1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Siskilip, Alayköy, Galatya ve Atalassa’da yeni kazılar…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Siskilip, Alayköy, Galatya ve Atalassa’da yeni kazılar…

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin 1963 ve 1974 “kaybı” Kıbrıslıtürkler’le Kıbrıslırumlar’dan geride kalanları bulmak üzere sürdürdüğü kazılar devam ediyor.

Kayıplar Komitesi Kazılar Koordinatörü Antropolog Okan Oktay’dan aldığımız bilgilere göre, Siskilip (Akçiçek), Alayköy (Yerolakko) ve Atalassa’da yeni kazılar yapılıyor.

Lapta’da bir bölgede yeni bir kazı yapılarak burada insan kemiklerine rastladığını söyleyen bazı okurlarımızın verdiği bilgi ve Kayıplar Komitesi’nin kendi bilgileri değerlendiriliyor. Burada bazı arkeolojik insan kemiklerine rastlandı ancak henüz “kayıp”lara ait herhangi bir bulguya ulaşılamadı ve kazı sürdürülüyor.

Güzelyalı’da (Vasilya) başlatılmış olan kazı devam ederken, Siskilip’te (Akçiçek) bazı “kayıp” Kıbrıslırumlar’ın gömülü olduğu söylenen bir arazide kazılar başlatıldı.

Akdoğan’da (Lisi) bir kuyu kazısı tamamlanırken, Galatya’da (Mehmetçik) göl bölgesinde yeni bir kazı başlatılmış bulunuyor.

Alayköy’de (Yerolakko) de yeni bir kazı başlatıldı.

Alaminyo’da dere yatağındaki kazı tamamlanırken, Köfünye’de bir “kayıp” şahıstan geride kalanların aranmakta olduğu kazı da sürdürülüyor.

Kıbrıs’ın güneyinde bir diğer kazı da Atalassa bölgesinde başlatıldı.

Kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

 

Bu yazı toplam 1446 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar