1. YAZARLAR

  2. Kutlay Erk

  3. New York Seferi Başlıyor…
Fayka Kişi

Fayka Kişi

Esentepe’de DP örgüt başkanı İSTİFA etti

A+A-

Esentepe Belediye Başkan adaylığı için DP karıştı. İlk günden itibaren DP’nin aday gösterdiği Hasan Birinci’nin adaylığına karşı çıkan DP örgütü ve Örgüt Başkanı Cemallettin Karal, DP’nin aldığı adaylık kararından memnun kalmadı.
DP Başkanı Serdar Denktaş’ın, Hasan Birinci’nin aday çıkmasında ısrar etmesi ve Birinci’yi aday göstermesi istifayı getirdi.
DP’nin Esentepe Örgüt Başkanı Cemalettin Karal, DP’den istifa ederek, bağımsız adaylığını duyurdu.
Şimdi Esentepe’deki DP’lilerin ne yapacağı merak ediliyor. 2’ye bölünen DP için seçimi kazanma şansı hiç görülmüyor.
UBP ise iddialı olmayan  Muhammet Aygün ismini aday olarak göstermişti.
Esentepe’de seçimi kazanma şansı halen CTP belediye başkan adayı Cemal Erdoğan’da bulunuyor. Yapılan kamuoyu araştırmalarında da CTP’nin Esentepe belediyesini büyük bir farkla alacağı belirtiliyor.

------------------------------------------

Lefkoşa ve Güzelyurt adayından ses yok

DP’nin Lefkoşa ve Güzelyurt’ta aday belirleme sancısı devam ediyor. Lefkoşa’da aday bulamayan DP’nin aday göstermeyeceği iddia edilirken, kimi çevreler aday arayışlarının sürdüğü yönünde görüş belirtiyor.
Güzelyurt’ta ise aday adayları bulunuyor ancak henüz adaylığı kabul eden bir isim ortada yok. Geçtiğimiz hafta 2-3 kişiye teklif yapılması ardından da adayın belirlenmesi gündeme gelmişti.
Ancak Güzelyurt’tan da henüz bir adaylık açıklaması gelmedi.

------------------------------------

Aday belirmede son hafta


CTP dışındaki partiler, aday belirlemek için çabalıyor.
UBP’nin Mağusa adayı yok, DP’nin Lefkoşa ve Güzelyurt adayından ses yok.
TDP ise Mağusa adayı olarak Mustafa Emiroğluları üzerinde duruyor ancak resmi bir açıklama henüz yapılmadı.
Siyasi partilerin adaylarını belirlemesi için Yüksek Seçim Kurulu’nun işaret ettiği son tarih ise 20 Mayıs…
Partiler adaylarını belirlemek için son 1 hafta içerisine girdi. Bu hafta içerisinde partilerin adaylarını artık netleştirmesi bekleniyor.


--------------------------------------------------

“Köpekler bile kuyruk sallar”

Akdoğan Belediye Başkanı ve UBP’nin yeniden aday gösterdiği Adem Ademgil, renkli ve eleştiri dolu açıklamaları ile gündeme geldi.
Dün Ada TV’de Gözde Akben’in konuğu olan Ademgil, hem hükümete hem de UBP yönetimine tepki gösterdi, “UBP'den de köstek gördük” dedi. 
Ademgil, kırsal kesim verilmemesine rağmen bazı gençlerin arsalara ev yapmasına göz yumduğunu söyledi ve “UBP hükümetteydi yıllardır arsa dağıtılmadı bize. Bu çocuklar ailelerinin yanında yaşar evli ,çoluğa çocuğa karışmışlar işgal ettiler bu arsaları yasal değil ama mecburdurlar” dedi.
Kendisini köpeklerin bile tanıdığını, partizanlık yapmadığını iddia eden Ademgil, “Beni bölgede herkes tanır bölgelilerin köpekleri bile tanır hangi eve gitsem beni görünce kuyruk sallarlar” ifadesinde bulundu.

----------------------------------

YORUM
 

UBP’nin misyonu bitiyor mu?

Bizce de UBP tarihinin en kötü günlerini yaşıyor, ya da yaşatılıyor...
Yerel iki aydan daha az bire süre kalmasına rağmen UBP eğer hazırlıklarını tamamlayamayıp, adaylarını tanıtamamışsa bu bile parti içi dağınıklığın en bariz göstergesidir...
Genel seçimlerden kalan büyük borç bile daha ödenmemişken hem muhalefette olan hem de beş parasız seçimlere girecek olan UBP de ilk sorumlu elbette genel başkandır.
Birincisi, yolsuzluk iddialarının üstü örtülmeye çalışılmış parti içindeki seçim fareleri derin bir nefes almıştır.
İkincisi, yerel seçimler için hiç bir kaynak arayışı yoktur, adaylar kendi hallerine terk edilmiş, sponsör arayışı içerisindedirler...
Üçüncüsü de Genel Başkan'ın koltuğu dolduramaması, yerel seçimden öte bir sonra ki kurultayda kendisine karşı aday olabilecekleri pasifize etme çalışmaları UBP'nin zafiyetlerini oluşturmaktadır...

Levent ÖZADAM (Kıbrıs Time)

-----------------------------------------

FACEBOOK

“Dün de Kıbrıslı Ermeniler Kuzey Lefkoşa’daki kiliselerinde ayin yaptılar. Güven artırıcı adım diye ben buna derim. Tebrikler! Kıbrıslı Rumlar ile Türkler çok kavga etti ancak Kıbrıs’ın Ermenileriyle Türkleri neredeyse hiç kavga etmedi. Simdi Türkçe konuştuğumuz ve sorun yaşamadığımız o eski günleri hatırlamanın tam zamanı. Ben yetkili olsam dini mekanları sahiplerine geri verirdim. Camiler Müslümanlara kiliseler Hıristiyanlara verilsin. Bu mekanlar restore edilsin ve müminlere acilsin. Bu tarih, adalet, uygarlık ve mantık açısından en doğrusu olur. Siyasetin rehin aldığı tüm dini mekanlar serbest bırakılsın. Herhalde bu konu olsun bütünlüklü çözümün bir parçası değildir.”

Ulaş GÖKÇE’nin profilinden

----------------------------------------

TWITTER

Bu yazı toplam 1835 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar