1. YAZARLAR

  2. Hasan Ecer

  3. Özür Kıbrıs Türk halkından dilenmeli
Hasan Ecer

Hasan Ecer

Özür Kıbrıs Türk halkından dilenmeli

A+A-

Bir özür konusudur aldı başını gidiyor. Haklı olduğumuz bir konuda bile, çıkıyor ülkemizin spordan sorumlu Bakanı, Türkiye halkından özür diliyor. Neymiş efendim, Türkiye Futbol Federasyonu burada ofis açmak istiyormuş da, KTFF başkanı bunu engellemiş.
Bunu söyleyen, bu ülkenin Gençlik ve Spor Bakanı sn. Serdar Denktaş. Gençlik yıllarımdan beridir, hem dostum hem arkadaşım olmasına rağmen, hiçbir zaman siyasi görüşümüz örtüşmemiştir. Buna rağmen yine de bir birimize karşı her zaman hoş görülü olmuşuzdur. Fakat bu noktada hoş görülü olamıyorum. Çünkü kendisi hani “Kıbrıs Milliyetçisiyim” diyor ya, o zaman kusura bakmasın ama ben daha çok Kıbrıslıyım ve Kıbrıs milliyetçisiyim o zaman.
Siyasi alanda ben yaptım olur zihniyetini benimseyen sağ görüşlü zihniyetin temel argümanları, baskı ile yaptıklarını kabul ettirmektir.
Halbuki demokrasilerde, olaylara, tartışma kültürü ve akıl yolu ile yaklaşıp, doğruyu bulmak ve sorunları ülke yararına çözmek gerekir. Fakat siyasi idealler ve menfaatler söz konusu olunca, maalesef ülke çıkarlarının yerini, kendi çıkar ve menfaatler oluşturuyor.
Şimdi sorarım size? Türkiye takımları Rum kemsine giderek Rum takımları ile maç yaparken, Larnaka Havaalanı’ndan adamıza girerlerken veya Türkiye’nin çeşitli kentlerinde düzenlenen spor organizasyonlarında, Kıbrıs bayrağı göndere çekilirken, kimler bizden özür dilemiştir ki, siz bizler adına Türkiye halkından özür diliyorsunuz.
Kıbrıs Türk halkının onuru, gururu, kişiliği, haysiyeti, kimliği, duyguları ayaklar altına alınırken nerdeydiniz sayın Denktaş. Ülke sporu yıllardır ambargolara maruz kalırken, kim bu halktan özür dilemiştir. Özür dilemek bir erdemdir, doğrudur. Ama özür dilenmesi gereken birileri varsa, yıllardır her zorluğa göğüs geren, Kıbrıs Türkü’nün yok olmaması için mücadele eden vefakar ve cefakar halktan özür dilenmelidir.
Kıbrıs’ta bulunan TC uyruklu vatandaşlarımızın üzerinden siyaset yapmak artık modası geçmiş bir öngörüdür. Kendi halkınızı bu kadar küçük düşürmekle bir yere varacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İnanı ki, burada yaşayan TC uyruklu kardeşlerimiz de sizlerin hangi amaçla siyaset yaptığınızı çok iyi öğrenmişlerdir. Yıllardır TC kökenli vatandaşlara, şoven ve milliyetçi yaklaşımlarla, siyaset yaparak onların oylarını aldınız. Fakat bundan sonra onları da kandıramayacaksınız. Çünkü onların da gözü açıldı.
Bu ülkenin bir bakanı olarak, siz önce kendi halkınızın menfaatlerini savunmalısınız. Halkınızın  onur ve gururunu hiçe sayıp, FIFA’ya yazı yazanlara, adres olarak önce KTFF’nunu göstermeniz gerekirdi. Ülkemizin Futbol Federasyonu varken ve sizin görüşüne göre, ilişkiler “Ana-Yavru” ilişkisi noktasındayken, neden bu talebin önce federasyonumuza yapılmasını sağlamadınız?
Sayın Sertoğlu’nun bu  yaklaşıma tepki koyması yerinde ve doğru bir davranıştır. Aslında bu ülkenin spordan sorumlu bakanı olarak sizin de Sertoğlu gibi tepki koymanız gerekiyordu. Fakat siyasi düşünerek sporu yönetmeye kalkarsanız, sonuçlar “atın tepmesi” kadar kötü olur.
Sporun ruhunu ve kurallarını iyi bileceksiniz. Eğer bilmiyor ve işi siyasete çekmeye kalkarsanız sonu hüsran olur. Bu konuda size fikir verenler de siyaset yapmışlardır.
Tutarlı olacaksınız. İşinize geldiğinde ralli için Rum tarafı ile işbirliği yaparak, ralli arabalarının üzerine Kıbrıs Bayrağı’nın yapıştırılmasına izin vereceksiniz. Sonra da KOP ile KTFF’nun işbirliği yapmasına karşı çıkacaksınız. Siyasette tutarlı olmayabilirsiniz. Ama sporda da tutarlı olacaksınız. Spor evrensel bir olaydır. Ama sizin yaptığınız siyaset, sadece bu ülkede geçerlidir. Spora hamaset sokarsanız komik duruma düşersiniz.
O yüzden sayın Serdar Denktaş’ın, kimin adına kimden özür dilemesi gerektiğini bir kez daha düşünmesi gerekiyor. Bu halk kime karşı kusur işlemiştir ki sayın Bakan bizim adımıza özür dilemiştir.
Kendi adınıza yapmak istediğinizi, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nu hiçe sayarak, ben yaptım olur zihniyeti ile dikte etmeye kalkarsanız, halkın tepkisi büyük olur. Sanırım bütün bunlardan sonra, sizin bu halktan özür dilemeniz gerekir. Unutmayın ÖZÜR DİLEMEK  bir erdemdir.

Bu yazı toplam 1486 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar