Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

IŞİD ve Türkiye

A+A-

“Bu son günler gerçekten enteresan. Yıllarca Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) karşı savaşan PKK, şimdi Kobanê için TSK’dan yardım istiyor. Bu yardım gelmeyince de barış süreci bir tarafa bırakılıyor ve bir isyan başlıyor.”
(Yonca Özdemir, Koba, Ne???, Gaile, 18 Ekim 2014)

Bu giriş belirttiğim gibi Cumartesi yayınlanan Gaile’de Yonca Özdemir’in araştırmasından alındı. Kobanê’nin nerede olduğunu, gelişmelerin nasıl yaşandığını merak edip araştıran Yonca Özdemir, güzel bir araştırma yazısı oluşturmuş.
***
Gerçekten de düşündüğümüz zaman bu kadar zamandır TSK ve PKK birbirleriyle savaşmışlar ama bu süreçte TSK’nın veya Türkiye hükümetinin Kobanê’deki Kürtlere silah yardımı yapması isteniyor.
Çünkü kameralar önünde kelle kesen IŞİD, Suriye’nin kuzey bölgelerini kontrol altına alırken Türkiye’nin dibindeki çoğunluğu Kürt olan Kobanê’yi de üç yanından kontrol altına almış. Üç yanı çünkü dördüncü yanı Türkiye sınırı…
Kobanê düştü düşecek. ABD kontrolündeki koalisyon güçleri hava saldırılarıyla IŞİD’in Kobanê’deki tam kontrolünü önlemeye çalışırken Türkiye’yi de bu koalisyona katmak için hâlâ uğraşıyorlar.
***
Peki Türkiye bu koalisyona katılmak için neden bu kadar çekinceli davranıyor? Elbette ki AKP Hükümeti’nin ve şimdi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendi kafalarında Türkiye’nin güneydoğusu ve Suriye ile Irak’ın kuzey bölgeleri bağlamında Kürt odaklı düşünceleri var.
Belki de Kobanê’de IŞİD kontrolünde, düşmüş bir Kürt kasabasının varlığı kendi düşünceleri bağlamında işlerine geliyordur.
Türkiye’deki Kürtlerle, Suriye’deki Kürtlerin bağlarını kesmek, kendi politikaları açısından daha doğru geliyor olabilir.
Tartışmaları da hatırlayacak olursak Türkiye’nin IŞİD ve benzeri güçleri Esad rejimine karşı ‘besledikleri’ suçlaması ve iddiaları vardı.
Öte yandan birkaç ay önce 49 Türk Büyükelçilik mensubu ve ailelerinin IŞİD tarafından tutsak alındığını ve bir müddet sonra yapılan görüşmeler sonunda Türkiye’ye teslim edildiklerini de anımsayacaksınız.
Bu konuda haber yapılması da Erdoğan tarafından basına yasaklanmış, IŞİD’in rahatsız edilmemesi! istenmişti.
Acaba diyorum, diğer politikaların yanında, bu 49 kişinin serbest bırakılması karşılığında IŞİD’e Irak ve Suriye’de işgallerine ve kelle kesmelerine devam ederken ‘dokunmamak’ sözü de verilmiş olabilir mi?
***
Türkiye’deki Kürtlerin meclisteki temsilcisi HDP, Kobanê’ye Türkiye’nin silah yardımı yapmasını ve Suriye’deki PYD’nin Kobanê’ye güvenli girişini ve rahatça silah aktarımı yapması için Türkiye üzerinden bir koridor açılması mücadelesi veriyor. Bu süreçte öğrendiğimiz Hizbullah yanlısı ve IŞİD taraftarı Türkiye’deki Hüda-Par ve Kürtlerin savaş hali günlerdir ölü sayısının çoğalmasına yol açıyor. Yani Suriye’deki savaş, Türkiye’de de sürüyor. Ve ilginçtir HDP, Türkiye’den Kobanê’ye silah yardımı beklerken, TSK Türkiye’de PKK’ya karşı saldırıya geçiyor.
***
Sonuçta savaş sürüyor, insanlar ölüyor, ülkelerini terk ediyorlar. Bu göç Türkiye’yi başka bir sorunla karşı karşıya bırakıyor çünkü Türkiye’deki Suriyeli’lerin sayısı 2 milyon kadar olmuş. Bu durum Türkiye halkını, ucuz işgücü, adi suçlar gibi olaylarla olumsuz etkilemeye başladı.
Bu anlamda bizdeki durumun aynısı şimdi Türkiye’de yaşanıyor.
***
Yani savaşın sonuçları hem ölüm hem sosyal sorunlar…
(Bu arada dün TC Hükümeti’nden, Peşmerge’nin Kobanê’ye geçişine yardımcı oldukları açıklaması geldi ancak ayrıntı yok.)

Bu yazı toplam 1515 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar