1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Kazılara kaldığı yerden devam…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Kazılara kaldığı yerden devam…

A+A-

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinin iki haftalık yaz tatili ardından kazılara kaldığı yerden devam ediliyor.

Ozanköy’de (Kazafana) bir bahçe içerisinde geçmişte bulunmuş olan dört “kayıp” şahıstan başka bir beşinci “kayıp” şahsın da buraya gömülmüş olabileceği kuşkusuyla aynı alanda başlatılmış olan kazı sürdürülüyor.

Bu alanda bir gömü olduğu bilgisini yıllar önce bir okurumuz bizimle, biz de Kayıplar Komitesi yetkilileriyle paylaşmıştık.

Kazı ekipleri yaz tatiline girmeden önce Gönyeli’de bir dere yatağında başlatılmış olan ve bir “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunduğu kazı da devam ediyor.

Devam eden bir diğer kazı yine bir okurumuzun göstermiş olduğu Abohor’da (Ebicho) devam ediyor. Yaz tatili öncesi bu alanda başlatılan kazıda bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmaya başlanmıştı.

Boğaz Piknik Alanı’nda yürütülen kazı da genişletilerek sürdürülüyor. Bir diğer kazı Lefkoşa varoşlarında devam ediyor.

Kayıplar Komitesi yaz tatili ardından iki yeni kazı başlatmış bulunuyor.

Bunlardan birisi bir okurumuzun göstermiş olduğu İnönü (Sinde) civarında bir kuyu kazısı.

Yine okurlarımızın yıllar önce sözünü ettiği Namık Kemal Lisesi avlusuna bazı “kayıp” şahısların gömülmüş olabileceği yönünde bilgileri değerlendiren Kayıplar Komitesi, burada da bir kazı başlatmış bulunuyor.

Namık Kemal Lisesi avlusunda birkaç yerde bazı “kayıplar”ın gömüldüğü bilgisi yıllar boyunca okurlarımız tarafından ifade edilmiş, biz de bunları bu sayfalarda paylaşmıştık.

Maraş’ta öldürülen ve Percana’nın Bahçası’na gömülen bazı “kayıplar”ın bulundukları yerden çıkarılarak Namık Kemal Lisesi avlusuna tekrar gömüldükleri yönünde çeşitli bilgiler bulunmaktaydı.  Ancak 2000 yılı başlarında bu alanda bulunan bazı “kayıplar”dan geride kalanların boşaltılarak, Mağusa’daki Anıt Gazinosu bahçesine gömüldükleri ve üzerine beton döküldüğü yönünde söylentiler de bulunuyor.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımızı isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni veya 22-83607 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi görevlisi Mine Balman’ı aramaya davet ediyorum.

Kıbrıs’ın güneyinde ise Strovulos yöresinde yeni bir kuyu kazısı başlatılırken, aynı bölgede bir de kapalı kuyunun yer tespiti yapılmaya çalışılacak.

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara bu kavurucu sıcaklarda kesintisiz biçimde yürüttükleri kazılarda başarılar diliyor, “Kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1534 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar