bağlı daireler açıklandığında neden böyle olduğunu anladık.

Çünkü Bakanlığın altı boşaltılmıştı ve Maliye’de olmazsa olmaz daireler UBP’ye, Ekonomi Bakanlığı’na,  Sunat Atun’a verilmişti. Örneğin daha önce Maliye’de olan dairelerden Hazine ve Muhasebe Dairesi Ekonomi Bakanlığı’na verildi. Bütçe Dairesi ise daha önce olduğu gibi Maliye’de kaldı. Uygulamalara göre Bütçe herhangi bir ödemenin yapılması için onay verir, Hazine Muhasebe Dairesi de ödemeyi yapar.

Yani bu dairelerin sürekli bir koordine içinde olmaları gerekiyor. Ondan dolayı da zaten her iki daire de diğer daireler gibi Maliye Bakanlığı Binası içinde veya yanında yer alırlar.

Yeni duruma göre Maliye Bakanlığı içindeki bir daire Ekonomi Bakanlığı için hizmet verecek. Maliye Bakanı kendi binası içindeki Daire’ye müdahale edemeyecek. Tabii bu yeni durum UBP’nin DP’yi, yani Serdar Denktaş’ı ödemeler konusunda kontrol altında tutmak anlamına geliyor. Yani Serdar Denktaş, herhangi bir ödeme, herhangi bir bakanlığın ihtiyacı konusunda Bütçe Dairesi’nden onay çıkartabilir ancak ödemeyi yapacak olan kendi Bakanlık binası içindeki Ekonomi Bakanlığı’na bağlı Hazine ve Muhasebe’den ödeme yapılmayabilecektir. Çünkü Sunat Atun’dan o ödemenin yapılıp yapılmaması için onay alması gerekecektir.

Yani meclisteki yetersiz bakiye! gibi olan milletvekili sayısından dolayı gerçekleşmesi olası hükümetin icraat başarısızlığı veya yasa yapamamazlığı örneğin Maliye Bakanlığı’nın bölünmüş yapısından dolayı da hükümetin çalışmalarına olumsuz olarak çok yansıyacak gibi görünüyor. Çok çatışmalar yaşanacaktır bu yapılanmayla…

Öte yandan bakan dağılımlarında da anlamsızlık olduğu söylenebilir. Örneğin daha önceki hükümette Turizm Bakanlığı yapan Sucuoğlu şimdi neden Sağlık Bakanı yapılıyor! Turizm bu kadar önemsiz mi? 8-9 ay orada Bakanlık yapanın bakanlığı neden değiştiriliyor? Ben “çok başarılıydı o yüzden orada kalmalıydı” anlamında söylemiyorum ama bu değişiklikle bu yargıyı veren kendi partileri oluyor… Eğitim Bakanıyken Ulaştırma Bakanı olan Kemal Dürüst için de, Ulaştırma Bakanıyken Dışişleri Bakanı olan Tahsin Ertuğruloğlu için de aynı şey geçerli… UBP’nin alışkanlığı bu… İstihdamlarda yaptığı gibi ‘işe göre adam değil, adama göre iş’ uygulamasını bakanlıklara da uyguladı. Bunu yapabilmek için de eski hükümetten çekildikleri gün hazır olan hükümeti bakanlıkların paylaşımları nedeniyle bir hafta geciktirmiş oldu.

Bir kez daha söyleyelim; Hayırlısı olmayacak! 

---------------------------------------------------------

Kuruşları Yuvarlamak…

Cardplus harika bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. ‘Kuruşları Yuvarlamak Büyük Bir Karardır’. Bu projeyle Cardplus sahipleri alışverişlerinde ortaya çıkan 10-20 kuruşluk para üstlerini önemli üç derneğimize bağışlayabilecek.

Dün sabah kampanyanın tanıtımı yapıldı. Cardplus Genel Müdürü Mine Tokay sunum yaptı, projeyi anlattı. Bu güzel uygulamada çoğu zaman alışveriş sonrası kasaya bıraktığımız kuruşlar, bundan böyle Kanser Hastaları Yardım Derneği, Kemal Saraçoğlu Kanserle Savaş Vakfı ve SOS Çocuk Köyü’ne yuvarlanarak! gidebilecek. Cardplus sahipleri bundan sonra alışveriş yaparken aynı zamanda bağış yapmanın keyfini ve huzurunu da yaşayacaklar.

Cardplus, ülke kredi kartı sektöründe en büyük paya sahip, altı bankamızın (Limasol T. Koop. Bankası, Creditwestbank, Asbank, Kıbrıs Vakıflar Bankası, Neareastbank ve Akfinansbank) ortak kuruluşu… Bu nedenle de alışverişlerde bağışlanacak her kuruş büyüyerek bu üç yardım kuruluşuna büyük katkı sağlayacak. Lefkoşa’dan başlayan kampanya umarım yakın zamanda bütün ülkede yaygınlaşır. Emek verenleri kutlarım.

 

Bu yazı toplam 1312 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar