1. YAZARLAR

  2. Hakkı Yücel

  3. “Çünkü Hayat Her Yerdedir!” (Bir Ömre Kaç Hayat Sığar?) -1-      
Fayka Kişi

Fayka Kişi

TDP ‘koalisyondan’ kurtulamıyor!

A+A-


TDP ile ilgili son günlerde kulislerde ‘olası koalisyona ortak oluyor’ yorumları yapılıyor. Bazı çevrelerde öyle bir beklenti olacak ki UBP-DP koalisyon kurulacak buna TDP eklenecek.
Geçtiğimiz haftalarda TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit bu yöndeki yorumları yalanlamıştı. Ancak koalisyon kurmalar, isim isim bakanlık dağıtımları devam edince, bu kez de TDP Genel Sekreteri Mehmet Harmancı isyan etti:
“TDP Genel Sekreteri olarak belirtirim ki TDP hiçbir parti ile koalisyon görüşmesi yapmamıştır. Ülkede bir hükümet vardır ve kendi aralarındaki sorunları çözüp topluma verdikleri sözleri bir an önce yerine getirmeleri gerekmektedir.”

**********************

BRTK Yönetim Kurulu’na Gündüz ve Kotak

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Yönetim Kurulu’na atamalar yapıldı. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Darbaz ve üye Leman Kutay Aslım’ın istifaları ile boşalan iüyeliklere Erdinç Gündüz ve  Serhat Kotak atandı.
Atamalar 10 Ocak tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.  

***********************

Bu öneriler dikkate değer!

Dün kamuda yetkili sendikalar ve Maliye Bakanlığı protokol masasına oturdu.
Bu protokol görüşmeleri ile herkes eteğindeki taşı dökecek, isteyecek, talep edecek. Karşılıklı ‘orta yol’ bulunmaya çalışılacak.
Maaş artışı, haklar vs…
Bugün gazetemizin iç sayfalarında bu konu ile ilgili ayrıntıları okuyabilirsiniz.
İsterseniz şimdi sendika başkanlığı yapmış olan Tuluy Kalyoncu ve Ulaş Gökçe’nin önerilerine bir bakalım, dikkate değer öneriler yapmışlar.

Kalyoncu: Protokol masasına otururken öneriyorum!

1. ‘Göç Yasası’ kapsamındakiler ve 2 bin 500 TL’nin altında devletten maaş çekenlerin haricindekilere 2 yıl boyunca sıfır (0) artış ve mevcut brüt maaşlarından % 10 kesinti,

2. Özel sektör dâhil tüm çalışanlara iş koluna göre sendikalaşma zorunluluğu getirilmesi ve bunun Toplu İş Sözleşmesi hakkının ILO sözleşmeleri çerçevesinde memur ve öğretmenler dâhil tüm çalışanları kapsayacak şekilde yasa ile düzenlenmesi,

3. Kamuda artış verilmemesi ve maaş kesintisi sonucu ortaya çıkan kaynak ve özel sektörde sendikalaşma ve Toplu İş Sözleşmesi uygulaması bordrolu çalışma zorunluluğu ve oto kontrol getireceği için % 40 oranındaki kayıt dışı ekonominin çok büyük oranda kayıt altına alınabilecek olması nedeniyle TC kaynağına ihtiyaç duyulmayacağı ve bu nedenle de TC’nin dayattığı ekonomik paketin uygulamasının sonlandırılması.”

Gökçe: Yüzlerce kişiye makul bir artış

“Cenk Mutluyakalı yeni maaş artışı düzenlemesinde alt baremlerin pozitif ayrımcılığa tabi tutulmasını önerdi. Bir kamu çalışanı olan Ahmet Muratoğlu ise "Bu seferlik barem 18 ve ustu olanlar artıştan muaf tutulsun ve geriye kalan memurlara alt baremlere doğru daha fazla artış verilsin" önerisinde bulundu. Bence Göç Yasası'nın değişmesini beklemeden bu sefer maaş artışı bir tek bu yasayla mağdur olan ve 2000 TL maaş alan kamu çalışanlarını kapsasa çok daha iyi olur. Binlerce kişiye cüzi bir artış yapılacağına yüzlerce kişiye makul bir artış yapılırsa toplumsal bir yara da kapatılmış olur. Bence sendikalarımız, hükümeti beklemeden bu yönde bir öneri yapabilirler. Böylelikle hem hükümetin adalet duygusunu, hem de örgütlü kesimlerin 'birlik-mücadele-dayanışma- şiarının sınamış oluruz.”

*****************

FACEBOOK

“Meclis heyeti olarak Avrupa Parlamentosu'ndaki mesaimiz başlıyor. Artik Parlamentoya kalıcı giriş kartlarımız da var. Bir sonraki hedef Kıbrıslı Türkler olarak AP'de ofis elde etmek ve gözlemci statüsünü kazanmak...Ta ki bir çözümle Kıbrıs’ın eşit ortağı olarak tam bir statü ve söz hakkını elde edene kadar...”
Armağan CANDAN (KCTP Güzelyurt Milletvekili)

Bu yazı toplam 957 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar