1. YAZARLAR

  2. Tacan Reynar

  3. Kimliği: Bilinmiyor
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Leymosun’da yeni kazılar…

A+A-

KAZILARDA SON DURUM… KAZILARDA SON DURUM…

Kayıplar Komitesi’nin “kayıp” Kıbrıslıtürkler’le Kıbrıslırumlar’dan geride kalanları aramakta olduğu kazılar devam ediyor.
Leymosun yöresinde yeni bir kazıya başlandı. Bu yöreye Kayıplar Komitesi’nin bir Kıbrıslıtürk araştırma görevlisiyle ve Kayıplar Komitesi yetkilileriyle gitmiştik. Kayıplar Komitesi’nin araştırma görevlisinin bir şahitten edindiği bilgiye göre bir viraj üzerine bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler gömülmüştü. Bir baraj yakınındaki bu viraj üzerinde şimdi kazı başlatılmış bulunuyor.
Lapta’da askeri bölgedeki kazı çalışmaları tamamlandı ve askeri bölge dışındaki alanda kazılar yapılıyor. Telli askeri bölgede iki kişi, sivil alanda iki kişi olmak üzere dört “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı.
Minareliköy’de (Neahorgo Kitrea) başlatılan bir kazı tamamlanırken, Çamlıca (Kufez) köyü dışında da iki “kayıp” Kıbrıslırum için yapılan kazılardan herhangi bir sonuç elde edilemedi.
Haspolat’ta (Mia Milya) bir kuyu kazısı başlatılırken, Alayköy’de de (Yerolakko) bir askeri bölgede başlatılmış olan kazılar devam ediyor. Bu kazılarda da üç “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı.
Paralimni’de bir okurumuzun bize, bizim de Kayıplar Komitesi’ne göstermiş olduğumuz alanda 1964 “kaybı” üç Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşıldı ve bu kazı da tamamlandı.
Alsancak’ta (Karava) bir okurumuzun tanık olduğu, aralarında bir de kadın bulunan bir mevzide öldürülmüş bazı “kayıp” Kıbrıslırumlar’ın olası gömü yerinde yürütülen kazı da tamamlandı ancak herhangi bir ize rastlanamadı.
Pomo’da ise iki “kayıp” Kıbrıslıtürk için başlatılmış olan kazı devam ediyor.
Kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz…

Bu yazı toplam 1493 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar