1. YAZARLAR

  2. İpek Borman

  3. Halkayı kareye çevirmeye çalışmak
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Türkiye’nin talebi komik!...”

A+A-

 

Lefkoşa, 9 Şubat 2016(T.A.K): Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrısrum Üyesi Nestoras Nestoros, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’taki askeri bölgelerin kazılara açılması talebini “komik” bulduğunu belirtirken; Kıbrıs’ın kuzeyinde de Kömürcü köyünde gerçekleştirilen kazılarda ise bazı “kayıp”lardan geride kalanlara  ulaşıldığını açıkladı.
Fileleftheros ve diğer gazeteler, Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslırum Üyesi Nestoras Nestoros’un, Türkiye’nin, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne yönelik, Güney Kıbrıs’taki askeri bölgelerin de kayıp kazılarına açılması talebini değerlendirdiğini yazdılar.

Habere göre Nestoros, Güney Kıbrıs’taki askeri bölgelerde kayıpların gömülü olduğuna dair hiçbir veri bulunmadığını belirterek Türkiye’nin bu talebini haklı çıkaracak herhangi bir belge sunmadığını belirtti.

Kıbrıs’ın kuzeyinde gerçekleştirilen kazılara da değinen Nestoros, Mia Milya (Haspolat) ve Ayyorgi (Karaoğlanoğlu) askeri bölgelerinde gerçekleştirilen kazılarda bugüne kadar bir sonuca ulaşılamadığını belirtirken; Haspolat’taki kazıların bir haftaya kadar tamamlanmasının beklendiğini ancak Karaoğlanoğlu’ndaki askeri bölgede daha yapılması gereken çok iş bulunduğunu anlattı.

Nestoros, Türkiye’nin, bazı 1963 “kaybı” Kıbrıslıtürkler’in  gömülü olduğuna inanılan Ayvasıl (Türkeli) köyündeki askeri bölgede kazı yapılmasına izin verdiğini ifade ederek yine bir Kıbrıslıtürk’ün gömülü olduğuna inanılan “Lutro” (Bademliköy) bölgesinde kazı yapılması için de izin istendiğini açıkladı.

KÖMÜRCÜ BÖLGESİNDE KEMİKLERE ULAŞILDI

Nestoros açıklamasında, Ağırdağ köyü yakınlarındaki Kömürcü’de sivil alanlarda yapılan kazılarda Kıbrıslırumlar’a ait olduğuna inanılan bazı insan kalıntılarına da rastlandığını, sürecin henüz ilk aşamasında olduğunu söyledi.
 

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 9.2.2016)

 

-------------------------------------------------------------------

 

***  Kayıplar Komitesi’ne bir okurumuzla birlikte göstermiş olduğumuz olası gömü yerinde bazı “kayıplar”dan geride kalanlara ulaşıldı…

Kömürcü’de bazı “kayıplar”dan geride kalanlara ulaşılmaya başlandı…

Kayıplar Komitesi yetkililerine 2010 ve 2016 yıllarında Kömürcü’de iki kez göstermiş olduğumuz olası gömü yerinde bazı “kayıplar’dan geride kalanlara ulaşıldığı öğrenildi.

Kömürcü’de Kayıplar Komitesi’nin yürüttüğü kazılar devam ederken, biz de bizi bu konuda bilgilendirmiş olan ve yıllarca olayın takibini yapan okurumuza sonsuz teşekkürler ediyoruz. Kayıplar Komitesi yetkililerine de bu alanda kazı yaptıkları için sonsuz teşekkürler…

Daha önce de Kayıplar Komitesi yetkililerine aynı bölgede aynı okurumuzla bir olası yeri daha göstermiştik ve Kömürcü’deki bu bölgede de beş “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanlara ulaşılmıştı…

Kazı ekibindeki tüm arkeologlarımız ve şirocularımıza da “Çok kolay gelsin” diyoruz…

 

Bu yazı toplam 1392 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar