Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Okul saatleri, zamandan çalıyor!

A+A-

 

Okullar artık çocuklar için zaman kaybına neden oluyor…
Bunu laf olsun diye söylemiyorum… Gerçek ne yazık ki böyle!.. İlkokul ve belki ortaokul için bu durumdan söz etmek şimdilik geçersiz ancak liseden sonra okullar çocukların zamanını çalmaktan öteye geçemiyor ne yazık ki…
Lisedeki öğrenci üniversiteye gitmek için hazırlık yaparken öğleden sonraları ya dersanede ya da özel derslerde geçiyor. Bu üniversiteye hazırlık sürecinde ne yazık ki okulların rolü artık en aza, hatta ‘gereksiz bir zaman’ durumuna indirgendi.
Neden?
Çünkü ya okuldaki öğretmen öğleden sonra özel ders verdiği için okulda boş zaman geçiriyordur ya da özel ders vermese bile ‘nasıl olsa öğleden sonra çocuk özel derse gidecek diye’ sınıfta ders saatini sohbetle geçiriyordur… 30-40 kişilik sınıflarda zaten üniversiteye hazırlık gibi bir çalışma olamayacağından bu çalışmayı beklemek de çok gerçekçi olmaz.
Öğleden sonra özel derse giden öğrenciler ise ÖSYM veya IGCSE veya diğer sınavlara bu saatlerde hazırlanıyorlar… Gidebilecekleri okullarla yazışmalarına bile özel ders hocaları yardımcı oluyor.
Sabahleyin okula gidecek öğrenci eğer sürece önem veriyorsa okul zamanının ‘boş saatlerden’ ibaret olduğu tespitini yapabilir… Hatta okulda ‘ne gerekçeyle’ verildiği belli olmayan ödevlerin dersane veya özel derste alınan verimli süreçten çaldığını da iddia edebilirim.
Şimdi özel dersi savunan bir pozisyona girmiş olabilirim ancak eğitim sistemimizin ve okullarımızın durumunun böyle bir yazıyı yazma gerekçem olduğunu söylemeliyim.
Ben bu durumu görüyorum, yaşıyorum. Benim gibi eminim ki başka veliler de aynı durumu yaşıyorlardır ve aynı tespiti yapmışlardır. Ancak belki ifade edemiyorlardır veya kabullenmek istemiyorlardır.
Bu durumu kabullenmek tabii ki kolay değil ancak gidişat bu yöndeyken uzun zamandır yazmayı düşündüğüm bu konuya değinmeden duramadım.
Tekrar üstüne basa basa söylüyorum; Okullarımız (devlet okullarımız) özellikle liseden sonra çocukların başarılı olmaları yolundaki çalışma süreçlerinden çalıyor. Boşa zaman geçirmelerine neden oluyor.
Öğrencilerin üniversite yolunda verimli zamanları öğleden sonra (dersanede o kadar olmasa da) özel derslerde geçen zamanlar oluyor ne yazık ki!..

***

Bunları özel dersi savunmak için yazmıyorum ancak diğer taraftan da görüyorum ki öğrencinin işine yarayana saatler bu saatler… Ben sabahleyin okulda geçen zamana boşa harcanmış saatler oluyor bakıyorum.
Bu şekilde gitmemesi için mutlaka ki çok köklü değişikliklere ihtiyacı var eğitim sistemimizin… Alt yapıdan üst yapıya kadar… Dersliklerin çoğalmasından, kalifiye öğretmene, sıkıştırılmış ders programlarının gereksiz ders ve konulardan temizlenmesinden, planlı programlı, amaca odaklanmış bir yeniden yapılanmaya kadar her şeyde köklü bir değişiklik…

***

Düşünün; Bir veliyi özel dersi savunan bir pozisyona düşürebilecek şekilde bir eğitim sistemimiz mevcut… Ama belki de amaç budur!..

Bu yazı toplam 1653 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar