1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. UBP’de ‘delege’,DP’de örgüt başkanı
Fayka Kişi

Fayka Kişi

UBP’de ‘delege’,DP’de örgüt başkanı

A+A-

Özellikle sağ partilerdeki, delege sistemindeki çarpıklık tüm, çıplaklığı ile gözler önüne seriliyor.
Kim iktidarda ise ona yakınlaşan kişiler, neredeyse bütün partilerde delege, örgüt görevlisi…
DP ile UBP arasında sürekli üye kayması da buna en güzel örnek…
Ancak, öyle olaylar yaşanıyor ki siyasetteki gel-gitleri, bir kez daha görmemizi sağlıyor.
Geçen yıl UBP Kurultayı ile çalkalanan memleketimiz şimdi DP-UG Kurultayı’na kilitlendi.
‘Tüzük’ ihalelerinden tutun partinin yetkili kurullarında alınmayan bir çok kararın hayata geçirilmesi şimdi DP-UG içerisinde büyük bir sancıya neden oluyor.
Özellikle örgüt seçimlerinde bu nedenle büyük kargaşalar, tartışmalar yaşanıyor.

Taçoy yönetiyor…
İlçelerdeki yeniden örgütlenmeler neredeyse tamamlandı, Lefkoşa hariç…  Bu konuda büyük bir sıkıntı var.  Lefkoşa İlçe Başkanı Ozan Beysan’ın tüm yetkilerini gayri resmi olarak Hasan Taçoy’a devretmesi, büyük bir soruna neden oldu.
Örgütlenme ve kongre çalışmaları ile bizzat ilgilenen Taçoy, bölge partilisine hiçbir çağrı yapmadan kongre topluyor, yeni örgüt kuruyor. DP kulisleri bu olaylarla çalkalanıyor.
Dün bu konuda, Gaziköylü bir DP’li dert yandı:
“ Kongrenin olacağından haberimiz olmadı, kongreye neredeyse 1 saat kala haberimiz oldu.  Gittik bir baktım seçim yapıldı. Ne Parti Tüzüğü ne bir şey. Bir de seçim yapıldıktan sonra üyelik kaydı alındı, bu nasıl örgütlenme bu nasıl kongre .”
Neredeyse tüm örgüt seçimlerinin bu şekilde yapılması, rahatsızlığa neden oldu. DP-UG’ye de bu şikayetler sıkça iletiliyor, DP’liler resmen isyanın eşiğinde…

Balıkesir Örgüt Başkanı, UBP kurultay delegesi…
Partiden partiye kayan birçok kişi var. Bu elbette ne ilk ne de son…
Ancak, bir partiden istifa etmeden diğer bir partide görev almak ne kadar o partinin tüzüğüne uyuyor ne kadar etik oluyor.
Mesela DP-UG’nin Balıkesir Örgütü geçtiğimiz haftalarda oluşturuldu. Başkanlığa Nidayi Barıl Şalış getirildi.
Şalış bölgede kök UBP’li olarak biliniyor. UBP’de üye… hatta kurultay delegesi…
Ancak şimdi DP-UG’nin Balıkesir Örgüt Başkanı…
Düne kadar da UBP’den istifa etmedi. Konuyu UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Faiz Sucuoğlu’ndan da teyit ettim.
Sucuoğlu: “Söz ettiğiniz kişi uzun yıllardır UBP’li… Ancak biz üyelik forumlarını kontrol ederken ve sisteme kaydederken, bazı kişilerin UBP’li oldukları halde üyelik forumları olmadıklarını tespit ettik. O yüzden 2012’de üye olduğu yazılsa da bu arkadaş uzun yıllar UBP’de yer aldı. Ben de DP-UG’nin Örgüt Başkanı olduğunu duydum. Ancak bize ne bir istifa sundu ne de bildirimde bulundu.”

Kurultaya yönelik operasyonlar…
Tabi ki bunu kurultaya yönelik operasyonlar olarak yorumluyoruz. Örgütcülüğü ile bilinen uzun yıllar UBP’nin Lefkoşa İlçe Başkanlığı’nı yapan Hasan Taçoy’un da en ön safta bunu yapıyor olması raslantı değil.
Özellikle DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş bilindiği üzere kurultayda kendisine rakip başkan adayı Bengü Şonya’yı görevden almak için iki deneme yaptı, ikisinde de yenilgiye uğradı. Ve bu tavırları hem milletvekilleri hem de örgüt tabanının büyük tepkisine neden oldu. Ciddi uyarılar yapıldı. Üst kademe yöneticilerinin atanamaması, kök UBP’li isimlerle çalışmaya devam etmesi, Denktaş’a karşı büyük bir öfke barındırdı.
O yüzden şimdi örgütlerdeki delege yapıları ile oynanması çalışması Taçoy tarafından devreye konuldu.

-----------------

Ali Dayı için ilk yatırım yapıldı

Ali dayımız için toplanan yardım paralarının bir kısmı bankaya yatırıldı. Dün Mahmut Anayasa ile birlikte bankanın yolunu tutan Ali Dayı’nın keyfi yerindeydi. Önceki gün de piyasaya olan borçları ödendi. Evi de çok yakında tamamlanıyor. Evin tamiratında son aşamaya gelindi, en geç hafta başına Ali Dayı’nın evine girmesini umut ediyoruz.
Bir de kampanya sayesinde Ali Dayı’ya olan farkındalık arttı. Şimdi Arasta’yı her ziyaret eden mutlaka Ali Dayı’ya sesleniyor, sohbet ediyor.
Yine gelişmeler hakkında sizleri bilgilendireceğim. Nereye ne kadar harcandı, ne kadar para yatırıldı, kuruşuna kadar toplu hesabını vereceğiz.
Bu arada kampanya bitmesine rağmen birçok yardım teklifi daha geldi. Ancak yardımdan murat edilenin çok üzerinde yardım topladık. Ali Dayımız için yeterli miktara ulaştık.
Yine de bu kadar ilgi gösterilmesi, herkesin yardıma koşması gerçekten muhteşem…

-------------------

Foto YORUM…

Girne Telekomünikasyon Dairesi’nden bir görüntü… Yeni yıl kutlaması için ‘idari izinle’ kapatıldı… Hayır anlamadığım neden bu kutlamalar ille mesai saati içerisinde yapılıyor!.. Mesai sonrası, gece kutlanamaz mı? Şimdi hazır olun tüm bakanlıklardan, dairelerden aynı fotoğraflar gelecek. Vatandaş, kamunun ‘yeni yıl’ kutlamasına  göre mi hareket edecek?

Bu yazı toplam 2459 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar