1. EDİTÖRLER

  2. Devrim Demir

Fayka Kişi

Fayka Kişi

UBP’nin Girne’de büyük oyunu

A+A-

‘Bağımsız’ görünen UBP adayı

2010 seçimlerinde UBP adayı olarak seçime giren Nidai Güngördü, dün ‘UBP üyesi’ olarak, bağımsız belediye başkan adaylığını düzenlediği basın toplantısıyla resmi olarak duyurdu.
Colony Otel’de dün saat 10.30’da basın toplantısının düzenlendiği salonda Güngördü’nün destekçileri, ailesi, eşi, Girne’nin eski belediye başkan adayı Erdinç Gürçağ ve Mehmet Ayder de yer aldı.
Ve tabi ki Girne Belediyesi UBP’li belediye meclis üyelerinin bazılarının da orada yer alması dikkat çekti.

Girne’de UBP büyük bir oyunun peşinde…
UBP ve DP-UG ittifakının bugün yarın bozguna uğrama ihtimali var. Çok sağlıklı bir süreç işlediği söylenemez.
Görüntüde her ne kadar DP’nin aday gösterip, UBP’nin destekleme ittifakı yapılmışsa da  Nidai Güngördü’nün ‘bağımsız aday’ olarak çıkması sıradan bir olay değil.
Gelelim dünkü katıldığım basın toplantısındaki konuşmalara, sorulara ve satır aralarına…

“72 saatte karar verdim”
Güngördü, daha önce CAFE KULİS’e yaptığı açıklamada partisi ile hareket edeceğini söylerken, bir yandan da bağımsız adaylık için nabız yokluyordu.
Güngördü, 2010 yılında seçimini 240 oyla  kaybettiğini söyledi, o günden itibaren de 2014 seçimlerine hazırlandığını ifade etti.
“Ekibimle 72 saatte aday olmaya karar verdim” açıklamasında bulundu.
Partisine bildirdi, UBP üyesi olarak, bağımsız aday çıktı.

“Değişim ve şeffaflık”
‘Değişim’ ve ‘şeffaflık’ sloganını sürekli dile getiren Güngördü, bunu Girne’deki tüm hizmetlere yayacağını ifade etti. Belediyecilik tecrübesi ve inşaat mühendisi tecrübesi ile Girne’de her alanda ‘katılımcılık’ anlayışı ile değişimi başlatacağını söyledi.
Bu değişimi başlatmak için ‘bağımsız aday’ olarak tüm herkesten, tüm partilerden oy isteme hakkı olduğunu ifade etti.
Peki UBP üyesi birisi nasıl bağımsız aday olabilir? İşte bu noktayı Güngördü’ye sorduk, “ Bağımsız aday olduğunuzu söylüyorsunuz ve herkesten oy istiyorsunuz ama aynı zamanda UBP üyesisiniz. Resmi başvurunuzu yaptıktan sonra UBP üyeliğinden istifa edecek misiniz?”
Güngördü, “Güzel bir soru. 2010 yılında UBP adayı olarak seçime girdim. Ama şimdi yeni koşullar bağımsız aday olmamı gerektirdi” yönünde bir cevap verdi. Ancak Güngördü’nün yanıtı soruya yanıt değildi. Toplantı sonrası ise yeniden aynı soruyu yönelttim, “Koşullara bakmak gerekir” dedi.

Bağımsız’dan UBP adaylığına doğru…
“UBP ve DP Girne’de bir ittifak sağladı, ancak bu ittifakın bozulma ihtimali yüksek. Şimdi bağımsız adayım diyorsunuz, ittifak bozulursa UBP adayı olacak mısınız?” soruna verdiği cevap ile Girne’deki oyunun da yanıtını vermiş oldu:
“Kapıları kapatmamak gerekir, teklif gelirse değerlendireceğim”
Yani sonuç, Güngördü, şimdi bağımsız aday gibi görülse de aslında UBP’nin Girne Belediye başkan adayı…
Eğer aksi olsaydı, UBP yönetimi, ittifak kararına uymayan ve bağımsız aday çıkan UBP üyesi Nidai Güngördü hakkında Disiplin Kurulu’nu çalıştırırdı. Ancak, ne UBP’den Güngördü’nün adaylığına bir karşı çıkış oldu, ne de Disiplin Kurulu çalıştırıldı.

UBP Meclis üyeleri salonda…
Dünkü basın toplantısında dikkat çeken bir diğer unsur da Girne Belediyesi’nin UBP’li belediye meclis üyelerinin salonda bulunmasıydı.
“Nidai Bey, siz bağımsız aday çıkıyorsunuz ancak salonda UBP’li belediye meclis üyeleri var. Eğer tekrardan aday olurlarsa, siz UBP belediye meclis üyesi listesi ile mi seçime gireceksiniz” sorusuna ise Güngördü, “Ben sadece başkanlığa adayım. Arkadaşlar bugün Nidai abileri için burada… Benim ayrı bir listem olmayacak, her partiden kazanan arkadaşlar ile  çalışmak isterim” dedi.
Belediye meclis üyelerine de “UBP-DP ittifakı var şuan ama siz bağımsız aday Nidai Bey’in yanındasınız. Siz seçimlerde nasıl bir tavır sergileyeceksiniz” sorusuna, “Şuan için bir şey söylemek istemiyoruz. Biz yıllardır birlikte çalışıyoruz, abimiz için vicdanımız için buradayız” açıklamasıyla yetinildi.

Konvoy yok, miting yok…
Güngördü’ye seçim bütçesini de sorduk, “Çok abartılı bütçelere gerek yok.3-5 gün içinde açıklayacağız. Henüz belli değil” dedi. Ancak seçim boyunca, büyük konvoylar, büyük mitingler Güngördü’nün seçim propagandasında yok.

----------

Siber’den ‘şeffaf’ sandık önerisi

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber sosyal paylaşım sitelerinde aktif…  Siber dün ‘twitter’de attığı ileti ile Yüksek Seçim Kurulu ile yaptığı çalışmayı takipçileri ile paylaştı.
Siber, “ Önümüzdeki yerel seçimlerde ‘şeffaf seçim sandıkları’ kullanılması için YSK ile birlikte girişim başlattık” iletisini yazdı.

---------

UBP’de Kerimoğlu çekiliyor mu?

UBP Serdarlı Belediye Başkan adayı Mehmet Kerimoğlu’nun adaylıktan çekileceği iddia edildi. DP-UG ile UBP’nin yerel seçimlere yönelik yapmış olduğu ittifak çalışmalarında, Serdarlı’da ittifak kurulamamış ve UBP’nin mevcut adayı Mehmet Kerimoğlu aday gösterilmişti. Alınan bilgilere göre, Kerimoğlu, uzun süreden beridir, ittifak kurulamadığı için rahatsız. İşte bu rahatsızlığından ötürü, Kerimoğlu’nun tepki için adaylıktan çekileceği iddia ediliyor.

Bu yazı toplam 2260 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar