1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. Atun’dan ‘boş LAFLAR’…
Fayka Kişi

Fayka Kişi

‘Ya istihdam ya istifa’

A+A-


Güngördü bağımsız aday…
“UBP adaylığa karşı çıkmadı”

Nidai Güngördü, dün bağımsız aday olacağını ilan etti, adaylığıyla ilgili bugün basın açıklaması düzenliyor.
UBP’den aday çıkmak isteyen ancak Girne’nin UBP-DP ittifakında DP’ye verilmesi sonucu bu isteği gerçekleşmeyen Nidai Güngördü, bağımsız aday olmaya karar verdi.

Kulislerde konuşulan ise DP ile UBP’nin Girne’deki ittifakının da bu şekilde son bulacağına yönelik...
Nidai Güngördü, dün CAFE KULİS’e konuştu, “Girne’de ittifak sonucu yetki DP’deydi. Ancak uzun süredir aday belirlenemedi. En son bir bayan arkadaşımıza (Rasiha Serdaroğlu’na) teklif yapıldı, sonuç çıkmadı. Ben de ekip arkadaşlarımla görüşerek bağımsız aday olmaya karar verdim” dedi.

UBP ile kararınızı görüştünüz mü, sizi destekleyecekler mi sorusu üzerinde Güngördü, “Ben arkadaşlarıma kararımı ilettim. Her aşamayı da zaten partimle paylaşıyorum. Olumsuz bir tepki almadım, adaylığıma karşı çıkılmadı” açıklamasında bulundu.

UBP ve DP genel başkanlarının ‘parti kararlarına uymayan ve bağımsız aday olacak olan kişiler hakkında disiplin soruşturması açılacağına yönelik’ açıklamalarını hatırlattığımız Güngördü, “Evet öyle bir açıklama var. Ama ben kararımı verdim. Ne gerekiyorsa yapılır, sonuçları görülür. Ben 29 yıllık belediyecilik tecrübemi çalışkanlığımla, dürüstlüğümle Girne halkı ile paylaşmak istiyorum” ifadelerinde bulundu.

------------------------------------------
 

‘Ya istihdam ya istifa’

DP-UG şimdi, yeni bir kriz ile karşı karşıya… Verilen birçok ‘sözün’ ve ‘vaat’in yerine getirilmemesi üzerine, örgütler DP-UG yönetimine karşı ayaklandı.

İlk ayaklanma Güzelyurt Bölgesi’ndeki örgütlerden geldi. İstifa tehdidi ortaya atıldı, “Ya 20 Nisan’a kadar (yani seçim yasaklarına kadar) 15-20 gencimizi istihdam edersiniz ya da biz istifa ederiz” denildi.

DP-UG Güzelyurt İlçe Başkanı Türkay Tokel’in örgüt başkanlarını sakinleştirme yönünde girişimlerde bulunduğu öğrenilse de pek başarı sağlanamadı. İsteklerinde diretenler, diğer bölgeleri de harekete geçirme eğiliminde…

Tüm bu yaşananlar karşısında DP-UG Genel  Başkanı Serdar Denktaş, Cuma günü istifa tehdidi savuranlar ile yemekte buluşuyormuş.

-----------------------------------------------

Taçoy istiyor, ilçeler ‘HAYIR’ diyor…

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, LAÜ Mütevelli heyeti başkanı konusunda hükümet ortağı DP-UG ile aralarında bir sorunun olduğunu dün Bakanlar Kurulu öncesinde açıkladı ve vurguladı:  “Hükümet krizi olduğunu düşünmüyorum.”

Dün ise DP-UG Genel Sekreteri Hasan Taçoy, DP-UG Merkez Yönetim Kurulu’na, hükümetin bozulması için öneri sunacağını açıkladı.

Sürekli hükümette kriz var naraları atarak ve ‘suni krizler’ yaratan DP-UG içerisindeki bir takım çevrelerin aksine, DP-UG üyeleri ve örgütler, DP-UG’nin CTP ile hükümete devam etmesinden yana…

Çoğu örgüt, “DP-UG, UBP ile yerel yönetim seçimlerinde ittifak yaptı. Ancak UBP her fırsatta bu ittifaka nifak sokuyor, ittifakı sulandırıyor. Böylesi bir ortamda, DP-UG, CTP ile hükümeti bozarak, UBP ile nasıl bir hükümet kurabilir. Özellikle UBP’den DP’ye gelen vekiller, UBP ile hükümet kurma isteğinde, arzusunda olabilir ama biz buna karşıyız” yorumlarında bulunuyor.

-----------------------------------------

Lefkoşa’da HARMANCI, Girne’de ŞENER…

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) yerel yönetimlerde aday belirleme sürecinin sonuna yaklaştı. Son kez Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) ile görüşmelerini yapacak olan TDP, Pazartesi Parti Meclisi’nde adaylıklar için son kararını verecek.

Dün konu hakkında bilgi aldığımız TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, basında çıkan isimlerin konuşulan isimler olduğunu ifade ederek, Parti Meclisi sonrasında olayın netleşeceğini söyledi.

Girne’de Avukat Mustafa Şener ve Lefkoşa’da ise TDP Genel Sekreteri Mehmet Harmancı’nın belediye başkan adaylığı için ismi geçiyor. Her iki isimin de görev verilmesi halinde adaylığı kabul edeceği konuşuluyor.

-----------------------------------------

CTP-BG yine BİRİNCİ…

CTP-BG, 28 belediyenin 26’sında kendi adaylarını gösterdi, 2 bağımsız adaya destek verme kararı aldı.
UBP-DP ittifakı, TDP-BKP ittifakına karşı CTP-BG hem tek başına seçime giriyor hem de kavgasız gürültüsüz bir şekilde, adaylarını belirleyen ilk parti olmayı başarıyor.

Sağda UBP ile DP arasındaki parçalanma devam ederken ve yapılan ittifaklar bozulurken, CTP-BG seçim hazırlıklarına başladı bile…

Belediye başkan adaylarını belirleyen CTP-BG, şimdi belediye meclis üyeliklerini belirlemek için çalışmalar yapıyor.

Önümüzdeki günlerde tek bir günde tüm bölgelerde sandıklar kurulacak ve meclis üyeliklerine aday adayı olanlar, delegelerin seçimi ile sıralanacak. 
Ekip ve projeler ile seçmenin karşısına çıkılacak.

----------------------------------------

Yusuf Kanlı'dan Hasan Sertoğlu'na sert ifadeler:
'SİYASET SİMSARI'

'Milliyetçi' çizgideki yazıları ile tanınan Yusuf Kanlı, UBP-DP ittifakının Lefkoşa adayı Hasan Sertoğlu'na çok sert bir üslupla yüklendi.
<<... ben efendi efendi gider CTP’nin adayına, TDP’nin adayına veya bir bağımsıza oy veririm ama “dön baba dönelim” tekkesi müritlerine oy vermem. Hiç olmazsa oy verdiğim adayın dediklerinden hoşlanmasam da dürüst olmasını beklemek bir vatandaş olarak herhalde en doğal hakkımdır.
EY vatandaş! Ey Kıbrıs Türkü! Unutmayın, tek oy önemlidir. 1999’da Türkiye’de CHP bile meclis dışına mahkum edildi dandik politikalarda ısrar ettiği için. Hiçbir şey olmaz, verin oylarınızı aklınıza yatan adaya, boş verin parti sadakatini, verin dersini bu utanma ve arlanmayı bırakan siyaset simsarlarına....>>

Bu yazı toplam 1876 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar