1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. GEÇİCİLER için yazılar gönderildi
Fayka Kişi

Fayka Kişi

GEÇİCİLER için yazılar gönderildi

A+A-

UBP Kurultayı döneminde 2013 yılı içerisinde kamuya istihdam edilen geçicilerin kaderleri önümüzdeki hafta belli olması bekleniyor.

Kurultay döneminde bir anda ‘partizanca’ işe alınarak, toplumun büyük bir kısmından tepki gören bu istihdamlar bugün ise hükümet ortağı DP kanadı tarafından, ‘vicdan’ meselesi yapıldı.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun sözleşmelerin yenilenmeyeceğini açıklamasıyla birlikte farklı görüşler tartışılmaya başlandı.

DP kanadından Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif dün Kıbrıs TV’de açıklamalarda bulunarak, konunun bir kez Bakanlar Kurulu’nda gündeme geldiğini ancak öylece kaldığını ardından Yorgancıoğlu’nun açıklama yaptığını söyledi.

Tüm geçicilerin 1 bütçe yılı içinde istihdam edildiğini ve her yıl sonu bakanlıklara yazı yazıldığını ve ihtiyaç olup olunmadığının sorulduğunu hatırlatan Kaşif, “Şimdi de yapılacak olan odur” dedi.

Başbakanlık tarafından kendilerine geçicilerin durumu hakkındaki yazının iletildiğini ancak kendilerinin cevap yazmadığını belirtti.

“Yazı sadece 2012 yılı içinde istihdam edilenlerle ilgili mi yoksa sadece 2013 için mi bilemiyorum” diyen Kaşif, “Sadece 2013 istihdamları ile ilgiliyse bu Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır” açıklamasında bulundu.

Şimdi gözler bakanlıklara giden yazılara, ne cevap verileceği ve kurultay istihdamlarının ne olacağına çevrildi.

*********************

CTP’den kurultay resepsiyonu

CTP-BG 8 Aralık’ta “Köklü gelenek, güçlü gelecek” sloganıyla gerçekleştireceği 24. Kurultayı’na hazırlanıyor. Başkanlık için Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu ile Genel Sekreter Asım Akansoy, 114 aday da Parti Meclisi’ne girebilmek için delegeden onay isteyecek.

Kurultay heyecanı öncesi ise 7 Aralık gecesi resepsiyon düzenlenecek. Bedesten’de gerçekleşecek olan resepsiyon saat 19’da başlayacak.

 

*****************

YORUM

‘’Her dönemin adamları’’ halen koltuklarında

“Eski hükümetlerin yaptığı bilinçsiz ve partizanca istihdamlar bugün suyunu çıkarmaya başladı bile. Şuan söz konusu olan ve işten çıkarılacağı duyulan istihdam mağduru kişiler yeni yıla işsiz ve ümitsiz girecekler. Hâlbuki yapmayın be kardeşim. Sizi alacak olsalar da girmeyin. İşe usulsüz girerseniz çıkarılacağınızı ya da kaybedeceğinizi bilmeniz gerekir.

Masa ve sandalye bile bulamayan birçok çalışan personel var. Birçok bakanlıkta odalar tıka basa dolu. Her memurun ya da sözleşmeli işçinin iş yaptığını iddia etmem komik olur. Devlet dairelerinde herkes bir birinden iş bekler. Çalışma temponuz ne kadar iyi olursa sizin için o kadar kötüdür. Çünkü tüm işler size kalır. Gözünüz açıldığında ise siz bu tür işleri yapmayı red edersiniz. İşte tüm olay budur. Devlet daireleri keyfi çalışan personellere, yanlış istihdamlarla ne kadar ayakta durur?
İşte ülkemin bir gerçeği daha ortada…”

DENİZ GÜRGÖZE (kibritsime.com)

***********************

TWİTTER

“KIBRIS SORUNUNDA BÜYÜK İLERLEME”

“Anastasiadis ve Eroğlu "Ortak açıklama yapamadık, bari yemek yiyelim" kararı aldı. İki lider hesabın Alman usulü ödenmesi hususunda mutabakat sağlandı. Adisyon kime giderse, bahşişi onun bırakması konusunda uzlaşı var.”
Gaytung Haber

***

“Bu adada yaşayan herkes 360 kişinin sözleşmelerinin yenilenmeyeceği konusunda bir şey söylesin ama UBP'liler sussun! lütfen!”
Hüda Avşaroğlu’nun profilinden

*********************
FOTO YORUM

Çocuklarından duygu yüklü sözler

Dünkü anma törenindeki en anlamlı konuşmaları onlar yaptı, herkese duygusal anlar yaşattılar. Biri Salih Miroğlu’nun kızı; diğeri Özker Özgür’ün kızı…

Bu yazı toplam 1882 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar