1. YAZARLAR

  2. Kutlay Erk

  3. New York Seferi Başlıyor…
Tümay Tuğyan

Tümay Tuğyan

Sevinse mi kızsa mı?

A+A-

 


Bundan 12 yıl öncesinin 23 Nisan’ı, OLMAZ denilenin OLDUĞU bir tarihtir Kıbrıs güncesinde.

1974’ten bu yana kilitli duran Yeşil Hat boyunun, 23 Nisan 2003 sabahı Ledra Palace noktası üzerinden açılması, bu bağlamda ‘OLMAZ’ diye bir şey olmadığının ilanıdır da aslında.

OLMAZ diye bir şey yoktur, olsa olsa OLDURULMAZ vardır!

Keyfe bağlı uygulamaların, günün şartları ‘gerektirdiği’ anda ortadan kaldırılabileceği, OLMAZ’ın ufacık bir kararla bir anda OLDURULABİLECEĞİ, 23 Nisan 2003 sabahıyla sabittir.

Ve şimdi yine, bir başka OLMAZ’ın, aslında OLDURULABİLDİĞİNİ görüyoruz, geçiş noktalarında.

On yılı aşkın bir süredir KKTC devletinin deyim yerindeyse ‘NAMUS MESELESİ’ haline getirdiği vize kâğıdı uygulamasından, bir anda vazgeçilebildiğine göre, demek ki bunca zamandır bu konuda koparılan YAYGARA da boşmuş, diğer pek çok YAYGARA gibi.

Demek ki o kâğıt parçaları, dünyanın başka hiçbir yerinde hiçbir hükmü bulunmayan, sırf ‘devletimiz’ adına bir ‘tatmin’ unsuru olan o kâğıt parçaları olmaksızın da insanlar seyahat edebilirmiş...

Demek ki o kâğıt parçaları mühürlenmiyor diye, ‘devletimize’ zeval gelmiyormuş!

***

Kıbrıs sorunu kapsamında on yıllardır, sırf siyasi hırslar sebebiyle maruz bırakıldığımız nice uygulama da aynen yukardaki örneklerde olduğu gibi bir anda buhar olup uçurulabilir.

Sınırları kapılarını açıp karşılıklı geçişlere izin vermek gibi BÜYÜK adımlar da, vize niyetine kullanılan kâğıtları tarihin çöplüğüne göndermek gibi KÜÇÜK adımlar da, görüyoruz ki siyasi iktidarı elinde bulunduranların iki dudağının arasındadır.

Hem kuzeyde, hem de güneyde!

Her şey değil belki ama pek çok şey öyledir.

Bize ‘ulaşılması zor’ hedefler olarak gösterilen pek çok şey için bu geçerlidir.

Ama ne yazık ki gerekli siyasi inisiyatifi alıp pek çok sıkıntıyı zamanında aşma yoluna gitmek yerine, iktidar sahipleri bizleri yıllarca ‘oyalamayı’ tercih ediyorlar.

Sonra bir anda, zannedersiniz ki şişeden cin çıkarmışlar...

İnsan, sıkıntılar karınca adımlarıyla da olsa bir bir ortadan kaldırılıyor diye sevinsin mi, yoksa ‘madem bu kadar kolaymış, niye bunca zaman yapmadınız, olmaz diyerek bunca zaman bizi niye kandırdınız’ diyerek, siyasetçiye kızsın mı, bilemiyor doğrusu!

Bu yazı toplam 1339 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar