1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Taşkent ve Yeni İskele’de yeni kazılar…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Taşkent ve Yeni İskele’de yeni kazılar…

A+A-

 

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’nden aldığımız bilgiye göre, Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıplar”dan geride kalanların bulunması amacıyla çeşitli olası gömü yerlerinde kazılar kesintisiz devam ediyor.
Kayıplar Komitesi’nin Taşkent’te (Vuno) bir dere yatağında başlatmış olduğu kazılarda bazı küçük kalıntılara rastlandığı öğrenildi. Bu olası gömü yerini yıllar önce bir şahitle birlikte Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiştik. Kazının devam ettiği öğrenildi.

Kayıplar Komitesi’nin başlattığı bir diğer kazı da Yeni İskele’de (Trikomo) okurlarımızın olası gömü yeri olarak göstermiş olduğu bir araç park yerinde… Bu kazıda da bazı insan kalıntılarına rastlandı ancak bunların çok eski, antik kalıntılar mı yoksa “kayıplar”dan geride kalanlar olduğu mu Kayıplar Komitesi’nin laboratuvarında yapılacak incelemelerde anlaşılacak.

Çatoz’da bir mağarada başlatılan kazıda da bazı kemik parçaları bulundu ancak bunların da antik mi yoksa “kayıp”lardan geride kalanlar mı olduğu, incelemeler sonucu anlaşılacak.
Kayıplar Komitesi’nin yürttüğü bir diğer kazı Afanya’da (Gaziköy) bir su kanalı çevresinde devam ediyor.
Muratağa’da (Maratha) yürütülmekte olan toplu mezar kazısında ise 42 “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşılmış bulunuyor ve kazı devam ediyor.

Abohor’da ise (Epikho – Cihangir) eski çöp alanı yakınlarında yürütülmekte olan kazılar sürdürülüyor.
Galatya’da da (Mehmetçik) göl çevresindeki kazılar devam ediyor.
Kıbrıs’ın güneyinde ise Atalassa’da başlatılmış olan kazı genişletilerek devam ettiriliyor.
Kazılarda görev yapan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1329 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar