1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Hazin bir cenaze töreninden notlar… 2
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Neler oluyor ?

A+A-

Bakanların makam odalarında Padişah resimleri...  Bir iddiaya göre Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Atatürk resmi kaldırılmış... Osmanlıca, zorunlu ders... Yasaklar, teşvikler ve daha neler neler...

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir açılışta “Kampüs yerine Külliye desek daha güzel olur...” demiş.   Yarın obür gün bununla ilgili bir kararname, bir emir çıkar mı acaba ?

Aslında ‘Kampüs’ de Tükçe bir sözcük değil. Erdoğan ve yandaşları bundan rahatsızlık  da duyabilirler.  Ama ‘Külliye’ de Tükçe değil ki....  Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın da, “Üniversite yerine ‘medrese’ desek daha güzel olar...” ya da  “Liselere ve Kolejlere bundan böyle ‘İdadi’ desek...” de der mi acaba ?  

Osmanlıca’nın zorunlu ders olması kararı da ilginç. O konuda da insanın aklına bir sürü şey geliyor. Çoğu insan,  “Erdoğan acaba Atatürk’ten ve onun döneminden kalan her şeyi mi hedef aldı kendine ? Teker teker değiştirmeyi mi planlıyor ?” soruları içinde yalpalayıp durmakta.  Kıyafet devrimi delindi;  harf devrimini de delmeye yönelik bir plan mı var ? Bunların arkasından da ‘Cumhuriyet’ mi ele alınacak ? Türkiye Cumhuriyeti’nin adı değiştirilip, örneğin, Türk İslam İmparatorluğu mu olacak ?

Durumdan ülkenin % 40 küsuru (oy verdiğine göre)  memnun görünüyor. Peki ama geriye kalan % 60’a yakınının düşündüklerini, endişelerini hiçe saymak nasıl bir anlayış ?

***

TC Diyanet İşleri Bakanlığı-Din İşleri Yüksek Kurulu resmen açıklamış bulunuyor.  ‘Dövme’ yasak. Yasak’tan da öteye günahmış. 

Dövme’den geçtik, ilgili Kurul, Hz.Muhammed’den de alıntı ile, dövme yapan ve yaptıran kadınlara, kaş ve yüzlerinden tüy yolan ve yolduranlara,  hatta ve hatta dişlerini seyreltip inceltenlere de mesajlar gönderiyor. Dikkatimi çekti, mesaj sanki sadece kadınlara yönelikmiş gibi sanki.

Gözünüz aydın dövmeliler...  Gözünüz aydın orasında burasındaki tüylerini yolduran kadınlar... Gözünü aydın dişlerini inceltenler.... Gideceğiniz yer belli oldu. Artık ne yapsanız boş.

***

Peki ama, İslam adına tekbir getirip örneğin, gırtlak kesmek ? 12-13 yaşındaki kızlarla imam nikahı kıymak  ?  Hatta ve hatta, 12-13 yaşındaki kız ve erkek çocuklarına  tecavüz  etmek ? Din uğruna  (!) ‘canlı bomba’ olmak, masum insanların ölümüne neden olmak ?

İslam imajı batı aleminde iyice yaralanmış durumda. Son Fransa olayları sonrasında gelişmeler nerelere varır hiç bilinmez.   Umarım “çağdaşlaştık” derken Ortaçağa dönmeyiz yine.

Bu yazı toplam 1850 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar