1. YAZARLAR

  2. Aslı Murat

  3. Kusura bakma paşa, biz hâlâ aşka inanıyoruz…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Abohor eski çöp alanında beş “kayıp”tan geride kalanlar bulundu… Haspolat’ta yeni kazılar…

A+A-

 

Abohor (Epikho-Cihangir) eski çöp alanında okurlarımızın göstermiş olduğu yerde beş “kayıp”tan geride kalanlar bulunurken, burada kazı yürütmekte olan Kayıplar Komitesi kazı ekibi, kazdıkları alanı genişleterek çalışmalarını sürdürüyor.

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’nden aldığımız bilgilere göre, Kayıplar Komitesi Haspolat’ta (Mia Milya) askeri bölgede yeni bir kazı başlatmış bulunuyor.

Karaoğlanoğlu’ndaki (Ayyorgi) askeri bölgedeki kazı da devam ederken, Dikmen’de (Dikomo) bir arsada yürütülen ve bir “toplu mezar”ın aranmakta olduğu kazılar da devam ediyor.

Alsancak’ta (Karava) bir garaj önünde bir “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunduğu kazı da devam ediyor. Bu konuda da bu alanda gömülü olan “kayıplar”la ilgili olarak okurlarımız çeşitli tarihlerde bilgi vermişlerdi…
Sazlıköy’de (Livadya) bir kuyunun aranmakta olduğu bir kazı sürdürülürken, Taşkent’te de (Voni) bir diğer kazı devam ediyor.

Kıbrıs’ın güneyinde ise Baf’ın Pomo ormanlık arazisinde iki “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların aranmakta olduğu kazı devam ediyor.

Strovulos’ta ise bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’in gömülü olduğu kazıda herhangi bir bulguya rastlanmadı ve kazı ekibinin bu kazı alanını kapatma işlemlerini sürdürdüğü bildirildi.

Kayıplar Komitesi kazı ekibinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” derken, bize bilgi veren okurlarımıza da “sonsuz teşekkürler” diyoruz.

Bu yazı toplam 1159 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar