1. YAZARLAR

  2. Asım Akansoy

  3. Yeni Şeyler Söyleme Zamanı
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Umutlar devam ediyor…

A+A-


“Bu Pazar için ise basit bir hesap;
Barış ve çözüm isteyenlerin oy toplamı:
Akıncı 26.92 + Siber 22.54 = 49.46
Derviş Eroğlu oyu= 28.18
Kudret Özersay oyu=21.23
İkisini toplamıyorum çünkü Özersay’a oy verenlerin hepsinin de çözüm istemeyenler olduğuna inanmıyorum.
O yüzden de bu oyların belki yarısını Eroğlu’na katarsak 38-39 olabilir.
Oysa diğer yarısını çözüm ve barış isteyen oylara katarsak 60 gibi bir oy toplamını görebiliriz.
Siber’in toplam oyunun Akıncı’ya gitmeyeceğini düşünsek ve 5 kessek bile yine de Akıncı’nın 55 gibi bir orana ulaşması mümkün.
Siyasette her zaman 2+2=4 etmez ama bu kez bu basit aritmetiğin gerçekleşmesi olasılığı o kadar da uzak değil.
Akıl da bunu gerektirir zaten.”

***

Bugün yine geçtiğimiz hafta son yazımın bitiş cümleleriyle başladım köşe yazıma…
Ne kadar doğru tahmin etmişim demek için değil ama yazdığım gibi ‘akıl bunu gerektiriyordu’.
Yani Akıncı’nın 60 alacağını ilk tur seçim sonuçları bize bağırıyordu sanki… Tabii ki böyle olunca Eroğlu da 40’ta kalacaktı. Böyle bir sonuç insanımıza fazla olumlu, biraz da ‘yok yahu!’ dedirtecek bir sonuç göründüğü için temkinliydi vatandaş… Oyların yakın olacağını, sonucu ‘foto finişin’ belirleyeceğini söyleyenler bile oldu.
Ve sonuç açıklandı;
Akıncı 60.5
Eroğlu 39.5
Yani ilk tur ikinci turun sonucunu belirlemişti bile…
Yukarıda da okuduğunuz gibi Akıncı’nın oylarına Siber’in tüm oyunu ve Özersay’ın da yarı oyunu eklediğimizde 60 sonucu çıkıyordu. Bu toplam doğrulandı ama Siber’in oylarından kaçan vardı da Özersay’ın yarı oyundan fazlası mı Akıncı’ya vermişti, yine bu 60 oy oranı yakalanmıştı çok da belli değil ancak bu sonucun tersi olması veya birbirine çok yakın oy oranları çıkması mümkün değildi bana göre…
Kudret Özersay’ın toplam oyunun Eroğlu’na gitmesi durumunda oylar birbirine çok yakın olabilirdi, ancak Özersay oylarının tümünün de çözümsüzlük yönünde verilen oylar olmadığı belliydi.
Eroğlu’na kırgın olanlar, sağda başka bir oluşum veya yenilik arayanların dışında Özersay’ın kişiliğinde görüşmecilik yapmasından dolayı da ‘çözüm için uğraşacak kişi’ görüşüyle oy verenler de vardı ve bu oyların Eroğlu’na gitmesi mümkün değildi.

***

Sonuç ortada;
Seçmen çözüme oy verdi.
Her ne kadar da Kıbrıs sorununda umutlar bitti-gitti gibi görülse de sonuç, bu umudun hâlâ ülkemizde yaşadığını gösterdi bize…
Akıncı’nın ikinci tur için aldığı desteği bundan sonra görüşme sürecinde de CTP’den talep etmesi, CTP’nin de bu talebe olumlu yanıt vermesi önemlidir.
Bu gibi davranışlar, “birlik, mücadele, dayanışma” sloganını da somut hale getirecek, toplumda bir devinim yaratacaktır.

Bu yazı toplam 1303 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar