1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Etik aranırken nerede aranır?
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Etik aranırken nerede aranır?

A+A-

UBP ve DP-UG yerel seçimlerde işbirliği görüşmesi yaptılar.
Büyük oranda da anlaştıkları söyleniyor.
Başbakan Yorgancıoğlu, bu görüşmenin ‘etik’ olmadığını söyledi.
Hükümet ortağı bir partinin başka bir partiyle seçim işbirliğini yorumladı Başbakan ve “Önemli olan, hükümet toplumun bütününe yarar sağlama adına yürütülürken, buna dikkat edilmesidir. Ancak böyle bir dikkatin ve niyetin olmadığı da herkesin gözü önünde cereyan ediyor” dedi.
***
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun yorumunda yanlış bir nokta yok ancak bir kişide, bir kurumda etik ve ahlak ararken aradığınız yerin geçmişinin değerlendirilmesi de önemlidir.
DP-UG’nin veya daha geçmişte DP’nin geçmişteki uygulamaları ve tavırları da göz önüne alınıp bir değerlendirme yapıldığında şimdi aranan ‘etik’in doğru yerde aranmadığı anlaşılır.
***
Daha yakın zamanda, ‘UBP Kurultayı istihdamları’ diye adlandırılan ve Vakıflara alınan 366 kişinin işten durdurulması ve yeterlik sınavı ile münhallere sokulmak istenmelerine yine hükümet ortağı olarak DP-UG’nin takındığı tavır hafızalardadır. Popülist yaklaşımlarla hükümet ortağı CTP-BG’nin karşısında, UBP’nin yanında durup, 366 kişiye hükümet protokoluna ters olarak sözler verilmesi çok uzak değil.
***
Şimdi yine yerel seçimler için iki partinin işbirliği arayışı içinde olmaları pek de şaşkınlıkla karşılanacak bir tavır değil. Çünkü iç içe girmiş iki siyasi partiyi birbirinden ayırmak ne kadar doğru. Birbirleri içinde çok transferler, gel-git’ler yaşandı. Son olarak UBP’den kopan milletvekilleri DP-UG içinde yer alıyor. Bunlardan Hasan Taçoy Genel Sekreter oldu. Böylesine iç içe geçmiş iki ama aslında tek oluşum.
***
Bu oluşumu istediği yere sürükleyen ise Saray’daki Derviş Eroğlu. İki partinin işbirliği arayışı sadece yerel seçimlerle ilişkili değil. Son günlerde çözüm sürecine yeniden başlayan Kıbrıs’taki sorunu, Saray’ı ve UBP’yi ve de DP-UG’yi rahatsız ediyor. İşte böyle bir işbirliği çözüm sürecini de baltalayacak bir işbirliğine dönüşebilir. Eroğlu bunu sağlamaya çalışıyor.
***
Dolayısıyla Başbakan Yorgancıoğlu’nun aranan işbirliğini “etik değil” şeklinde yorumlaması tekrar ediyorum yanlış değil ama sözkonusu ortağı DP-UG ile yanındaki UBP ve arkalarındaki de Derviş Eroğlu olunca etik aranması da abesle iştigal olur düşüncesindeyim.

Bu yazı toplam 1692 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar