1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. Girne’de ‘ikna’, İskele’de ‘bekleme’
Fayka Kişi

Fayka Kişi

Girne’de ‘ikna’, İskele’de ‘bekleme’

A+A-

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) Parti Meclisi toplandı, 9 belediye başkan adayını açıkladı. Mağusa’da DP’nin aday gösterdiği, UBP’nin destekleyeceği isim İsmail Arter… Mehmetçik’te mevcut belediye başkanı Beyazıt Adalıer,  Yeni Erenköy’de mevcut belediye başkanı Özay Öykün, Tatlısu’da mevcut belediye başkanı Hayri Orçan yeniden DP adayı olarak seçime girecek.
Ayrıca DP-UG İnönü’de Beyhan Gürgöze, Serdarlı’da Özel Pınardan, Akdoğan’da Salih Mendeli, Dikmen’de Niyazi Öztürk, Alayköy Ali Güler’i seçmenin karşısına çıkarma kararı aldı.
Önceki gece toplanan Parti Meclisi’nde 9 belediye başkan adayı belirlenirken, belirlenmeyen bölgelerin birkaç gün içerisinde belirleneceği öğrenildi.

Serdaroğlu ikna edilmeye çalışılıyor
UBP’nin destekleyeceği DP’nin aday göstereceği Girne Belediye başkan adaylığı için Orçun Kamalı ve Rasiha Serdaroğlu’nun ismi üzerinde duruluyordu.
Ancak geçtiğimiz gece yapılan Parti Meclisi toplantısında Rasiha Serdaroğlu’nun aday olması yönünde ağırlıklı bir tablo ortaya çıktı.
Daha önce Cafe Kulis’e açıklamalarda bulunan Serdaroğlu, teklif gelmesi halinde değerlendireceğini ve ailesinin de görüşüyle kararını vereceğini söylemişti.
Serdaroğlu’nun ‘adaylıkta’ istekli oluşuna, eşi aynı zamanda DP-UG Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu’nun biraz temkinli bakması nedeniyle Serdaroğlu ailesini ikna etmek için yetkililer çalışmalara hız verdi.
Serdaroğlu ailesinin ikna edilmesi halinde Girne belediye başkan adayının Rasiha Serdaroğlu olarak birkaç gün içerisinde ilan edilmesi bekleniyor.

İskele’de Alanlı beklemede…
İskele belediye başkan adaylığı için her ne kadar DP-UG İskele Milletvekili Hüseyin Alanlı istekli olsa da, Genel Başkan Serdar Denktaş’ın buna ‘hayır’ demesi, İskele’deki durumu çıkmaza sürdü.
Ancak İskele İlçesi ve örgütleri ısrarlı, Alanlı’nın kesinlikle aday çıkarılmasını istiyor. Bu yöndeki tavırlarını geçtiğimiz hafta yaptıkları toplantıda karara bağlayarak, imza topladılar, Denktaş’a ilettiler.
Yapılan Parti Meclisi toplantısında da kararlılıklarını ortaya koymaya devam ettiler. Ancak elde edilen bilgilere göre, tüm bölgelerde adaylar belirlense bile İskele belediye başkan adaylığının en son açıklanması bekleniyor.

Uzlaşı aranıyor…
Adaylıkların açıklanmadığı bölgelerde ise, aday bulamamaktan öte, fazla adayların ortaya çıkması sonucu sıkıntı yaşanıyor. O nedenle bazı bölgelerde bazı aday adaylarının ikna edilip adaylıklarından çekilmesi için çalışma başlatılacak.

Güzelyurt’ta Mertekçi, Lefke’de Oran…
Güzelyurt belediye başkan adaylığı için düşünülen isim Mustafa Mertekçi… Ancak Mertekçi’nin bir bankada müdür olması, sıkıntı yarattı. Mertekçi’nin aday olması için yoğun uğraşlar içerisine olan DP yetkilileri, ikna ettikleri takdirde Mertekçi, Güzelyurt Belediye Başkan adayı olarak gösterilecek.
Lefke’de ise birkaç kişi aday adayı ancak DP yaptırdığı anketler sonucu Hakan Oran isminde duruyor. Son dakika sürprizi olmazsa Oran, DP’nin Lefke Belediye Başkan adayı olacak.

“Necdet’in rövanşı”…
Çatalköy ittifak kararı alınsa da UBP Çatalköy Örgütü’nün bağımsız aday çıkarması da DP-UG Parti Meclisi’nde gündeme geldi. Mevcut başkan olan ve yeniden seçime bağımsız aday olarak girecek Mehmet Hulusioğlu’nu destekleme kararı alan DP-UG, UBP Çatalköy Örgütü’nün aldığı kararı “kişisel” ve “Necdet Numan geçen seçimi kaybetti, şimdi bunu rövanş olarak görüyor” yorumu yapılıyor.

İstifalar kararı değiştirmedi…
Bu hafta en çok kulislerde konuşulan konulardan biri de DP-UG Gönyeli Örgüt Başkanı İrfan Atik ile Yönetim Kurulu üyesi Fahri Arabacıoğlu’nun istifasıydı.
Gönyeli’de ittifaka karşı çıkanlar ikna edilemeyince ve UBP adayı Olgun Amcaoğlu’nun desteklenmesi isteyince istifalar gündeme gelmişti.
Arabacıoğlu istifa kararında net duruş sergilerken, Atik, DP yetkilileri tarafından bekletilmeye alınarak, ‘istifası’ da kabul edilmemişti.
Ancak DP Gönyeli Örgütü’nden önemli istifalar yaşanmasına rağmen, DP-UG Olgun Amcaoğlu’nu desteklemede kararlı…

-------

CTP, Belediye Meclis üyelerini belirliyor…

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) birçok bölgede belediye başkan adaylarını belirleyerek, 29 Haziran yerel yönetim seçimlerine yönelik hazırlıklarına hızlı bir şekilde devam ediyor.
Bu bağlamda belediye başkan adaylıklarını büyük oranda belirleyen CTP-BG, belediye meclis üyelikleri için adaylık kabulüne başladığını duyurdu.
CTP-BG, 8 Nisan mesai bitimine kadar adaylık kabulü alacak. Her belediyede örgütlerin ihtiyaç duyması halinde yüzde 30 oranına kadar da Birleşik Güçler konseptinden aday gösterilecek.

-------

TWİTTER

“Hüseyin Özgürgün,  Serdaş Denktaş’a hükümeti bırak da gel demişti. 366 konusunda ‘Serdar Denktaş için yazıklar olsun’ diyor oy için tükürdüğünü yalayan Hüseyin Özgürgün niye hayıflanıyor?
Özgürgün şimdi Serdar Denktaş’a sitem ediyor ama DP ile birleşmek uğruna UBP’yi kapatmaktan söz ettiği demeçlerinin sözlerinin mürekkebi daha kurumadı.”

Ferdi SABİT SOYER’in profilinden

Bu yazı toplam 1943 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar