1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. “Derhal istifa etsin, yeri yoktur”
Fayka Kişi

Fayka Kişi

“Derhal istifa etsin, yeri yoktur”

A+A-


 

DP-UG eski Genel Sekreteri Bengü Şonya, DP-UG’de bugün yaşananları aslında DP-UG Kurultay sürecinde sık sık telaffuz etmişti. Ancak o günkü şartlarda delege Şonya’nın söylediklerine kulaklarını tıkamıştı. Ve bugün gelinen aşamada DP tabanına partide yer kalmıyor.
Dün Kanal Sim’de yine çok önemli açıklamalarda bulundu, sert mesajlar verdi Şonya…
Şonya’nın hedefinde DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş ve Genel Sekreter Hasan Taçoy vardı. Özellikle Taçoy’a yönelik sert ifadeler kullanan Şonya, “Taçoy derhal istifa etsin, partide yeri yoktur” sözlerini dile getirdi.
Taçoy’un sürekli hükümeti bozma yönündeki söylemlerine ve girişimlerine yorumda bulunan Şonya, “Sen kimsin de hükümeti bozacaksın. Alternatifin ne?” diye sordu.
Bugün Taçoy’un DP’den başka gidecek bir yeri olmadığını da iddia eden Şonya, “UBP, Zorlu Töre’yi kabul eder ama Taçoy’u etmez. Çünkü Taçoy bugün DP içinde yaptıklarını UBP içerisinde de yapıyordu” dedi.
Şonya, Lefkoşa’da seçmen olduğunu ancak DP-UGUBP ittifakına karşı olduğu için UBP adayı Hasan Sertoğlu’na oy vermeyeceğini de açıkladı. 

-------------------------------------------------------

‘İş yoğunluğu’ dedi ve ekledi:
“Bir şeyler dolmuştu, son damla oldu”

DP-UG yetkilileri, dün sabaha yeni bir istifa haberiyle uyandı. Güzleyurt ve Alsancak’taki istifaların ardından Lefkoşa İlçe Başkanı Ozan Beysan ilçe başkanlığından istifa etti.
Geçtiğimiz gece Lefkoşa’da 9 örgüt istifa gündemiyle toplantı yaptı. Toplantı yapıldığını duyan ve toplantı yerine giden DP-UG Genel Sekreteri Hasan Taçoy, orada bulunanlar ile sözlü tartışma yaşadı. Ardından sabah saatlerinde Beysan’ın istifa haberi geldi.
DP-UG eski Genel Sekreteri Bengü Şonya ise Beysan’ın istifasını şu sözlerle değerlendirdi: “Ozan bey zaten istifa edecekti. Ancak geçen gece yapılan toplantı sonrası muhtemelen Denktaş veya Taçoy Ozan Bey’i arayarak, ‘nasıl olur bu toplantıdan yok’ diyerek hesap sormuşlardır. Ozan Bey, zaten istifayı düşünürken, bu olayı fırsat bilerek istifa etti.”
DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş ise, Beysan’ın istifasını “iş yoğunluğuna” bağladı. Beysan ise CAFE KULİS’e istifası hakkında açıklama yaptı:
“Serdar Bey’in açıklaması doğrudur. Uzun bir süreden beridir iş yoğunluğu nedeniyle ne ilçe ne de örgütlerle ilgilenebiliyordum. Bunu yaklaşık 1 ay önce Denktaş’a söyledim ve ilçe başkanlığından istifa edeceğimi bildirdim. Belki zamanlaması yanlış oldu ancak, ben ilçe başkanlığından istifa ettim, DP’den değil. Geçen gece örgütlerin yaptığı toplantıdan da haberim vardı. Orada bazı şeyler konuşuldu, bende de bir şeyler dolmuştu belki, o toplantı son damla oldu. Ancak ilçe başkanlığımdan istifam sırf ona bağlanamaz. İş yoğunluğum nedeniyle sürekli yurt dışına çıkacağım ve ilgilenemeyeceğim için istifa ettim.”

 

------------------------------------------------------
 

Harmancı adaylığını duyurdu

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Mehmet Harmancı, Lefkoşa Belediye başkanlığına adaylığını sosyal paylaşım sitesinde duyurdu.
Dün akşam toplanan TDP yetkili organları da Harmancı’nın adaylığını resmi olarak açıkladı.
İşte Harmancı’nın adaylık açıklaması:
Sarayönü'nde Dikilitaş’ın etrafında Latince şöyle yazar:
“Buranın insanları kendilerini güzellik ve refah içerisinde değil, katıksız inanç içerisinde görür.”
Bir çağrı yapıyoruz hep birlikte yürümek için arkadaşınla, eşinle, sevgilinle, dostunla, gitarınla, mızıkanla, mavin, beyazın, siyahın, kırmızın, turuncun, yeşilinle Ve en önemlisi Lefkoşa’mıza olan tutkunla...
Siyahın en karasını gören bu şehre matemin kaderi olmadığını, tüm renklerin ona yakıştığını haykırmaya, katıksız bir inançla çıkıyoruz bu yola.
Zor, imkansız değildir, imkansız, olanaksızlıktır; olanak vardır kimse iki hayalkırıklığını bir imkansız zannetmesin, zorluklar birlikte aşılır ve göğüslenir, sizin olanı kimse sizden alamaz. Şehir sizindir.”

--------------------------------------------------

UBP’de herkes başka havada…

UBP Genel Sekreteri Sunat Atun başka, milletvekili Ersin Tatar başka havadan çalıyor. DP-UG’de yaşanan ‘ittifak’ kriziyle birlikte UBP Genel Sekreteri Sunat Atun, “Kimse bu ittifakın bozulmasını beklemesin, bundan medet ummasın. Gündemdeki tartışmalar biraz da CTP’nin burada bir kriz varmış gibi davranarak DP ve UBP tabanlarını provake etmesinden kaynaklanıyor” dedi.
İskele’de Hüseyin Avkıran Alanlı’nın adaylığının da dengeleri bozabilecek bir sorun olmadığına işaret eden Atun, bu konuda bir şart getirmediklerini belirtti.
Ersin Tatar’ın ise dün basına yansıyan açıklamalarında, DP-UG’nin İskele’de Hüseyin Avkıran Alanlı’yı aday çıkarmasının UBP-DP-UG ittifakında çatlak yarattığını belirtmişti.
İttifakın bozulabileceğini, buna partinin yetkili organlarının karar vereceğini söyleyen Ersin Tatar, “Vekillerimiz, Parti Meclisimiz herkes alarmda. Teyakkuzdayız. Gece 00.00’da toplantıya çağrılsak hemen gideceğiz. Bu konuyu konuşacağız” demişti.

Bu yazı toplam 1717 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar