1. YAZARLAR

 2. Onur Olguner

 3. LEFKOŞA MANİFESTOSU: 2- KENT EKONOMİSİNİ DESTEKLEYEN BELEDİYE
Onur Olguner

Onur Olguner

LEFKOŞA MANİFESTOSU: 2- KENT EKONOMİSİNİ DESTEKLEYEN BELEDİYE

A+A-

Kamu kuruluşlarının amacı kamuya hizmet etmektir. Bu hizmetin karşılığı ise vergiler ile ödenir. Eğer vatandaş hizmet alamadığını hissediyorsa, bu durum verilen verginin meşruluğu sorgulatır.

Kamu ekonomisi özel sektör ile doğrudan bağlantılıdır. Özel sektörün, esnafın ve iş dünyasının çalışmasına, üretmesine ihtiyacı vardır. Lefkoşa Türk Belediyesi ancak özel sektörün çalışması ve kent ekonomisinin güçlendirmesiyle kalkınabilecektir. LTB temelde bu vizyonu kendine ilke olarak benimsemeli ve iş dünyasının çalışabileceği ortamı yaratabilmek için inisiyatif almalıdır.

Lefkoşalılar geçtiğimiz 11 yılda belediyesinin düşürüldüğü duruma inanılmaz derecede toleranslı davranmışlardır. Hizmetlerin azalmasını, yatırımların duracak noktaya gelmesini ve özellikle son dönemde yapılan birçok vergi artışını anlayışla karşılamışlardır. Bu anlayış ancak Lefkoşalının şehrine ve belediyesine duyduğu sevgi ile açıklanabilir.

Lefkoşa Türk Belediyesi gösterilen bu müthiş anlayış ve sevginin artık farkına varmalı ve aldığı vergilere karşılık olarak özel sektörün güçlenmesi için ihtiyaç duyulan adımları atmalıdır.

BİRİNCİL DÜŞMANIMIZ BÜROKRASİ

 • En küçük işlemi bile halletmek için tüm gününü belediye şubeleri arasında harcamak Lefkoşalının kaderi değildir.
 • Lefkoşalının muhatabı sadece belediyesidir. Şubeler arasındaki iletişimden kaynaklanan gecikmelerin cezasını vatandaş çekmemelidir. Bu sebepten dolayı şubelerin özerkliği kısıtlanmalı ve tek çatı altında vatandaşa bütünlüklü bir sistemle hizmet verecek yapısal reform gerçekleştirilmelidir.
 • Lefkoşa Türk Belediyesi görüş almakla yükümlü olduğu diğer kamu kuruluşları ile görüş süresini azaltacak işbirliklerine gitmelidir. Bu işbirliklerine istekli olmayan kurumları zorlamalı ve işlem süresini azaltacak inisiyatifler almalıdır.
 • İnşaat ruhsat sürecinin hızlandırılması için Dijital Vize Portalı dahil olmak üzere bütün yapısal reformların yapılması, Lefkoşa’da inşaat sektörünün ve yatırımların önünü açacak niteliktedir. LTB İmar Şubesinin güçlendirilmesi ve dinamikleştirilmesi için gereken adımlar mutlaka atılmalıdır.

BAŞKENTTE YATIRIM ORTAMI SAĞLANMALI

 • İş dünyasında öngörü önemlidir. En küçük esnaftan, en büyük şirkete kadar tüm iş insanları işlerini kurarken bir risk alırlar. Bu riski azaltmak için gelir ve giderlerini en ince detaylarına kadar hesaplarlar. Bu sebeple LTB vergilendirme konusunda esnafını da dikkate alarak adımlar atmak zorundadır. Yeni hizmet sunulmadan artırılacak bütün vergilerden mümkün olduğu kadar kaçınılması başkent ekonomisi için esas olmalıdır.
 • Herhangi bir yatırım ortamının mümkün olabilmesi için eşitlik ilkesi en üst noktada tutulmalıdır. Kişisel inisiyatifler ortadan kalkmalı, kurallar yazıya dökülmeli ve öngörülebilir yatırım ortamı oluşturmalıdır.
 • Yatırım ortamının sağlanabilmesi için hız, sorunsuz bürokrasi ve anında problemlerin çözülmesi esas alınmalıdır.

TURİZMİ GÜÇLENDİRECEK ADIMLAR

 • Birçok medeniyetin izlerini taşıyan tarihimiz bizim en büyük zenginliğimizdir. Bu tarihi zenginliği en doğru anlatmayı başaran yerler ise müzelerdir. Maalesef Lefkoşa müzeler bakımından fakir bir kenttir. Bir an önce başkentte şehir müzelerine ağırlık verilmeli ve kent turizmine katkı sağlayacak bu binalar hizmete girmelidir.
 • Lefkoşa Surlariçi geçtiğimiz dönemde yaptığımız Asmaaltı ve Arasta Bölgesi Yayalaştırma Projesinin de katkılarıyla gün geçtikçe gelişmektedir. Hem güneyden, hem de dünyanın değişik ülkelerinden turistleri çekmektedir. Bu bağlamda yayalaştırma projesi ile başlatılan süreç devam edilmeli ve Lefkoşa Surlariçi daha da güçlendirilmelidir.
 • Lokmacı Sınır Kapısından geçen turistleri şehir içine taşıyacak ve alışverişlerini kuzeyde yapmalarını sağlayacak tramvay sistemi mutlaka Lefkoşa Surlariçi – Dereboyu – Üniversiteler güzergahında başlatılmalıdır. Bu sistem sayesinde ülkemize güneyden her gün geçen binlerce turist şehrin içerisine de girecek ve kent ekonomisine ciddi katkı sağlayacaktır.

ŞANS ESERİ ÜNİVERSİTE ŞEHRİ OLUNMAZ

 • 94 bin nüfusuna rağmen şehir çeperindeki iki üniversitesinde 38 bin öğrencinin okuyan Lefkoşa İlçesi artık bir üniversite şehri olarak gereken adımları atmaya başlamalıdır.
 • Şehrin hemen dışında bulunan iki adet üniversite mutlaka tramvay sistemi ile öncelikle Mehmet Akif Caddesi'ne, ardından da Lefkoşa Surlariçine bağlanmalıdır. Böylelikle üniversite öğrencilerinin kent ile entegrasyonu sağlanacak ve şehir ekonomisine katkıları en yüksek seviyeye çıkartılacaktır.
 • Lefkoşa Türk Belediyesi acilen tüm Lefkoşa’ya hizmet verecek, gece 4’e kadar çalışacak ve modern araçlarla donatılacak minibüs toplu taşıma sistemini hayata geçirmelidir. Ancak bu sayede ülkemize gelen öğrencilerin harçlıklarını otomobil taksitlerine ve yakıtına harcamaları önlenecektir.
 • Kent parkları ve meydanlar öğrenciliğini yaşamak isteyen üniversite öğrencilerine belediyemizin borcudur. Bu borç mutlaka ödenmelidir.
 • Şehrimize okumak için gelen üniversite öğrencilerimizin, kısa bir süreliğine de olsa yaşayacakları bu şehrin belediyesinde yapmakla yükümlü olduğu bürokratik işlemleri kolaylaştırmak, üniversite şehri olmak isteyen Lefkoşa’nın başlıca görevi olmalıdır.

Bu ve burada sayamadığım birçok küçük adım ile Lefkoşa’nın kent ekonomisini güçlendirmek, esnafının ve belediyesinin kazancını arttırmak ve hizmet veren bir başkente ulaşmak mümkündür. Yeter ki isteğimizi ortaya koyalım, irademizi belirtelim ve vizyonlarımızı hayata geçirecek ilk adımı atalım.

Bu yazı toplam 1722 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar