1. YAZARLAR

  2. Cenk Mutluyakalı

  3. Bu dil, bu ağız...
Cenk Mutluyakalı

Cenk Mutluyakalı

Nasıl yani?

A+A-

 

“Birleşmiş Milletler, Kıbrıslı Türklere sormadan kendince bir çözüm planı çıkardı, Annan Planı” diyen TC Lefkoşa Büyükelçisi, bu planın Kıbrıslı Türklerin ezici çoğunluğu tarafından kabul edildiğini bilmiyor mu?
Yoksa Kıbrıslı Türklerin iradesini saymıyor mu?
Nasıl yani?
İnsan anlamıyor!

***

İnsan anlamıyor!..
Ek mesai 20 milyondu birkaç sene önce, “tedbir alınacak” dendi 40 oldu, sonra 60 !.. Şimdi 80 milyon TL !.. Ne zaman ki “tedbir” alındı, hep arttı…
Nasıl yani?

***

İnsan anlamıyor!..
SU yönetimi taslak planı önce mektupla Ankara’ya bildirildi,  ertesi akşam da CTP Parti Meclisi’nde mi görüşüldü, nasıl yani?
Sahi, niye Ankara’ya bu kadar çok meram anlatma gailesi var ki?

***

İnsan anlamıyor!
İnşaat iznini veren Lefkoşa Belediyesi kendini aklıyor, projeyi onaylayan Şehircilik ve Planlama suskun; Orman Dairesi ağaçların kesilmesine bu kadar rahat izin verdiği için dahi “adını” hak etmiyor!..
Çoğu da ağacı sofraya “meze” yapmış, siyasi hesaplar üzerinden birbirini yiyor!
Yine de Lefkoşa’nın göbeğinde kesilen yıllanmış iki ağaca yönelik bu büyük hassasiyet umutlandırıyor insanı.
Kim bilir, belki şimdi birileri, adları katledilen köyleri de mesele eder kendine, betona boğulan kentleri de… Beşparmaklar için de harekete geçer belki yığınlar, “yeter bu dağları oyduğumuz” diye… Lefke’de hurmalar kururken ayaklanır ahali… Lefkoşa’da dere yatağı içine koskoca üniversite yapılırken, Girne’de gökdelenler kondurulurken her yere uyandığımız uykudan uyanırız belki, hep birlikte…

***

İnsan anlamıyor!
Savaş uçaklarının çocuklara ölüm yağdırmasını protesto ettiler diye, polis, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde sınavı basmış; ilgili öğrenciler hakkında soruşturma başlatmış ya.
“Üniversite” dediğiniz yerde dünyaya duyarlı ve sorumlu insanlar mı yetiştirmek hedefiniz, yoksa “sürü” mantığı ile güdülecek “koyunlar” mı?
Nasıl yani?

***

İnsan anlamıyor!
Cezaevi’nde mahkum çok, doldu, taştı.
Ama içlerinde devleti soyan yok, iş sağlığı ve güvenliğinden suçlu yok, kadın bedeni sömürüsünden mahkum yok, partizanlıktan yatan yok, vergisini ödemeyen patron yok, kaçak inşaattan kimse yok!
Nasıl yani?

***

İnsan anlamıyor!..
“Yenikent'te tapusu hazır, hemen teslim Türk malı villalar. 125.000 Sterlin’den den başlayan fiyatlarla” diyor sosyal medyadaki ilan!..
Bir ilgi bir ilgi...
Yerden mi toplarsınız be ama bu paraları…
Nasıl yani?

Bu yazı toplam 2432 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar