Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Palyomedoho stadyumunun altına bazı Kıbrıslıtürk “kayıplar”ın gömüldüğü anlatılıyor…”

A+A-

Bir Kıbrıslırum okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“Sevgili Sevgül,
Edindiğim bazı bilgileri seninle paylaşmak isterim. Anlatılanlara göre, Palyomedoho stadyumu altına bazı Kıbrıslıtürk “kayıplar” gömülmüş… Bu stadyumu bir süre sonra yapma nedenleri, her şeyi örtbas etmek içinmiş. Belki bu konuda senin zaten bilgin vardır. Bir arkadaşım bu konudaki bilgileri Kıbrıslırum polisine birkaç yıl önce vermiş ancak ben bunu sana da söylemek istedim çünkü bu konuda herhangi bir hareket görmedim…
Çok teşekkürler…”

Bu konuda duymuş olduklarını bizimle paylaşan Kıbrıslırum okurumuza çok teşekkür ederken, konuyla ilgili olarak bilgisi olan okurlarımızı – eğer bu anlatılanlar doğruysa – bizi isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefonumuzdan aramaya davet ediyorum. Kıbrıslırum okurlarım için telefon numaram 99 966518’dir.

Baf’ta “kayıp” çocuk yok…

POLİTİS gazetesinin Kostas Nanos imzasıyla geçtiğimiz Cumartesi günü (11.6.2016) yayımladığı bir haberde, Baf’ta iki “kayıp” Kıbrıslıtürk çocuğun arandığı, bunların Mutallo bölgesine gömüldüğü yönündeki haberin doğru olmadığı anlaşıldı.
Konuyla ilgili olarak yaptığımız araştırmada, Baf bölgesinden “kayıp” Kıbrıslıtürk çocuk olmadığını teyid ettik ve POLİTİS gazetesine bu konuda “yanlış bilgilendirilmiş” oldukları yönünde bilgi de verdik.
Baflı Kıbrıslıtürk okurlarımız, bu haber üzerine bizi arayarak kendilerinin Baf’tan “kayıp” çocuk olduğunu bilmediklerini söylemişler ve bu çocukların kim olduğunu sormuşlardı.
Baflı Kıbrıslıtürk okurlarımızın bu duyarlılığına teşekkür ediyoruz ve POLİTİS’in bu haberini araştırmamızı sağladıkları için müteşekkiriz. Böylece Baf’tan “kayıp” Kıbrıslıtürk çocuk bulunmadığını ve böyle bir arama yapılmadığını kayda geçmiş oluyoruz.

Mora’da BM uzmanları patlayıcılar için tarama yaptı…

Bir şahitle birlikte Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiş olduğumuz bir alanda kazılar devam ederken, bu alanda 1974’te burada patlamış olan mühimmat yüklü bir kamyondan arta kalanlar, bomba parçaları, mermiler kuşku yaratınca, kazı ekibinin güvenliği için BM uzmanları tarama yaptı.
Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün patlayıcı uzmanları geçtiğimiz hafta içerisinde Mora’daki kazı alanına giderek burada inceleme yaptılar ve kazının sürdürülmesinde herhangi bir sakınca olmadığını bildirdiler.
Kayıplar Komitesi Daimi Sekreteri Florian von König de FACEBOOK sayfasında bu fotoğrafı paylaşarak, “BM Barış Gücü uzmanları, Kayıplar Komitesi arkeologlarına, kazılar esnasında karşılaştıkları patlayıcılar konusunda yardımcı oluyor” diye yazdı.
Mora’daki kazıda görev yapan arkeologlarımıza “Kazasız belasız kazılar” diliyoruz… DEVAM EDECEK

Bu yazı toplam 1243 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar