1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Leymosun’da “kayıplar”ı anlattık…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Leymosun’da “kayıplar”ı anlattık…

A+A-

EDON Leymosun örgütünün organizesiyle Leymosun’da “kayıplar”ı anlattık. 23 Nisan 2015 Perşembe akşamı EDON’un Leymosun’daki “Steki” lokalinde, İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam Kurbanları İnsiyatifi “Birlikte Başarabiliriz” örgütünden Erbay Akansoy, Hristos Eftimiu ve Hristina Pavlu Solomi Patça’yla birlikte “kayıplar”ı anlattık. Gecede Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıp” yakınları duygu ve düşüncelerini paylaştılar, neler hissettiklerini anlattılar… Biz de “kayıplar”la ilgili çalışmalarımızı fotoğraflar eşliğinde bir power point sunuşuyla anlattık ve gelen soruları yanıtladık.

“Kayıplar”la ilgili çalışmalarımızdan ötürü EDON “Steki” lokalindeki gecede EDON tarafından 70nci Yıldönümü Plaketi’yle onurlandırıldık. EDON’un 70nci yıldönümü plaketini bize EDON Genel Sekreteri Harris Karamanos takdim ederken, EDON Leymosun İlçe Sekreteri Hristos Mihail de bize rahmetli ilerici ressam Mihalis Kirlitças’ın bir resmini takdim etti.

Leymosun’daki etkinlikte konuşan “Birlikte Başarabiliriz” örgütünün lideri Hristos Eftimiu, iki toplumlu “kayıp” yakınları ve katliam kurbanları insiyatifinin düşüncelerini ve felsefesini aktardı. Muratağa katliamında akrabalarını kaybeden Erbay Akansoy ise çocukken neler hissettiğini anlattı. Hristina Pavlu Solomi Patça ise Komikebir’den alınarak Galatya’da “kayıp” edilen babası ve erkek kardeşiyle ilgili bilgiler vererek, babası ve kardeşinin Muratağa katliamına “intikam” olarak öldürülüp “kayıp” edildiklerini söyledi.

EDON’un organize ettiği “Kayıplar” konulu etkinliklerimiz Baf’ta devam edecek. Bugüne dek Lefkoşa, Larnaka ve Leymosun’da üç etkinlik gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Tüm etkinliklere Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıp” yakınları katılarak yaşadıklarını ayrıntılı biçimde gençlere ve etkinliğe katılan diğer dinleyicilere aktarıyorlar.

 

Bu yazı toplam 1379 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar