1. YAZARLAR

  2. Konuk Yazar

  3. Hüseyin Arca: KKTC Meclisi’ne Çağrı
Konuk Yazar

Konuk Yazar

Hüseyin Arca: KKTC Meclisi’ne Çağrı

A+A-

KONUK YAZAR

 

Hüseyin Arca


Ülkemizde en büyük sorun nedir?
Bu sorunun cevabı, birçok aydın insana göre, “Kıbrıs sorunu”; İşinsanımızın cevabı “Kötü ekonomi”; Ancak sokaktaki insanın cevabı, “Siyasilere olan güvensizlik”tir.
Eminim bunun en iyi bilenler, bugün KKTC Meclisi’nde görev yapan siz milletvekillerisiniz.
Nedeni, en basit şekli ile yasa ve tüzüklerin isteğe göre uygulanması veya uygulanmamasıdır.
Devlet halktan alacaklı ise, bir günlük gecikmeye bile faiz işlerken; insanı devletten alacaklı oldu mu, faiz işlenmiyor ve böyle de olunca devlet borcunu 6 ay, 1 yıl sonra ödeyebilme lüksüne sahip oluyor.

***

Tabii ki benim konum bunlar değil, benim derdim spor.
Ülkemizde 67/1999 sayılı Beden Eğitimi ve Spor Yasası (40/2004 ve 12/2011 sayılı Değişiklik Yasası ile değiştirilmiş ve birleştirilmiş şekli ile) var.
Bu yasanın 15. Maddesinin 4. Fıkrasında “Spor federasyonu organlarına, Bakanlıkta görevli personel ile spor kulübü ve spor derneği başkanları aday olamaz” deniliyor.
1 ay önce gerçekleşen Basketbol Federasyonu Genel Kurulu’nda bu yasa gündeme geldi ve Gençlik Dairesi’nde görevli Orhun Mevlit’in adaylığı kabul edilmedi.
KKTC Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı adında “Eğitim” de yazılı olsa idi, bugünkü Basketbol Federasyonu başkanı Ertuğ Nasıroğlu da aday olamayacaktı.

***

Akıllara Eroğlu ve Küçük hükümetleri döneminde Gençlik, Spor ve Eğitim Bakanlığı’nda 4 yıl koordinatörlük görevi yapan ve ayni zamanda Antrenör Derneği Başkanlığı görevini yürüten Süleyman Göktaş geldi.
Bugün KKTC Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı Koordinatörlüğü görevine atanan ve ayni zamanda Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nda Dış İlişkiler Sorumluluğu görevini yürüten Orçun Kamalı var.
Yarın bir CTP’li, bir diğer gün TDP’li, BKP’li olacak ve halen uygulanmayan bu yasanın uygulanmasını kimse isteyemeyecek.

***

Öyle ise, yasanın bu maddesine ne gerek var? Neden değer verdiğimiz, koordinatör olarak atadığımız kişileri tartıştırıp, yıpratıyoruz? En önemlisi neden KKTC Meclisi’nin yaptığı yasalara ve siyasilere olan güveni erozyona uğratıyoruz?
Bence KKTC Meclisi bir araya sıkıştırıp, ilgili yasa maddesini iptal etmelidir. Böylece hem milletvekillerimiz saygınlık kazanacak, hem bizler sevdiğimiz kişilerle yüz göz olmayacağız.

Bu yazı toplam 2477 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar