1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Kermiya bölgesinde yeni kazılar…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Kermiya bölgesinde yeni kazılar…

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum arkeologlardan oluşan iki toplumlu kazı ekipleriyle yürütmekte olduğu ve gerek 1963, gerekse 1974’ten “kayıp” edilmiş olan Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıplar”ın gömü yerlerinin aranmakta olduğu kazılar beş günlük “Paska” tatili ardından yeniden başladı…

Kayıplar Komitesi Kermiya bölgesinde yeni bir kazı başlatmış bulunuyor. Yarısı askeri bölgede, yarısı sivil bölgede bulunan bu yerde yürütülen kazıların yanı sıra Haspolat’ta (Mia Milya) ve Karaoğlanoğlu’nda (Ayyorgi) askeri bölgelerde Kayıplar Komitesi’nin yürüttüğü kazılar da devam ediyor.

Taşkent’teki (Vuno) kazı tamamlanırken, Alsancak’ta (Karava) bir “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunmuş olduğu kazı da sürüyor.

Abalestra’da yürütülen kazı sona ererken, kazı ekibi bu kez Vadili’de bir kişinin “kayıp” edilmiş olduğu yeni bir olası gömü yeri kazısına başladı. Vadili’de bir kuyu kazısı yapılıyor.

Dikmen’de (Digomo) bir toplu mezarın aranmakta olduğu kazı sürerken, Sazlıköy’de de (Livadya) bir “kayıp” şahsın gömülü olduğu bir kuyu için kazılar sürdürülüyor.

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk üye ofisinden aldığımız bilgiye göre geçtiğimiz günlerde bir okurumuzun göstermiş olduğu Sinde’de (İnönü) bir kuyuda başlatılan kazıya ara verilmiş bulunuyor. Yıllar önce Sinde’deki bu kuyuyu Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiş ve öyküsünü de bu sayfalarda yayımlamıştık. Çeşitli güvenlik önlemlerinin alınması ardından bu kuyudaki kazıya yeniden girişilecek.

Kıbrıs’ın güneyinde Pomo’daki kazılara ara verilirken, Koççinodrimitya’da bir “kayıp” Kıbrıslıtürk’ün gömülmüş olabileceği olası gömü yerinde kazılar sürdürülüyor.

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz.

 

 

Bu yazı toplam 1204 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar