1. YAZARLAR

  2. Sami Özuslu

  3. CORONA’DAN ÖNCE/SONRA (C.Ö./C.S.)
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Omorfolu Hristos Antoni Kutalistra aslında bir ganimet kurbanıdır…”

A+A-

Omorfolu “kayıp” Hristos Antoni Kutulistra’yla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde yaptığımız yayınlarla ilgili olarak değerli bir okurumuz bizi arayarak yazıda bir hata olduğunu, bu “kayıp” Kıbrıslırum’u öldüren şahsın halen hayatta olduğunu söyledi. Halen hayatta olmayan kişinin bu “kayıp” Kıbrıslırum’a ait av tüfeğini alan şahıs olduğunu belirtti. Bu okurumuza yaptığı bu önemli düzeltme için çok teşekkür ederiz.

Okurumuz ayrıca şunları söyledi:

***  Omorfolu Hristos Antoni Kutalistra, aslında “ganimet” kurbanıdır. 1974’te birinci harekatta karma bir köy olan Aya İrini’den (Akdeniz) pek çok Kıbrıslıtürk ayrılmıştı. Bölge köylerden mesela Omorfo, Yorgoz, Livera, Sirianahori gibi köylerden gelen bazı Kıbrıslırumlar Aya İrini’ye gelerek Kıbrıslıtürkler’in geride bıraktıklarını “ganimet etmeye” girişmişlerdi. Kıbrıslıtürkler’e ait keçileri koyunları ve ele geçirebildikleri şeyleri çalmışlar, hatta iki Kıbrıslıtürk çobanı da vurup öldürmüşlerdi. Bunlar Mustafali ve Tarabulus idi.

***  İkinci harekat sona erip da Kıbrıslıtürkler köylerine döndükleri zaman keçilerinin, koyunlarının çalınmış olduğunu görünca, kendileri da bir tür “intikam” için ve çalınan keçi-koyunlarının yerine keçi-koyun ve diğer eşyaları koymak için “ganimet”e girişmişlerdi.

***  Omorfolu Hristos’un birkaç ineği, keçileri falan vardı – bunları “ganimet” etmeye giden şahıs, az ileride Hristos’u elinde av tüfeğiyle görünca panikleyip tabancasıyla ateş etmiş ve onu öldürmüştü. Korkusundan koşturarak oradan kaçmış ve ganimet etmeye gittiği hayvanları da almamıştı! Boşu boşuna öldürüldü Omorfolu Hristos. 1974’te bu “ganimet” furyası her yerde yaşandı, hep aynı hikaye… Olan Akdenizli Kıbrıslıtürk çobanlara oldu… Mustafa Hüseyin Sağır (“Mustafali”) ve Hüseyin Mustafa Arap (“Tarabulus”) hayvanlarını otlatmaya gittikleri yerde, Omorfolu Hristos ise kendi bahçesinde vurularak öldürüldüler…

Bu okurumuza paylaştığı bilgiler için sonsuz teşekkürler…

Bu arada Omorfolu “kayıp” Hristos Antonis Kutulistra’nın evlatlarının geçen sene Kayıplar Komitesi yetkililerine babalarının öldürüldüğü bahçedeki kuyuyu gösterdikleri, bu kuyuda kazı yapıldığı fakat herhangi bir ize rastlanmadığını da öğrendik.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi okurlarımı isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni veya 22 83607 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi görevlisi Mine Balman’ı aramaya davet ediyorum.

Bu yazı toplam 1563 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar