1. YAZARLAR

  2. Necmi Belge

  3. Derhal Spor Bakanlığı’ndan istifa et!
Necmi Belge

Necmi Belge

Derhal Spor Bakanlığı’ndan istifa et!

A+A-

Türkiye Futbol Federasyonu başkanı Yıldırım Demirören’in, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun tanımaması hatta, kale almaması sonucu doğan krizi çözmek için, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini fırsat bilen Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun girişimi ile Kuzey Kıbrıs’a gelmesinin sadece bir şov olduğu ortaya çıktı.
Bu bağlamda, KKTC’ye farklı bir misyon ile gelen Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın telkinleriyle, Cumhurbaşkanı Eroğlu, TFF Başkanı Demiroren’i  KKTC’ye davet etti.
Demirören’in, bu ziyaretinde KTFF ile TFF arasındaki sorunu çözme yerine, sorunun çözümü için FIFA’yı işaret etmesi,Demirören’den çözüm bekleyen çevrelerde soğuk duş etkisi yapmıştı.
FIFA tarafından kendisine söz gelir endişesiyle, KTFF binasına girmesi bir yana, önünden bile geçmeyen TFF başkanı Demirören, geçtiğimiz salı günü KKTC medyasına düşen bir haberle, KTFF’nin üzerinden adeta silindir gibi geçti.
Bu habere göre, TFF başkanı Demirören FIFA’ya yaptığı bir müracaatta, KTFF’yi adeta by-pass ederek, Kuzey Kıbrıs’ta bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çıkarlarını korumak için temsilcilik açmak istediğini bildirdi.
Ne var ki, TFF başkanı Demirören’in KTFF’yi dışlayarak yaptığı bu müracaat, 05 Kasım 2013 tarihinde Zürih’te imzalanan  geçici anlaşma çerçevesinde, FIFA’nın KTFF’yi tanıması sonucu, KTFF’den görüş istemesiyle ortaya çıktı.
KTFF’nin dışlanması ve kaale alınmaması demek olan bu yazının ardından, haklı olarak olaya büyük tepki koyan KTFF başkanı Hasan Sertoğlu, “Bu adım varlığımızı yok etmek demektir” diye veryansın etti.
Kıbrıs Türk spor kamuoyunun da tam desteğini arkasına alan KTFF başkanı Sertoğlu’nun bu tepkisi devam ederken, Ankara’da resmi bir ziyarette bulunan Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Denktaş bu girişimi adeta ayakta alkışlarken, yıllardır beklediğimizin bu olduğunu söyledi.
Serdar Denktaş’a tek destek veren Süleyman Göktaş başkanlığındaki Kıbrıs Türk Futbol Anternörleri Derneği olması, UBP kökenli Göktaş’ın Denktaş’a adeta bir kıyağı olurken, diğer sivil toplum örgütlerinden Denktaş’a destek gelmemesi, Bakan Denktaş’ın bu konunda yalnız kaldığını belgeledi.
Bu arada, CTP-BG/DP hükemetinin büyük ortağı CTP-BG Genel Başkanı, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile Genel Sekreter Kutlay Erk’in, Sertoğlu’nun tepkisine olumlu karşılamaları ve destek vermeleri hükümet içerisinde farklı görüşlerin olduğunu ortaya koydu.
Bu girşime tepki koyan başta KTFF başkanı Hasan Sertoğlu’nu ve destekçilerini ağır bir dille eleştirirken, son yaptığı açıklamada ise, Kıbrıs Türk spor kamuoyunun olumsuz tepkisinden dolayı, Kıbrıs Türkleri adına Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Bülent  Arınç’tan da özür diledi.
Denktaş’ın Ankara’daki özrü yetmedi ki, bu özrü ve kendi söylemiyle TFF’nin KKTC’de temsilcilik açma önerisini “muhteşem teklif” olarak yorumlarken, bunun arkasında  durduğunu geçtiğimiz Perşembe günü ayağının tozuyla döndüğü Lefkoşa’da muhteşem(!) Bir basın toplantısıyla yineledi.
Bakan Serdar’a göre, bu temsilcilik aslında, Türkiye liglerine transfer olacak Kıbrıslı Türk futbolcular ile onları yetiştiren kulüplerin çıklarlarını koruyacak. Medyadaki iddiaların aksine, KTFF’nin yetkilerine müdahale edilmeyeceğini, bununla birlikte öneride yer alan Türkiye Cumhuriyeti uyruklu futbolcuların eğer varsa, güvenli bir şekilde futbol oynamasını sağlayacağını belirtti.
Bu arada, KTFF’nin KOP şemsiyesi altına girmesine müsaade etmeyeceklerini de belirten Denktaş, Kıbrıs’ta futbolu birleştirmek için KTFF-KOP arasındaki görüşmeleri göz ardı ederken, Sertoğlu’nun o girşimini “KOP’a Yama olmak” şeklinde bağnaz bir düşünce ile yorumladı.
Denktaş, 05 Kasım 2013 Zürih’te imzalanan geçici anlaşma metni ve Kıbrıslı Rum ve Türk liderler Dr.Eroğlu ile Anastasiadis arasında 11 Şubat 2014 tarhinde imzalanan ve KTFF-KOP görüşmlerine de destek veren anlaşmaları unutmuş olacak ki, bağnaz ve ırkçı bir söylemle 60 yıl önce, 1955 yılında Kıbrıslı  Rumlar’ ın “Türkler ve Köpekler Giremez” yaftasında belirledikleri noktada olduğunu  iddia etti.
Bakan Denktaş, TFF başkanı Demirören’in,  Kuzey Kıbrıs Medyası ve Sertoğlu tarafından eleştirilmesine  de çok üzüldüğünü belirtirken, Demirören’in TFF başkanı  seçildiği zaman, KTFF başkanı Sertoğlu’nu  kerhen kabul ettiğini ve resim bile çekirtmediğini, KKTC’ye geldiğinde KTFF binası önünden bile geçmek istemediğini de unuttu.
Bu gelişmeler sonunda, KTFF başkanı Sertoğlu onurlu bir duruş sergilerken, BRTK’ye yaptığı açıklamada, Bakan Denktaş ile arasında dağlar kadar fark olduğunu ayrıca Spor Bakanı Denktaş’a şirin görünen açıklama yapan KTFAD başkanı Süleyman Göktaş ile ilişkilerini askıya aldığını açıkladı.
Başta, Spor Bakanı Serdar Denktaş’ın, Kıbrıslı Türkleri bu kadar onursuz bir noktaya düşürme hakkı olmadığı noktasında bir-iki yandaş spor yazarı dışında birleşmesi bir dik duruşun göstergesiydi. Bakan Denktaş, Sertoğlu’na KOP’a üye olma konusunda veya kendi söylemiyle KOP’taki haklarımızı geri alma mücadelesinde hemen hemen tüm spor yazarlarından tam destek almasını bir kez düşünmesi ama etmeyeceğini bile bile  bugüne kadar beceremediğini  Spor Bakanlığı’ndan istifa etmesini öneririm.  
Tüm bu gelişmeler olurken, KTFF başkanı Hasan Sertoğlu, FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke’ye, kendilerinin tüm ülkelerin futbolcularına  hizmet verdiğini bu nedenle, TFF’nin KKTC’de temsilcilik açmasına gerek olmadığını konusunda yazılı olarak bildirdiğini açıkladı. Yorgan gitti; kavga bitti.
                                                                                                                                                                                                      --------------       
45 günün sonunu bekleme Sertoğlu 
Kıbrıs Türk futbolunun, KKTC’nin konumu nedeniyle 31 yıldır izolasyonlar altında olması büyük bir sorun olarak ortada dururken, bu sorundan kurtulmak ve Kıbrıs Türk futbolunu uluslararası arenaya taşımak için yola çıkan KTFF başkanı Sertoğlu’nun mücadelesi hala daha devam ediyor.
Bu bağlamda, Kıbrıs’ta futbolu birleştime misoyonu çerçevesinde, FIFA’nın gözetiminde KTFF ile Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP) arasında yapılan görüşmeler sonunda 05 Kasım 2013 tarihinde Zürih’te FIFA başkanı Blatter’in’de  imzaladığı geçici anlaşma gündemdeki yerini korururken, son günlerde bu misyonu engellemeye çalışan statükocuların saldırılar sonucu oluşan olumsuz gelişmeler sorunu yeniden zirveye taşıdı.
Özelliklle, Kıbrıslı Türk futbolcuların Türkiye liglerinin en alt katagorisi olan Bögesel Amatör Lig’e (BAL) taşınması sonucu doğan kaos karşısında çaresiz kalan KTFF ile ona bağlı kulüplerimiz, bu konunda önlem alamayan TFF’ye büyük tepki koydu.
Kulüpler tarafından yapılan baskıyı gögüslemeye çalışan KTFF başkanı Hasan Sertoğlu, TFF yetkilileri ile kerhen yaptığı görüşmelerde sonuç alamayınca, bu sorunun çözülmemesi halinde ortaya koyacağı eylemi, düzenlediği olağanüstü genel kurulda açıkladı.
Buna göre, TFF gerekli çözümleri üretemezse, 45 günlük bir süre sonunda 05 Kasım 2013 tarihinde Zürih’te imzalanan geçici anlaşma çevresinde KOP’a üyelik için başvurma kararı olağanüstü genel kurulda oybirliği ile aldı.
Bu süre, 27 Mart 2015 tarhinde doluyor. Yani, sürenin dolmasına 16 gün kaldı. Ne var ki, bu süre beklenirken, TFF’nin KTFF’yi yok sayan gelişmeler içerisine girmesi, KTFF başkanı Sertoğlu’nun ivedi kararlar alması gerektiği noktasına geldi.
Benim önerim, Sertoğlu’nun 45 günlük sürenin sona ermesini beklemeden KOP’a bir an önce başvurmasıdır. Haydi Sertoğlu, Uzun Yolu (Ledra Caddesi) geçerek, KOP merkezine hep birlikte yürüyelim ve yazılı müracaatı dostumuz Kostakis Koutsokoumnis’e verelim.

Bu yazı toplam 1202 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar