1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. Şimdi de VIP krizi! Ve ‘gezici büyükelçiler’
Fayka Kişi

Fayka Kişi

Şimdi de VIP krizi! Ve ‘gezici büyükelçiler’

A+A-

 

Ercan Havaalanı’ndaki VIP Salonu kullanımı mercek altında.
VIP salonlarından biri de, Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile sadece bakanların kullandığı ‘şeref salonu’…
Protokole göre düzenlenmiş Ercan Havaalanı’ndaki VIP Salonu’nda, farklı kurum, kuruluş yöneticileri için de ayrılmış yerler var.
Ancak, bir liste dikkat çekiyor: “GEZİCİ BÜYÜKELÇİLER”.
Bir düzenleme ile 5 isme “gezici büyükelçi” unvanı verilerek, VIP kullanımı açıldı.
“Gezici Büyükelçi”nin kriterleri bilinmiyor.
Son günlerde yaşanan kriz, kulislere yansıdı.
Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Sn. Suat Günsel, iddialara göre VIP’teki “Şeref Salonu”nu kullanmak için düzenleme yapılmasını istiyor.
Ancak bu salonu, Ankara Büyükelçisi’nin dahi kullanmadığı söyleniyor.
VIP Kullanımı konusunda çok daha şeffaf kriterlere ihtiyaç olduğu bir gerçek.
Elbette ki, üniversiteler ülkesinde, rektörler ve öğretim görevlileri ülke için önemli isimler.
Ancak, hiçbir şüpheye yer bırakmayacak bir şekilde, Türkiye ve Avrupa’daki uygulamalar da dikkate alınarak bir düzenleme yapılmadı.
Sanıyorum VIP konusunda Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok.

*************

Denktaş ne demek istedi?

CTPBG-DP-UG Koalisyon Hükümeti’nin Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, UBP Kurultayı döneminde işe alınan geçicilerin durdurulması kararını vicdan yaptı.
Ama bir taraftan 363 kişinin işine son verilmesini ‘vicdan’ yapan Denktaş, diğer yandan partililerinin işe alınması konusunda da ‘formül’  aradığını söyledi.
İşte Denktaş’ın o açıklamaları:
“…Kamu vicdanını yaralamış’ bir olay olduğu doğru. Ama benim vicdanım şimdi 363 kişiyi yılbaşında kapının önüne koymaya müsait değil”
“…2014 elimizin bol olduğu bir yıl olmayacak. Böylesi bir durumda partilimizin beklentilerini ne yapacağız? Onlara da formüller üreteceğiz ama ne isterse olsun.”

*********
Alanlı’dan adaylık ilanı

DP-UG İskele Milletvekili Hüseyin Avkıran Alanlı, Haziran ayında yapılacak Belediye Başkanlığı seçimlerine aday olacağını duyurdu.
Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta fotoğrafı ile, “Allah büyük az kaldı, az yakında 4 yıl önceki maçın rövanşı var. Bütün İskele ve bölge halkı davetlidir” duyurusunda bulundu.
27 Haziran 2010 yılında yapılan belediye başkanlığı seçimlerinde Bağımsız aday olan Alanlı, oy kullanan 4 bin 732 seçmenin 1660’nın oyunu almıştı. ,
Şuan ki UBP’li Belediye Başkanı Halil Orun ise, 2023 seçmenin onayı ile belediye başkanı oldu.

*************

YORUM

Akdeniz'in Churchill'i

Ne kadar da yerinde bir benzetme yapmıştı Jean Christou, The Cyprus Mail'deki yazısında, Glafkos Kleridis için, “Churchillvari bir adamdı” diyerek.
Hadi ben bir adım daha ileri gideyim: Akdeniz'in Churchill'iydi O. Politik derinliği, tarih bilinci ve tabii mizahıyla.
İki cümlelik bir lafı vardır Kleridis'in. Politik mizahın şahikasına -en azından Kıbrıs'ta- konsa yeridir. Şöyle: “Dünyanın en iyi bayrağı Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağıdır. Neden derseniz, uğruna hiç kimsenin can vermeyeceği tek bayraktır da ondan.”
Düşünüyorum da herhalde bundan daha iyi anlatılamazdı bir devletin sahipsizliği; 1960'ta kurulup -daha doğrusu kurdurulup- içerden ve dışardan aldığı darbelere ancak üç yıl dayanabilen Kıbrıs Cumhuriyeti'nin zorakiliği.
Yine sadece o döneme değil, öncesine, sonrasına ve hatta bugüne ışık tutan bir saptaması da vardır Kleridis'in. Bu lafını da 'Kıbrıs trajedisini anlama kılavuzu'nun baş köşesine koymak gerekir bana kalırsa. O da şöyle: “Devlet adamı, 'Benim olanaklarım buraya kadardır, şöyle şöyle yapmalıyım' diyen kimsedir. Bu anlamda Kıbrıs gerçekten devlet adamı (statesman) politikacılara sahip olma mutluluğunu yaşamadı. Kıbrıs'ın sadece milli liderleri vardı. Grivas da, Makarios da, Dr. Küçük de, Denktaş da hepsi birer milli liderdi fakat hiçbiri devlet adamı değildi. Bu sözcüğün Yunanca'ya çevrilip çevrilemeyeceğinden bile emin değilim.” (1)

Erdal GÜVEN (gazete360.com)

*************

OKURDAN GELEN

“Kendini özelleştirmek mi istiyor”

“Dün sabah  saat 9-9.30 sularında Girne Elektrik Dairesi’ne gittim, faturamı ödemek için. Benim gibi 10 kişi daha fatura ödemek için bekliyordu. Ancak çalışanlar, henüz iş başı yapmamıştı. Oysa benim bildiğim en geç saat 8’de işbaşı yapılması gerekir. Tamam KIB-TEK’i kurtaralım, faturalarımızı ödeyelim ama çalışanlar da amirler de daha duyarlı olsun, vatandaşı bekletmesin. Yoksa kendileri mi kurumu özelleştirmek istiyor? Anlamadım…”

Girneli bir vatandaş

************

TWİTTER

Ne kadar barışçıl bir mesaj!..

“Türkiye 11 yıl içinde kendi savaş gemisini, tankını, insansız hava aracını, uydusunu yapabilen bir ülke haline geldi.”

Recep Tayyip Erdoğan’ın profilinden

************

FOTO YORUM

 

Bu yazı toplam 2715 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar