1. YAZARLAR

  2. Ünal Fındık

  3. Yolun sonu göründü
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Soruşturmadan 52 yıl sonra ortaya çıkan film ve resimler… 1

A+A-

İsveçli bir okurumuz, Halil Ziya Desteban’ın Pervolya’da “kayıp” edilmesinden 52 yıl sonra Birleşmiş Milletler askerlerinin 18 Mayıs 1964’te yürüttüğü soruşturmayla ilgili fotoğrafları ve çektikleri filmi bizimle paylaştı…

23 Mart 2016 tarihinde Facebook’ta iki “kayıp” Kıbrıslıtürk’ün olası gömü yerlerini göstermek üzere Larnaka’ya gittiğimizi yazdığımız zaman İsveçli okurumuz bizimle temasa geçerek “Acaba aradığınız kayıp Kıbrıslıtürk 18 Mayıs 1964’te mi kaybolmuştu?” diye sordu.

Okurumuza 18 Mayıs 1964’te “kayıp” edilen ve halen gömü yerini aramakta olduğumuz Halil Ziya Desteban’ın on yıl önce bu sayfalarda yayımladığımız öyküsünü gönderince, İsveçli okurumuz da bize o gün Birleşmiş Milletler’in yaptığı soruşturmaya ilişkin fotoğrafları ve çektikleri bir de filmi gönderdi.

Okurumuz ayrıca, sözkonusu soruşturmayı yürüten Birleşmiş Milletler’in İsveç Kontenjanı’na bağlı sivil polis görevlisi askerinin o gün tutmuş olduğu notları da bularak bizimle paylaştı.

Biz de tüm bunları Kayıplar Komitesi yetkilileriyle paylaşacağız ve bu yeni film ve fotoğraflar ışığında, “kayıp” Halil Ziya Desteban’ın olası gömü yerini bir kez daha Kayıplar Komitesi yetkilileriyle birlikte ziyaret etmek üzere girişim yapacağız.

“Kayıp” Halil Ziya Desteban’ın öyküsünü bundan tam 10 yıl önce biricik kızı Nurten Öztürk’ün anlatımıyla “Kıbrıs: Anlatılmamış Öyküler” başlığı altındaki bu sayfamızda yayımlamıştık.

“Kayıp” Halil Ziya Desteban’ın “kayıp” edildiği Larnaka’nın Pervolya (Bahçalar) köyünde, Kiti’de (Çite) ve Menevi’de (Meneu) uzun süre araştırma yapmış ve bazı okurlarımız, onun “Muhammed’in bahçeleri” denen bölgeye gömülmüş olabileceğini işaret etmişti.

Desteban’ın öldürülmesi bölge köylerinde büyük üzüntü yaratmış ve köylüler üç-beş kişinin işlediği bu suçu onaylamamışlar, bu yüzden bizlere yardımcı olmaya çalışmışlardı.

“Muhammed’in Bahçeleri”ni de Kayıplar Komitesi yetkilileriyle birlikte ziyaret etmiştik ve burada bazı kuyuları göstermiştik. Bu bölgede bulunan bir kuyuda yapılan bir kazıda herhangi bir ize rastlanmamış ancak bulunan diğer kuyularda ise herhangi başka bir kazı yapılmamıştı.

Şimdi gelen bu yeni belge ve bilgiler ışığında, bölgede yeni araştırmaların yapılması için Kayıplar Komitesi yetkilileriyle temasa geçmiş bulunuyoruz.

Birleşmiş Milletler askerinin o gün tuttuğu notlara göre, takip ettikleri izler, bu bölgedeki küçük bir ormanlık arazide son bulmaktaydı…

İsveçli okurumuzun bize göndermiş olduğu fotoğraflar ve film ışığında,  bölgeye tekrar giderek bu alanın tam yerini saptamaya çalışacağız…

 

DEVAM EDECEK

Bu yazı toplam 3061 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar