1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. “Dua ediniz”
Fayka Kişi

Fayka Kişi

“Eroğlu gibi partiyi karıştırmam”

A+A-

UBP’nin eski Genel Başkanı, eski Başbakan İrsen Küçük, aktif siyasete geri dönüş için yerel yönetim seçimleri sonrasını işaret etti.

Dün Kanal Sim’de Meyil Adakul’un programı öncesi bulduğumuz Küçük’le sohbet etme imkanı bulduk.
Uzunca süredir, ortalıklarda yoktu. Çok az röportaj vermiş çok az televizyon programına katılmıştı.
Ancak bir yerlerde de siyaset yaptığı biliniyordu, sadece ‘aktif’ siyaset içerisinde değildi.
Kendisi asıl mesleği olan Ziraat Mühendisliğini, kurduğu ‘organik çiftliği’ ile sürdürürken, bir yandan da ofisinde gündemi yakından takip ediyordu.

İşte o sohbetten, bazı sorular ve Küçük’ün cevapları:

-“İrsen bey uzun yıllar siyasetin içerisinde bulundunuz ancak şimdi ortalıklarda yoksunuz”
İ.KÜÇÜK: Benim siyasetten kopmam mümkün değil. Sadece çok aktif siyaset içerisinde değilim.

- Hiç UBP’ye gidiyor musunuz? Hüseyin Özgürgün veya Sunat Atun ile görüşüyor musunuz?
İ.KÜÇÜK: Hayır… Ama partili arkadaşlarla sürekli görüşüyorum, sohbet ediyorum. Ama partiye gitmedim. Eroğlu gibi, ‘Geliyor, partiyi karıştırıyor’ düşüncesi vermek istemem. Özgürgün ve Atun ile de özel görüşmem olmadı.

-UBP’nin yeni yönetimi DP ile bir ittifak denemesi yaşadı, siz nasıl buldunuz?
İ.KÜÇÜK:  Herkes gördü ki fiyaskoyla sonuçlandı. Bu iş CTP’ye yaradı.

-Siyasetin içindesiniz ancak aktif siyaset yapmıyorsunuz. Aktif siyasete geri dönmeyi düşünüyor musunuz?
İ.KÜÇÜK: Yerel seçimler bir geçsin göreceğiz…

-Kamu Hizmeti Komisyonu eski Başkanı Mustafa Tokay ile eski Sınav Müdürü Emir Emirkanı kararı sonuçlandı. Sonucu nasıl değerlendirdiniz?
İ.KÜÇÜK: Biliyorsunuz ben Emir Emirkanı’yı affetmiştim. Ancak yargı kararı verecek demiştim. Yargı da kararını verdi. Ama hep söylediğim, Emirkanı ve Tokay bu işin son limanıdır.


----------------------------------------
İbre Orçun Kamalı’ya döndü

DP-UG Girne Belediye Başkan adaylığına yönelik arayışlarını sürdürüyor. Uzun süredir arayış içerisinde olan DP-UG, bir türlü aday düşündüğü isimleri ikna edemedi. DP için en güçlü isim olarak gösterilen ve uzunca süre aday olması için ısrar edilen Rasiha Serdaroğlu’nun ret cevabı vermesi, DP-UG’de başka adayları gündeme getirdi. Ancak görüşülen tüm isimler ile bir anlaşmaya varılamadı.

DP-UG Girne İlçesi ise ilk günden itibaren Orçun Kamalı ismi üzerinde yoğunlaşmıştı. Şimdi İlçe, merkezin vereceği kararı bekliyor.

Eğer merkezden Kamalı’ya onay çıkarsa ve Kamalı da aday olmayı kabul ederse, DP-UG’nin Girne Belediye Başkan adayı olarak Orçun Kamalı seçmen karşınına çıkacak.

Alsancak’ta Fırat Ataser…
DP-UG, Alsancak Belediyesi başkanlığı için aday göstermiyor. Daha önce açıkladığı bağımsız aday Fırat Ataser’e destek verecek.
Çatalköy’de ise bağımsız aday Mehmet Hulusioğlu’na… 
Dikmen Belediyesi için adayını belirleyen DP-UG, Niyazi Öztürk isminde karar kılmıştı. Ancak Öztürk UBP adayı olacağını açıklaması ile birlikte DP-UG, Dikmen için yeni bir aday arayışına girdi.

Birinci, ‘bağımsız çıkarım’ diyor…
DP-UG’den Esentepe Belediye Başkan adayı olmak isteyen Hasan Birinci, DP-UG’den aday gösterilmemesi halinde bağımsız aday çıkabileceğini söylüyor.
DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, Birinci’nin adaylığına sıcak bakarken, örgütün Birinci’nin ismine karşı olması Esentepe’deki aday belirleme sürecini zora soktu.

Keyfiala’ya ‘partinin adayı ol’ deniliyor…
Lapta’ta DP’li olan Mustafa Keyfiala, ‘tüm kesimlerden oy almak’ için bağımsız aday olmak istiyor. Ancak DP-UG buna karşı… Partini birinin bağımsız adaylığına sıcak bakılmıyor, “Gel partinin adayı ol” denilen Keyfiala bağımsız aday olma ısrarından vazgeçtirilmeye çalışılıyor.

-------------------------------------------

Öztoprak’ın kararı bugüne kaldı…

DP-UG Lefke Belediye Başkanlığı için ismi geçen eski tarım Bakanı Hüseyin Öztoprak, aday olup olmama yönündeki kararını bugün verecek.
Öztoprak, dün bölgede son görüşmelerini yaparken, partiye bugün kararını bildirecek.

Bu yazı toplam 1573 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar