1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. İTTİFAK değil İSTİFA
Fayka Kişi

Fayka Kişi

İTTİFAK değil İSTİFA

A+A-

UBP ve DP-UG’nin Gönyeli için yerel seçimlerde yaptığı işbirliği ittifakında da çatlak meydana geldi. DP-UG Gönyeli Örgütü, UBP’nin aday gösterdiği Olgun Selçuk Amcaoğlu’nu desteklemeyeceğini açıkladı, ardından istifalar meydana geldi.

DP-UG Gönyeli Örgüt Başkanı İrfan Atik ve Yönetim Kurulu üyesi Fahri Arabacıoğlu, hem görevlerinden hem de DP-UG’den istifa etti. Bu arada Atik’in istifasının “kabul edilmediği” öğrenildi.

Geçtiğimiz hafta Gönyeli UBP içerisinde süren adaylık tartışması Cuma günü Amcaoğlu’nun adaylığı ile noktalanmış gibi görülüyordu. Ancak, gerçek hiç de öyle değil. Hem UBP içerisinde karşı çıkışlar hem de DP-UG içerisinde karşı çıkışlar ortaya çıktı.

DP-UG Gönyeli Örgütü Yönetim Kurulu üyesi aynı zamanda Lefkoşa İlçe Yönetim Kurulu üyesi Fahri Arabacıoğlu, DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş’a ‘bizi kaale almadı’ eleştirisinde bulundu, UBP’nin adayını desteklemeyeceklerini açıkladı.

DP-UG’nin UBP ile yaptığı ittifaka uymayacaklarını açıklayarak, Gönyeli için CTP-BG adayı olan mevcut başkan Ahmet Benli’yi destekleyeceklerini ilan etti.

Arabacıoğlu: Kapalı kapılar ardında karar alındı

Dün görüştüğümüz Arabacıoğlu öfkeli, “21 yıllık DP’yim bizi kaale almadılar, bizimle görüşmediler bile” diyerek adeta isyan etti.

DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın daha birkaç ay öncesine kadar “Sağda en büyük parti olacağız” söylemlerini hatırlatan Arabacıoğlu, “Şimdi ne oldu da düşen, yıkılan UBP’yi biz kurtaracağız? Kapalı kapılar ardında ne sözler verildi?” diye sordu.

Arabacıoğlu, UBP ile ittifak konusuna tümden karşı çıktıklarını da belirterek, “Taban bunu kabul etmedi, MYK kabul etmedi, Denktaş, Parti Meclisi’nde 3 kez onaylatarak kendine yetki verdirdi. Taban, örgütler dikkate alınmadan karar verildi” dedi.

“Benli’yi destekleyeceğiz”

“Başından beri parti içinde sıkıntılar vardı, bunlar alevlendi ama hiç dikkate alınmadı” diyen Arabacıoğlu, “Defalarca toplantı istedik, görüşmek istedik randevu verilmedi. Son araya aracı girdi Denktaş ile 20-25 dakika telefonda görüştük. Sorunumuzu aktardık, işbirliğine karşıyız dedik, olmadı” diye belirtti.

“Bu nasıl bir ortak aday” diye de soran Arabacıoğlu, “UBP adayını açıkladığında, Genel Sekreter Hasan Taçoy’un haberi bile yoktu” ifadesinde bulundu.

Hem partideki görevlerinden hem de partiden istifa eden Arabacıoğlu, “Artık geriye dönüş yok. Serdar Denktaş ile de konuşacak bir şeyimiz kalmadı. Biz bu yola çıktık ve biz kitle olarak Ahmet Benli’yi desteklemeye karar verdik” diye de vurguladı.

----------------------------------------------

İTTİFAK SAĞLANAMADI…

Mertekçi’nin adaylığı gündemde…

Geçtiğimiz hafta UBP ve DP-UG arasına Güzelyurt’ta ‘ittifak’ için son görüşmeler yapıldı, uzlaşı bulunamadı, ipler koptu.
DP-UG, 29 Haziran yerel yönetim seçimlerinde Güzelyurt’ta kendi adayı ile seçime girme kararı aldı.
DP-UG Güzelyurt İlçesi’nin UBP adayı Mahmut Özçınar’ı destekleme kararı almasına rağmen, UBP Güzelyurt İlçesi’nin belediye meclis üyeliklerinde yarı yarıya DP-UG amblemi altında seçime girme anlaşmasına karşı çıkması, Güzelyurt’ta krizi meydana getirmişti.
Geçen hafta heyetler son toplantılarını yaptı, uzlaşı bulunamayınca, DP-UG kendi adayını belirlemek için çalışmalara başladı.
DP-UG’nin Güzleyurt Belediye başkan adaylığına çıkarmaya hazırlandığı isim Mustafa Mertekçi…
Mertekçi ile görüşmelerini sürdüren DP-UG yetkilileri, birkaç gün içerisinde adayını resmileştirerek, kamuoyu ile paylaşacak. 

-----------------------------------

LEFKE’DE ORAN

Zafer’e karşı Oran

UBP ile DP-UG her ne kadar bazı bölgelerde ‘ittifak’ sağlasa da birçok bölgede iki parti birbirine karşı aday çıkarıyor.

Bunlardan biri de Lefke Belediyesi’nde yaşanıyor. DP-UG, UBP’nin mevcut aday Mehmet Zafer’i yeniden aday göstermesi karşısında, Zafer’in yanında olmayacaklarını belirtti. UBP Zafer’i aday göstermekte kararlı olunca da DP-UG, bölgede kendi adayı ile seçime girme kararı aldı.

Başkan adaylığı için Hakan Oran, Emin Bahçeci ve Halil Çorba’nın ismi kulislerde konuşuluyor. Ancak bu isimlerden adaylığa en yakın isim Hakan Oran…

Son dakika sürprizi olmazsa Hakan Oran DP-UG’nin Lefke Belediye Başkana adayı olarak seçmenin karşısına çıkacak.

Bu yazı toplam 3174 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar