1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. Güzelyurt’ta sıkıntı, Tokel’in adaylığı…
Fayka Kişi

Fayka Kişi

Güzelyurt’ta sıkıntı, Tokel’in adaylığı…

A+A-

DP-UG Güzelyurt Belediye başkan adaylığına aday bulma sıkıntısı içerisinde… Hem örgütlerde yaşanan istifalar hem de UBP ile yapılan ittifak görüşmelerinden örgüt ile üyeler arasındaki gerilim aday bulma sıkıntısına neden oldu.

İlçe Başkanı Türkay Tokel, bir taraftan istifaların yaralarını sarmaya çalışırken, bir yandan da aday bulma telaşında. Teklif götürülen isimlerden bir sonuç alamayan Tokel’in her an kendisinin aday çıkması ise sürpriz sayılmayacak.
Mevcut belediye başkanı ve UBP adayı Mahmut Özçınar arasındaki husumeti ve kavgası da bilinen Tokel, daha önce yaptığı değerlendirmelerde, “Hiç kimse aday olmazsa ben olurum” yorumunda da bulunmuştu.

----------------------------------------------------

Esentepe’de DP adayı henüz yok…
CTP’nin adayı Erdoğan iddialı

Seçim süreci başladı, ancak UBP ve DP henüz bazı bölgelerdeki adaylarını belirlemedi. DP-UG Girne Bölgesi’nde şimdi Esentepe Belediye başkan adayını belirlemek için çalışmalarına hız verdi. Serdar Denktaş’ın istediği, ancak örgütün istemediği iddia edilen Hasan Birinci, geçtiğimiz haftalarda aday olmayacağını açıklamıştı.
Bu gelişme üzerine DP-UG, Esentepe’de Sinan Güneş ismine yoğunlaştı. Ancak henüz bu konuda DP-UG’nin aldığı bir karar yok.
UBP ise Muhammet Aygün’ü Esentepe Belediye başkan adayı olarak gösterdi ama Aygün iddialı bir aday olarak görülmüyor.
Esentepe’de hava CTP adayı Cemal Erdoğan’dan yana iken, seçimde büyük bir sürpriz olmazsa, Erdoğan’ın kazanma şansının çok yüksek olduğu konuşuluyor.

----------------------------------------------

UBP’de tartışma sonrası acil PM

UBP Mağusa İlçesi geçtiğimiz gece tartışmalı anlar yaşadı. Bir türlü aday bulma noktasında son noktayı koyamayan ve konunun tartışma boyutuna gelmesi nedeniyle dün Parti Meclisi’ni acilen toplantıya çağırdı.
Bir kısım UBP’linin DP adayı İsmail Arter’i destekleme istemi, bir tarafın ise aday çıkarma yönündeki tavrı ile dün toplanan PM’de uzlaşıya varılamadı.

-------------------------------------------------

Projeler ile seçmenin karşısında…

CTP-BG, hem belediye başkan adaylarını hem de belediye meclis üyeliklerini belirleyerek, seçime ilk önce hazırlanan parti oldu.
Bu nedenle büyük bir avantajı elinde bulunduran CTP-BG, ekipleri ile birlikte adayları seçime hazırlama çalışmasına girdi.
Adaylar, ‘laf olsun projeleri’ ile değil, gerçekçi ve uygulanabilir projeler ile seçmenin karşısına çıkıyor, projelerini anlatıyor.
Yerel yönetimler konusunda marka olan CTP-BG, her bölge için titizlikle uygulanabilir projeler üretmeye devam ediyor.

-------------------------------------------

YORUM

Aynı gumandanın askerleri

“Tam hatırlamıyorum ama... Ya 28 Temmuz seçimlerinden hemen önceydi, ya da sonra...
“Eğer mevcut DPUG yönetimi, Saray’dan gelen hormonun hiç ardının arkasının kesilmeyeceğini düşünüyorsa fena yanılıyor, bir gün ‘Silihtar’ hormon basmaktan vazgeçer, öylece kalır ve bu kez DPUG, UBP’ye kapağı atar” mealinde tespitlerim olmuştu.
Bu görüşüm pek değişmedi...
Gerçi basın-yayında Zorlu Töre’nin yanında birkaç DPUG milletvekilinin de partiden istifa edip UBP’ye geçecekleri yolunda birtakım haberler yer aldıktan sonra;
İsimleri geçen bazı vekiller kendilerince bu tür haberleri “yalanladılar” da;
Yalanlasalar ne farkeder, yalanlamasalar ne farkeder?
Neticede hepsi aynı “Silihtar”ın, “aynı gumandanın askerleri” değil midirler?
İradelerini ona teslim etmediler mi?
Şimdi “Serdar’ı bırakın, yuvaya dönün” komutu gelse;
24 saat içinde uçarlar DPUG’dan...
Hem de arkalarına bile bakmadan...”

Ali TEKMAN (Kıbrıs Postası)

-----------------------------------------------

TWİTTER

“İş ilginç Hasan Taçoy DP Genel Sekreteri ama gazete röportajında UBP’nin kendi içinde olduğunu söyledi. Görücü usulü yuva kurmak mı bu?
Saray merkezli bir ittifak için taşlar 2015 Cumhurbaşkanlığı seçimi için yerinden oynatırlarsa oynayanların ve oynatanların temelinde kopmalar başlar”

Ferdi Sabit SOYER’in profilinden

Bu yazı toplam 2432 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar