1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Kazılarda son durum
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Kayıplar Komitesi çalışanlarının anlatıldığı kitap New York’ta tanıtılacak

A+A-

 

Kayıplar Komitesi Üçüncü Üyesi Paul Henri-Arni, dün FACEBOOK sayfasında yayımladığı paylaşımda, “Üç yıl önce benim başlatmış olduğum kitap ve fotoğraf sergisi projesi sona ulaştı, gelecek Salı günü New York’ta tanıtılacak” diye yazdı.

Paul Henri-Arni’nin kitap ve fotoğraf projesinde yazar Rory Maclean ve fotoğrafçı Nick Danzinger görev yaptı, kitaptan fotoğraflardan oluşan sergi BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon  himayelerinde Birleşmiş Milletler binasında açılacak.

Hazırlanan kitap ve fotoğraflar Kayıplar Komitesi’nde çalışan Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum genç bilim insanlarının öykülerini anlatıyor…

Kitaptaki fotoğraflardan oluşan sergi, New York’taki BM merkezinden sonra Ekim ayında Avrupa Parlamentosu binasında Brüksel’de açılacak. 10 Kasım tarihinde ise Uluslararası Kızılhaç Örgütü başkanı ve BM’nin Avrupa direktörü tarafından Cenevre’de “Palais des Nations”da açılacak.

Sergi 2017 yılında Kıbrıs’a gelecek… Paul Henri Arni’ye göre bu projenin amacı, Kayıplar Komitesi için maddi ve siyasi desteği artırmak ve ailelerin acılarına son vermek… Kayıplar Komitesi’ne kitap ve sergi için Avrupa Parlamentosu tarafından “çalışmaların görünür kılınması” amacıyla ilk etapta 150 bin Euro civarında bir miktar verildiği geçmişte söylenmişti…

 

-------------------------------------------------------------------------

SİMERİNİ

“NORATLAS uçakları için Yunanistan’la temasa geçilecek…”

Lefkoşa, 24 Mayıs 2016 (T.A.K): Kıbrıs Cumhuriyeti İnsani Konular ve Dış Rumlar Komiseri Fotis Fotiu’nun, ara bölgede Lefkoşa Havaalanı yakınlarında gömülü olan iki Noratlas uçağıyla ilgili ne yapılacağı konusunda bu hafta içerisinde Yunanistan’ın Kıbrıs Büyükelçisi ve diğer yetkililerle temasa geçeceği haber verildi.
Simerini gazetesine göre Fotiu, uçakların bulundukları yerden çıkarılmasıyla ilgili bir karar alınmadığını belirtti.
Uçaksavarlar tarafından vurulmasına rağmen alana inmeyi başaran ancak aldıkları hasar nedeniyle bir daha havalanamayan Noratlas tipi iki nakliye uçağının gömülü olduğu bilgisini veren Fotiu, 1974’ten önce bölgede üsleri olan İngilizlerin uçakları buraya gömdüğünü söyledi.
Yetkili ofisin, bir tanığın anlattıkları üzerine konuyla ilgili bilgi sahibi olduğunu anlatan Fotiu, bu tanığın uçakların gömülü olduğu yeri de gösterdiğini belirtti.
Fotiu, uçakların 10 metrelik bir vadide gömülü olduğunu söyledi.
Kazı yapılıp uçakların Rum tarafına mı götürüleceği, yoksa orada mı bırakılacağına karar vermek için bu hafta Yunanistan’ın Güney Kıbrıs Büyükelçisi ve diğer yetkililerle iletişime geçeceğini belirten Fotiu, kazı kararı alındığında Kıbrıs’taki BM Barış Gücü (UNFICYP) ile iletişime geçileceğini ifade etti.
Kıbrıslırum Haber Ajansı’na konuşan UNFICYP Basın Sözcüsü Alim Sıddık da, bölgede uçakların bulunmasına yönelik kazı yapılması için şimdiye kadar resmi bir talep almadıklarını belirtti.
Bu arada uçakların gömülü olduğu yerde kayıp mürettebat veya asker bulunması beklenmiyor.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 24.5.2016)

Bu yazı toplam 970 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar