1. YAZARLAR

  2. Kutlay Erk

  3. Siyasette güç kullanımı...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Mora’da 5, Tekke Bahçesi’nde 29, Omorfo’da 7, Çite’de bir “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldı…

A+A-

 

Kayıplar Komitesi’in aşırı yaz sıcaklarında kesintisiz biçimde adamızın kuzeyinde ve güneyinde sürdürdüğü kazılar devam ederken, Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’nden aldığımız bilgiye göre, Mora’da (Meriç) toplam 5, Tekke Bahçesi’nde 29, Omorfo’da 7 ve Çite’de (Kiti) bir “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldı.
Mora’da 2008, 2010 ve 2011 yıllarında bir okurumuzun bize ve Kayıplar Komitesi’ne göstermiş olduğu alanda üç “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanlar bulunmuş, bu alanın birkaç metre ilerisinde de iki “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmış bulunuyor. Böylece Kayıplar Komitesi’ne göstermiş olduğumuz bu alanda toplam beş “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanlara ulaşılmış bulunuyor. Bize bu konuda yardımcı olan okurumuza “Sonsuz teşekkürler” diyoruz.

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’nden aldığımız bilgiye göre, bu kazı tamamlanmış olup Mora’da bu alana yakın bir başka noktada yeni bir kazıya başlanmış bulunuyor.

Kayıplar Komitesi’nin Tekke Bahçesi’nde yürüttüğü kazılarda ise 29 “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı. Tekke Bahçesi dışındaki kazılarda ise altı şahıstan geride kalanlar bulundu ancak bunların “kayıp” mı yoksa antik bir gömü mü olduğu ancak laboratuar analizlerinde anlaşılacak.

Omorfo’da bir mezarlıkta yürütülmekte olan kazılarda ise yedi “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanlara ulaşıldı. Kalıntılarına ulaşılan yedi “kayıp” şahıstan ikisinin yaşlı kadın, beşinin erkek olduğu öğrenildi.

Çite’de ise (Kiti) 1964 “kaybı” olduğu sanılan bir Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşıldı ve bu kazı tamamlandı.

Kayıplar Komitesi’nin Kermiya’da askeri bölge içerisinde yürüttüğü kazılarda aylar önce üç “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanlara ulaşılmıştı. Kazı ekibinin şimdi yine Kermiya’da ancak askeri bölge telli alan dışında kazılar yürüttüğü öğrenildi.

Kazı yürütülen bir diğer askeri bölge Voni (Gökhan)… Burada iki ayrı noktada kazılara devam ediliyor… Ancak bulunan ufak kalıntıların kiliseye ait eski gömülere ait olabileceğinden kuşkulanılıyor.

Kayıplar Komitesi Vasilya’da başlatmış olduğu kazıyı sürdürürken, Ötüken’de de (Spatharigo) ormanlık arazide bir kuyu kazısını tamamladı ancak dokuz metre derinlikteki kuyu kazısında herhangi bir ize rastlanmadı.

Kıbrıs’ın güneyinde ise Lefkoşa dışında Latça’da bir dereyatağında yeni bir kazı başlatıldı. Burada da dört “kayıp” Kıbrıslıtürk’ün olası gömü yeri aranıyor.

Kıbrıs’ın güneyinde kazı yürütülen bir diğer nokta Larnaka Kıbrıslıtürk mezarlığı dışında, bir okurumuzun göstermiş olduğu bir olası gömü yeri… burada da kazılara devam ediliyor.

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz.

----------------------------------------------------------------

BASINDAN GÜNCEL

***  Sivil toplum örgütü “Truth Now”dan öneri:

“Kıbrıs’ta da Hakikat Komisyonu kurulsun…”

Lefkoşa, 30 Ağustos 2016 (T.A.K): Sivil toplum örgütü “Truth Now”un, Kıbrıs’ta “Hakikat Komisyonu” kurulması amacıyla Kayıp Şahıslar Komitesi’nin görev ve yetkilerinin düzenlenmesi yönünde öneride bulunduğu belirtildi.

Politis gazetesine göre, “Truth Now”, Dünya Kayıplar Günü, ayrıca Kıbrıslırum Dışişleri eski Bakanı Erato Kozaku Markulli’nin (14 Ağustos 1974’te EOKA¬B militanları tarafından gerçekleştirilen katliamlar için Kıbrıslıtürkler’den özür dilemesi) kamuoyu önündeki söylemleri nedeniyle bir açıklama yaparak, “toplumlararası çatışmanın sonucu olarak Kıbrıs halkının yıllardır katlandığı bu açık acının göğüslenmesi için çeşitli tercihler ve farklı şekillere yönelik son günlerde söylenenlere” ilişkin memnuniyetini dile getirdi.
“Truth Now” ayrıca, Kıbrıs’ın tamamında etkili bir araştırmanın yapılması için Kayıp Şahıslar Komitesi’nin görev ve yetkilerinin düzenlenmesine ilişkin önerisini de yineledi.

Kayıp Şahıslar Komitesi’ndeki  Kıbrıslırum Üye Nestoras Nestoros ise, gazeteye konuyu yorumlarken, bu tür öneriler için uygun bir zaman olmadığını ifade etti.

Nestoros, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, belirli hedeflere sahip olduğunu söylerken, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, 9 kazı ekibinin çalışmalarının sürekli gelişim halinde bulunduğunu dile getirdi.

 

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 30.8.2016)

Bu yazı toplam 1527 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar