1. YAZARLAR

  2. Eralp Adanır

  3. Ne altına girelim ne üstüne çıkalım
Eralp Adanır

Eralp Adanır

Ne altına girelim ne üstüne çıkalım

A+A-

Futbol bu ada’nın basın tarihinde sanırım ilk kez bu kadar gündem yaratmıştır.
Gazeteler manşete çekerken, televizyon haberlerindeki bildik “CB-BB-DB...” vs protokol sıralamarını alt-üst edip ilk sıraya oturmayı başarmış.

Keşke her zaman ülke sporu, yaşanılan “açılım” sıkıntıları özellikle siyasilerin merkezinde olsaydı.
Keşke yıllardır deyimi yerindeyse “tek kale maç” yapar gibi kendi kendimize oynamaktan, avutmaktan bir adım ileriye gidebileceğimiz cesur adımlar ve girişimler, peşi bırakılmaksızın sürdürülebilseydi siyasi mercilerce. Çünkü bu bir gerçek; ülke sporu ve açılım mücadelesi “hükümet programında” olmadığı ya da öncül olmadığı sürece bunu başarmanın yolu çok da kolay olmaz. Olmadı da...

Bundan dolayıdır ki bugüne kadar gelmiş geçmiş tüm siyasilerin –hani derler ya toplum adına- bu konudaki başarısızlıkları ortadadır. Peki ne yapılmalıydı?

Yıllarca oturup bekleyerek, bir taraf; “ambargo altıntayız ne yapalım”, bir diğer taraf; “siyasi çözüm olmazsa olmaz” deyip de tek kale maçlarımıza devam mı edeceğiz?
Bireysel mücadelelerle sporcu olarak kendi yolumuzun peşine mi düşeceğiz?
Bu ülkede iki şey çoktur: 1-Laf ebeliği, 2-ne yaparım ne yaptırdırım... bundan dolayıdır ki taş taş üstüne ne koyabiliyoruz ne de koydurtuyoruz.

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkan ve yol arkadaşları bence en doğrusunu yaptılar. Bu kapıyı aralamak için, yıllarca üzerinden siyaset-hamaset-şikayet- ve bilimum “et” yapanların aksine bir adım atılmıştır. En başta bundan dolayı tebrik edilmesi, kutlanması gerekiyor çünkü bugüne kadar böylesi cesurca bir adım atma cesaretini-düşüncesini-niyetini gösteren olmamıştır.

Duyar gibiyim; şunu yapmıştıuk bunu yapmıştık, önümüzü kesitiler filan diyenler var geçmişle ilgili. Yani böylesi bir mücadelenin “şıp” diye ya da bir defada olabileceğini mi zannediyoruz?

Kaldı ki bazı kesimlerce karşıt olunan metin neyi içeriyor; FIFA tarafından hazırlanan ‘Kıbrıs'taki futbol için geçici düzenleme’yi. “geçici düzenleme”den bahsediliyor, yani “kalıcı”, oldu bitti değil.

Ne diyor KTFF Başkanı sn.Sertoğlu: “Belgede yer alan parameterlerde bizler için önemli olan 1. Ve 4. Madde üzerinde çalışmalara devam etmemiz ortadadır.” Yani bu bir süreç daha. Tartışılacak, çözüm yolları arancak, çalışılacak. Yani “oldu-bitti” değil.

Öte yandan ne diyor Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis: “KTFF ile KOP arasında, UEFA ve FIFA’nın çabalarıyla imzalanan ‘Kıbrıs futbolunda geçici düzenleme yapılmasını öngören anlaşmayı memnunlukla karşıladık’”..

“geçici düzenleme”... kısacası; Sertoğlu’nun ve Anastasiadis’in açıklamalarındaki konunun merkezi “geçici” olmasıdır. Bu bir taslak. Nihayi değildir ve günün sonunda da kurullarca oylanması gereği var. Yani siz evet deseniz ve Rum tarafı hayır der ise, yine birşey olmaz. Ya da tam tersi durumunda da.
Bu süreci aklı salim, aceleye gelmeden ve fikirsel “yapıcı” tartışmalarla ilerlemek spor camiasının bence boynunun borcudur. Ne birinin altına girelim ne de üstüne çıkalım. Hamaseti yeter ki sporumuzdan uzak tutalım.

Bu yazı toplam 1769 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar