1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Henüz 25 yaşındaydı…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Henüz 25 yaşındaydı…

A+A-

Kıbrıs: Anlatılmamış Öyküler…
Caramel_cy@yahoo.com

***  Hasan Nural Cevdet Ezel, “kayıp” edilmesinden 52 yıl sonra toprağa verildi…

Bir Kıbrıslırum okurumuzun verdiği bilgiler çerçevesinde Kayıplar Komitesi’nin Koççinodrimitya’nın hemen dışında bulunan sıra kuyulardan birisinde yaptığı kazılarda kalıntıları bulunan “kayıp” Hasan Nural Cevdet Ezel, kayboluşunun ardından 52 yıl sonra dün, Lefkoşa Mezarlığı’nda düzenlenen askeri törenle toprağa verildi.

Hasan Nural Cevdet Ezel’in naaşı, İsmail Safa Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından, Lefkoşa Mezarlığı’ndaki şehitliğe, askeri törenle defnedildi. Tören sonunda tabutun sarılı olduğu bayrak aile yakınlarından aynı ismi taşıyan Nural Ezel’e teslim edildi.
Törene, Lefkoşa Kaymakamı Alkan Değirmencioğlu, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu ve bazı milletvekilleri de katıldı.

“21 ARALIK 1963’TE POLİSLİK GÖREVİNİ YAPARKEN…”
Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği Başkanı Ertan Ersan, törende yaptığı konuşmada Ezel’in 52 yıl önce, 21 Aralık 1963’te polislik görevini yaparken kaçırıldığını, bir Kıbrıslı Rum görgü tanığının ifadesine göre, Ezel’in 28 Aralık 1963’te, Koççinodrimitya’da görev yaptığı polis istasyonunun 2 kilometre uzağındaki bir tepede 4 Kıbrıslı Türk polisle birlikte vurularak kuyuya atıldığını anlattı.
Söz konusu tepede 18 kuyunun bulunduğunu ve Ezel’e ait kalıntıların bu 18 kuyunun birinde bulunduğunu belirten Ersan, söz konusu diğer kayıpların da kalıntılarının bulunup defnedildiğini ifade etti.

“BUGÜNE DEK 150 KAYIP DEFNEDİLDİ”
Bugüne kadar kayıp listesinde yer alan 150 “kayıp”tan geride kalanların defnedildiğini kaydeden Ersan, Aralık ayında da kayıp listesinde yer alan bazı kişilerden geride kalanların aile yakınlarının istediği bir yere defnedileceğini söyledi.
Kayıp şahısların bulunması için yaptığı çalışmalardan dolayı araştırmacı/gazeteci Sevgül Uludağ’a dernek başkanı olarak tüm üyeleri adına teşekkür eden Ertan Ersan, “Lütfen bu çalışmalara devam edin” dedi. Ersan  Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üyesi Gülden Plümer Küçük’e de teşekkür etti.
Ertan Ersan, artık Ezel’in yakınlarının dua edebileceği bir yeri olduğunu söyledi.
(TAK Ajansı Haber Bülteni’nden derlenmiştir – 27.11.22015)

 


Koççinodrimitya'dan Lefkoşa'ya...

Hasan Nural Cevdet henüz 25 yaşında genç bir polisti Aralık 1963'te - görev yeri da Koççinodrimitya karakoluydu... 21 Aralık 1963 olayları ardından Koççinodrimityalı bazı Kıbrıslırumlar tarafından alınarak köydeki polis karakolunda başka bazı Kıbrıslıtürkler'le hapsedildi. Sonra da tümü birden "kayıp" edildi... Yıllar sonra bir Kıbrıslırum okurumuz bize Hasan Nural Cevdet ve diğer masum ve "kayıp" Kıbrıslıtürkler'in gömülmüş olduğu "laumi" tabir edilen, Koççinodrimitya dışındaki sıra kuyuları gösterdi. Onların buraya gömüldüğünü anlattı. Biz de 2009'da kuyuları gösteren, okurumuzun bize vermiş olduğu bir haritayla birlikte Kayıplar Komitesi'yle bu bilgileri paylaştık... Birkaç yıl önce bu bölgede yapılan kazılarda iki farklı kuyuda gömülü yedi "kayıp" Kıbrıslıtürk'ten geride kalanlar bulundu. Bunlardan birisi Hasan Nural Cevdet'ti - o, masum bir gençti, hiçbir olaya karışmamıştı... Dün Hasan Nural Cevdet'in cenaze törenine katıldık - ailesi çok üzgündü... Hasan'ın annesi ve babası vefat etmişti, Kamuran ve Çetin adlı kardeşleri de hayata veda etmişti. Ailesinden hayatta kalan kızkardeşleri Sevim ve Meral hanımlar, ondan geride kalanları teslim alıp ona askeri bir cenaze töreni düzenlediler Lefkoşa Mezarlığı'nda ve "kayıp" Hasan Nural Cevdet, mezarlıktaki Lefkoşa Şehitliği'ne defnedildi... Nurlar içinde yatsın... Koççinodrimityalı Kıbrıslırum okuruma bizimle bu bilgileri paylaştığı ve "kayıp" Kıbrıslıtürkler'in bu bölgedeki kuyularda bulunmasına yol açtığı için sonsuz teşekkürler... Ayrıca Koççinodrimitya'ya giderek araştırmalar yürütmemde bana çok yardım eden sevgili arkadaşım, bir başka "kayıp" yakını, Değirmenlikli (Kitrea) Maria Georgiadou'ya da sonsuz teşekkürler...

Bu yazı toplam 1719 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar