1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Kayıp” Kemal Mehmet Emin’in cenaze töreni yarın…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Kayıp” Kemal Mehmet Emin’in cenaze töreni yarın…

A+A-

11 Mayıs 1964’te Mağusa’da NAAFİ’de çalıştığı yerden silahlı bazı Kıbrıslırumlar tarafından alınarak “kayıp” edilen ve bir Kıbrıslırum okurumuzun yardımları sonucu Paralimni’de ondan geride kalanlar bir kuyuda bulunan “kayıp” Kemal Mehmet Emin için yarın (28 Temmuz 2016 – Perşembe) saat 10.00’da Kufez’de (Çamlıca) cenaze töreni düzenlenecek.

Saat 10.00’da önce Kufez köy camisinde cenaze namazı kılınacak, ardından “kayıp” Kemal Mehmet Emin’den geride kalanlar Kufez köy mezarlığına, eşinin yanına askeri törenle defnedilecek.

Kemal Mehmet Emin, “kayıp” edildiği zaman henüz 37 yaşındaydı ve beş çocuk babasıydı… En büyük çocuğu 15, en küçük çocuğu henüz ikibuçuk yaşında olan Kemal Mehmet Emin, gene Kufezli olan Ayşe Kemal’la evliydi… Kendisiyle birlikte bulunan iki Kıbrıslıtürk’le birlikte öldürülerek Paralimni’de bir kuyuya atılacaklardı…

Aradan 48 yıl geçtikten sonra işte bir Kıbrıslırum okurum bu kuyuyu 2012 yılında bize gösterecekti… Biz de bu kuyuyu aynı gün Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiştik.

Üç yıl aradan sonra 2015 yılında Kayıplar Komitesi bu alanda kazı başlatacak ve okurumuzun bize, bizim de Kayıplar Komitesi’ne gösterdiğimiz bu kuyuda üç “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlar bulunacaktı.  Bunlar Kemal Mehmet Emin ve Canbulat Ali ile henüz DNA sürecinde olan bir başka Kıbrıslıtürk “kayıp” idi.
22 Temmuz 2016 tarihinde Canbulat Ali, Mağusa’da askeri törenle Canbulat Şehitliği’nde toprağa verilmiş bulunuyor.

Yarın da saat 10.00’da Kemal Mehmet Emin, Kufez’de (Çamlıca) askeri törenle toprağa verilecek.
Yaslı ailesinin acısını paylaşıyoruz ve yurdumuzda kimsecikler bir daha böyle acılar yaşamasın diyoruz…

-------------------------

Bir şahidimiz Voni’de bir yer daha gösterdi…

Kayıplar Komitesi’nin Voni’de (Gökhan) başlatmış olduğu kazılara yardımcı olmak amacıyla, geçmişte bize bilgi vermiş olan şahitlerimizin ve okurlarımızın bildiklerini Komite’yle de paylaşmalarını sağlamaya çalışıyoruz.

Bu çerçevede dün bir şahidimiz Kayıplar Komitesi Kazılar Koordinatörü Okan Oktay’la birlikte Voni’ye giderek, bildiği bir olası gömü yerini göstermeye çalıştı, bildiklerini paylaştı.

Bu şahidimize bu insani görevi gerçekleştirmiş olduğu için sonsuz teşekkürler diyoruz.
Voni, askeri bölge olduğu için biz olası gömü yerleri hakkında bildiklerini paylaşan okurlarımıza ve şahitlerimize eşlik edemiyoruz.

Ancak bu o kadar önemli değil çünkü Kayıplar Komitesi yetkilileri, okurlarımızın Voni’ye giderek olası gömü yerlerini göstermeleri için gerekli düzenlemeleri yapmış bulunuyorlar. Bunun için de Kayıplar Komitesi yetkililerine çok teşekkür ederiz.

-------------------------

BASINDAN GÜNCEL

“Şilluris, “kayıplar” konusunda Avrupa kampanyası üstlenecek…”

Lefkoşa, 26 Temmuz 2016 (T.A.K): Kıbrıslırum Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’in, kayıpların akıbetinin belirlenmesine yönelik insani konuya yardımcı olmak amacıyla Avrupa düzeyinde kampanya üstleneceği belirtildi.

Alithia gazetesi, Kıbrıslırum Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’in dün, Kıbrıslırum Başkanlığı İnsani Konular ve Dış Rumlar Komiseri Fotis Fotiu ile bir araya geldiğini yazdı.

Habere göre Şilluris görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, kayıpların akıbetinin belirlenmesi konusuna ilişkin bilgilendirmenin yanı sıra bu konuda var olan zorluklarının ele alındığını belirtti.

Şilluris, Fotiu ile birlikte, ilgili bilgilerin toplanması için Yunan Meclis Başkanı’na yönelik faaliyetlerin yanı sıra Avrupa düzeyinde kampanya üstlenilmesi konusunda da uzlaşmaya vardıklarını ifade etti.

Fotiu ise yaptığı açıklamada görüşmeyi üretken olarak nitelendirirken, görüşme sırasında zorluklar ve özellikle Kayıp Şahıslar Komitesi’nin karşı karşıya kaldığı sorunları ele aldıklarını belirtti.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 26.7.2016)

-------------------------

KAZILARDA SON DURUM… KAZILARDA SON DURUM…

Mora ve Omorfo’da yeni kazılar…

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyinde ve güneyinde gerek 1963, gerekse 1974 “kayıpları”nın gömü yerlerini aramakta olduğu kazılar, aşırı sıcaklara rağmen kesintisiz biçimde devam ederken, Mora’da ve Omorfo’da yeni kazılara başlandı…

Mora’da yıllar önce Kayıplar Komitesi yetkililerine bir şahitle birlikte göstermiş olduğumuz bir alanda kazı başlatılmış bulunuyor. Bu alana bazı “kayıp” Kıbrıslırumlar’ın gömüldüğü ancak daha sonra bu alanın boşaltılmış olabileceği yönünde söylentiler bulunmaktaydı.

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’nden aldığımız bilgiye göre, Kayıplar Komitesi Omorfo’da da yeni bir kazı başlatmış bulunuyor.

Voni’de (Gökhan) askeri bölgedeki kazılar devam ederken, Kermiya’da askeri bölgedeki bir diğer kazı da sürdürülüyor. Kermiya’daki bu kazıda üç “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmıştı.
Kayıplar Komitesi Çatoz’da da yeni bir kazı başlattı.

Mağusa’da yeni bir kazıya başlanırken, Tekke Bahçesi’ndeki kazılar da kesintisiz sürdürülüyor. Tekke Bahçesi içerisinde isimsiz mezarlarda yürütülen kazılarda 18 “kayıp”tan geride kalanlara ulaşılmış bulunuyor.

Kıbrıs’ın güneyinde 1964 “kaybı” bir Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların arandığı bir diğer kazı Çite’de bir su kanalında yürütülüyor. Bir şahidin ifadesine göre, sözkonusu “kayıp” Kıbrıslıtürk, bu su kanalına gömülmüştü. Ancak bu su kanalı o günlerde topraktı, daha sonra üzeri çimento kaplandı. Şimdi bu çimentolar kırılarak su kanalı genişletilerek kazılmaya devam ediyor.

Larnaka’da Kıbrıslıtürk mezarlığı dışında bir diğer “kayıp” Kıbrıslıtürk için de bir şahitle göstermiş olduğumuz alanda kazılar devam ediyor.

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz. (DEVAM EDECEK)

Bu yazı toplam 1147 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar