1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Kaptan Hüseyin Tantura…” 1
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Paralimni’de ve Tekke Bahçesi’nde yeni kazılar…

A+A-

 

Kayıplar Komitesi’nin iki toplumlu kazı ekipleriyle yürütmekte olduğu adamızın kuzey ve güneyindeki kazılara devam ediliyor.

Geçtiğimiz yıl bir okurumuzun bize, bizim de Kayıplar Komitesi’ne göstermiş olduğumuz Paralimni’deki gömü yerinde üç “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlar bulunmuştu. Aynı noktada öldürülüp başka bir noktaya gömülen dördüncü “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlar şimdi aranmaya başlandı.

Paralimni’de onlardan geride kalanların bulunduğu üç “kayıp” Kıbrıslıtürk, 1963-64 “kaybı” idiler ve ifadelere göre buraya dört kişi kaçırılarak getirilmiş ve öldürülerek gömülmüştü.

Ancak bu dört “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten  üçünden geride kalanlar, okurumuzun yardımlarıyla bulunurken, dördüncü “kayıp” Kıbrıslıtürk bulunamamıştı. Şimdi Kayıplar Komitesi’nin Paralimni’de bu dördüncü “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanları aramak üzere bir kazı başlattığı öğrenildi.

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’nden aldığımız bilgilere göre, Tekke Bahçesi’nde de kazılar devam ediyor.

Hatırlanacağı gibi Tekke Bahçesi’ne çok sayıda Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıp” şahsın defnedilmiş olduğunu ilk kez bu sayfalarda dokuz yıl önce belgeleriyle kaleme aldığımız zaman bu konu bir “tabu” idi.

Dokuz yıllık mücadele ardından en nihayet Tekke Bahçesi’ndeki “meçhul” mezarlarda kazı yapılması “izni” çıkmış bulunuyor ve hafta başından bu yana Tekke Bahçesi’ndeki çalışmalar devam ediyor.

Bu konudaki tabuları yıkmamızda, aileleri bilgilendirmemizde, bildiklerini bizimle paylaşan görgü tanıklarına, Ayvasıl’da kazıyı yürüten Dt. Hüsrev Dağseven’e ve bu dokuz yıllık süreçte bu konunun ilerletilerek Tekke Bahçesi’nde kazı yapılmasını sağlayan herkese sonsuz teşekkürler diyoruz…

Tekke Bahçesi’ne Ayvasıl mezarlığı dışına defnedilmiş bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler gömülmüş ve Kıbrıslıtürk makamlar yıllarca bu bilgiyi ailelerden gizli tutmuş, aileler hiçbir zaman bu konuda bilgilendirilmemişti.

Dokuz yıl önce bu sayfalarda yaptığımız yayınlar ardından aileler Kayıplar Komitesi’ne başvurarak Tekke Bahçesi’nde kazı yapılmasını talep etmişlerdi… Ancak yetkili makamlar gerek Ayvasıl’ın, gerekse Tekke Bahçesi’nin kazılmasına izin vermemiş, Kayıplar Komitesi Tekke Bahçesi’nde geçtiğimiz yıllarda kazı başlattığı zaman da aynı gün bunu durdurmuştu.

Tekke Bahçesi’nde kazı yapılması için Küçük Kaymaklı Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği çeşitli yetkili makamlar nezdinde girişimlerde bulunmuş ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, Akıncı’nın bu konulardaki danışmanı Halil Sadrazam da bu konuda çeşitli girişimler yapmıştı.

“İlgili makamlar”ın dokuz yıllık  “direnci” ardından en nihayet gerek Tekke Bahçesi’ndeki “meçhul” mezarlarda, gerekse Ayvasıl’da Kıbrıslıtürk mezarlığı dışındaki alanda kazı yapma “izni” çıkarılmış bulunuyor.

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’nden aldığımız bilgilere göre Girne’de bir evin bahçesinde bir “kayıp” şahsın bulunması için yeni bir kazı daha başlatıldı. Haspolat’ta (Mia Milya), Sazlıköy’de (Livadya), Vadili’de, Dikmen’de (Digomo), Kermiya’da da kazılar sürüyor. Kermiya’daki kazılarda bir “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanlara ulaşıldı.

Kıbrıs’ın güneyinde Paralimni bölgesinden başka bir de Pomo’da iki “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların bulunması için kazılara devam ediliyor.

Kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz.

 

 

Bu yazı toplam 1015 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar