1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Taraf ve Çipras
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Taraf ve Çipras

A+A-

Taraf Gazetesi, Akıncı’yı Çipras’a benzetmiş.

Kıbrıs’ın kuzeyinde sol koalisyonun adayı olarak takdim edildi Akıncı ve Yunanistan’daki Syriza lideri Çipras’a benzetildi.
Nasıl benzetildi, neyi benzetildi anlamadım.
Taraf bu haberi nereden kaynaklı yaptı, bu haberi nasıl oluşturdu bilemem çünkü benzetilmeleri için en azından Mustafa Akıncı’nın genç olması! gerekirdi herhalde…
Siyasette birden parlayan bir kimliği de olması gerekirdi…
Gerçekten de denildiği gibi ortada bir sol koalisyon olması gerekirdi.
Ama bunların hiçbiri yok.
Akıncı, bir ara vermiş olsa bile yılların politikacısıyken, yani birden ortaya çıkan, aniden parlayan bir kimliği yokken, adaylığını ‘bağımsız’ koymuşken ben bir benzerlik bulamadım.
Üstelik adaylığı başbakanlık için değil, cumhurbaşkanlığı için… Yani ekonomiye müdahalesi söz konusu değil. Çökmüş bir ekonominin kurtarıcısı olarak aday değil Akıncı…
Ancak sayın Akıncı’yı severim. Ben Çipras’a benzetemesem de umarım bu seçimlerde bir başarı yakalar çünkü çözümden, barıştan yana adayların alacakları oylara ihtiyacımız var.

***

Taraf’a şunu söylemek veya göstermek gerekebilir belki; İlle de bir Çipras arıyorsa kendi memleketinde HDP’nin Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’a bakabilir.
Şimdi 7 Haziran seçimlerinde HDP’nin %10 barajını geçip geçemeyeceği tartışılıyor ancak geçmiş cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüksek bir oy oranına ulaşan Demirtaş’ın bu oyları HDP’ye de aktaracağına inanıyorum ben…
İnanıyorum çünkü HDP artık sadece bir ‘Kürt’ partisi olmaktan çıkıyor yavaş yavaş… Güney Doğu Anadolu’nun dışına çıkıp örgütlenmesi, sadece Kürt sorunlarına değil, artık ekonomiye, çevreye, sağlığa, kadına, günlük gelişmelere ilişkin mesajlar da vermesi HDP’yi bir Türkiye partisi haline getiriyor.
Öte yandan AKP’nin karşısında yıllardır güçlü bir muhalefetin olamaması nedeniyle HDP’nin bu muhalefet boşluğunu doldurabilecek görüntü vermesi de Demirtaş’ı günden güne daha bir göz önüne çıkarıyor.
Çipras’a benzerlik mi?
Demirtaş genç biri…
HDP dışında Türkiye’deki diğer sol örgütlerin de desteklediği bir politikacı görünümünde… Kaldı ki HDP zaten farklı sol grupları içinde barındırıyor.
Diğer politikacılara baktığımızda politika sahnesinde de oldukça genç.
Yani Taraf’ın Çipras’ı başka yerde değil, olduğu yerde araması daha gerçekçi ve mantıklı olur gibime geliyor.

Bu yazı toplam 1462 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar