1. YAZARLAR

  2. Aslı Murat

  3. Ateş Düştüğü Yeri Yakar Sayın Başkan, Size Laf Düşmez
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Tack Sverige! Teşekkürler İsveç!

A+A-

 Çite’de bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı…

Okurlarımızın çok değerli katkılarıyla hem “kayıplar”ın başına neler gelmiş olduğunu öğreniyoruz, hem de zaman zaman onların çok değerli katkılarıyla bazı “kayıplar”ın gömü yerlerinin bulunmasına yardımcı oluyoruz.

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk ofisinden aldığımız bilgiye göre dün Çite’de (Kiti) Kayıplar Komitesi’nin bir süredir devam ettirmekte olduğu kazılarda bir “kayıp” şahıstan geride kalanlar bulundu.

Bu “kayıp” şahsın bulunmasını tetikleyen şey, İsveçli bir okurumuzun bize göndermiş olduğu ve bizim de Kayıplar Komitesi yetkilileriyle paylaştığımız bir film oldu.

FİLM,  SÜRECİ TEKRAR BAŞLATTI…

1964 yılında “kayıp” bir Kıbrıslıtürk’ün soruşturmasıyla ilgili olarak bir BM askerinin çektiği filmi bize yollayan İsveçli okurumuzun bu hareketi, bu bölgede “kayıp” arama çalışmalarımızı hızlandırdı… İsveçli okurumuzun ve bir Kıbrıslırum şahidimizin katkıları ardından Kayıplar Komitesi bölgede yeni ipuçlarını izleyerek Çite’de (Kiti) bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaştı… “Kayıp” şahsın kimliği ancak DNA testleri sonrası belirlenecek…

ARAŞTIRMAYA TAM 10 YIL ÖNCE BAŞLAMIŞTIK…

Bu bölgeden bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’le ilgili araştırmalarımız Pervolya ve Çite’de (Kiti) 2006 yılında başlamış, Pervolya’da “kayıp” bir Kıbrıslıtürk’ün infaz edildiği alan hakkında Kıbrıslırum okurlarımızın bildiklerini Kayıplar Komitesi yetkilileri ve okurlarımızla paylaşmıştık. Pervolya’da bu infazın gerçekleştirilmiş olduğu alanda bir kuyuda kazı yapılmış ancak herhangi bir ize rastlanmamıştı.

Araştırmalarımıza başladığımız 2006’dan tam on yıl sonra bu yıl, 2016’da İsveçli okurumuzun bu bölgede bir BM askeri tarafından çekilmiş filmi bize göndermesi ve bizim de bu filmi Kayıplar Komitesi’ne vermemiz ardından, bölgeden bir şahitle tekrar görüşmek üzere Kayıplar Komitesi Kıbrıslırum Üye Yardımcısı Ksenofon Kallis’le birlikte tekrar Pervolya’ya gitmiştik. 

GÖRGÜ TANIĞI…

Şahit bize, Pervolya’da bir Kıbrıslıtürk’ün öldürüldüğü noktada, o bölgede yaşayan bir şahsın olaya görgü tanığı olduğunu anlatmıştı. Kayıplar Komitesi yetkilisi ise araştırma yaparak bu görgü tanığının halen hayatta olduğunu öğrenmiş ve araştırmalarını bu yönde derinleştirmişti.

Kallis ve Kayıplar Komitesi yetkililerinin araştırmaları ardından Çite’de (Kiti) bir su kanalı kazılmaya başlanmıştı.

Buna göre su kanalına gömülmüş olabilecek olan bir “kayıp” şahıs için yürütülen kazılarda, su kanalının sonradan betonla kaplanmış olması nedeniyle betonlar kırılarak kazı genişletilmişti.

Sonuçta dün bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldığı öğrenildi.

TACK SVERİGE! TEŞEKKÜRLER İSVEÇ!

Bu noktada Kıbrıslırum şahidimize bize bilgi verdiği için, İsveçli okurumuza bize bu bölgeden çekilmiş soruşturma filmini gönderdiği için, Kayıplar Komitesi yetkilisi Kallis’e, bu konuda ipuçlarını değerlendirerek araştırmalarını derinleştirdiği için ve Kayıplar Komitesi yetkililerine bu yeni kazıyı başlatmış oldukları için çok teşekkür ederiz.

MORA’DA GÖSTERDİĞİMİZ ALANDA ÜÇ “KAYIP” KIBRISLIRUM’A ULAŞILDI…

Bir başka okurumuzla Kayıplar Komitesi’ne 2008 ve 2010 yıllarında iki kez gösterdiğimiz alanda üç “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanlara ulaşıldı… Bu sürece katkıda bulunan tüm okurlarımıza ve Kayıplar Komitesi yetkililerine teşekkür ederiz…

LARNAKA’DA BİR “KAYIP”TAN GERİDE KALANLARA ULAŞILDI…

Öte yandan bir okurumuzun Larnaka mezarlığı dışında gösterdiği alanda bir “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşıldı… Dağınık halde bulunan kalıntıların eski bir gömü mü yoksa bir “kayıp” Kıbrıslıtürk’e ait mi olduğu ancak DNA testleri sonucu anlaşılacak. 

OMORFO’DA ÜÇ “KAYIP” KIBRISLIRUM’DAN GERİDE KALANLARA ULAŞILDI

Öte yandan Kayıplar Komitesi’nin Omorfo’da bir mezarlıkta yürütmekte olduğu kazılarda da üç “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanlara ulaşıldı. Bunlardan ikisinin yaşlı kadın “kayıplar” olduğu öğrenildi.

TEKKE BAHÇESİ’NDE 25 “KAYIP”TAN GERİDE KALANLAR BULUNDU…

Kayıplar Komitesi’nin Tekke Bahçesi’nde yürütmekte olduğu kazılarda da 25 “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşıldı ve kazı devam ediyor. Tekke Bahçesi konusunda okurlarımızın hatırlayacağı gibi “tabular” vardı ve burada kazıya başlanması uzun bir “direniş” ardından gerçekleştiriliyor…

VONİ VE DİĞER YERLER…

Askeri bölgede bulunan Voni’de (Gökhan) iki ayrı noktada kazılar yürütülüyorken, bazı insan kalıntılarına ulaşılıyor ancak bunların antik gömüler mi yoksa “kayıplar”a ait kalıntılar mı olduğu ancak yapılacak analizler ardından anlaşılacak…

Voni konusunda da okurlarımız Kayıplar Komitesi’ne yardımcı olarak iki şahidimiz askeri bölgedeki olası gömü yerlerini geçtiğimiz haftalarda Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermişlerdi. Bir üçüncü şahidimiz daha Voni’de yer göstermek üzere Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk yetkilileriyle anlaşmış bulunuyor. Okurlarımıza ve şahitlerimize bu konudaki insani yardımseverlikleri konusunda teşekkürü borç biliriz…

Kermiya’da askeri bölgede de kazılar genişletilerek sürdürülüyor. Bu bölgede daha önce üç “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmıştı…

Kayıplar Komitesi’nin Çatoz’da (Serdarlı) ve Spatharigo’da (Ötüken) kazıları sürüyor.

Kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz…

 

Bu yazı toplam 1654 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar