1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Doğal gelişimin dışındayız…
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

CTP ve hükümet

A+A-

 

CTP’de yeni bir dönem başladı.
Mehmet Ali Talat, 10 yıl aradan sonra CTP’de ikinci başkanlık dönemini başlatırken, bu başlangıçta oldukça yorulacağı da aşikâr.
Neden?
Çünkü CTP içinde özellikle son zamanlarda ortaya çıkan karmaşaya, gruplaşmaya son verebilmek için oldukça fazla çaba ortaya koymak zorunda kalacak.
Bu durum Talat’ın Kurultay’daki konuşmasına da yansıdı;
Partinin birliğini, bütünlüğünü tesis etmenin de temel hedefi olacağını belirtti Talat ve “bunun için partililerin yardımına ihtiyacımız olacak. Artık insanlarımız geçmişte olduğu gibi özveriyi paylaşmak gereğini anlayacak ve bunun için tüm beraberliği, çabayı ortaya koyacak. Buna ihtiyacımız vardır. Parti içi bölünmeleri sileceğiz” dedi.
Kurultay öncesi yine parti meclisine seçilecek isimler için listeler hazırlandı, hatta Talat, o süreçte yine bu gibi çalışmaların yapılmamasını istedi ancak son ana kadar bunun yapıldığı görülüyordu.
Bu gibi liste çalışmalar, birinin diğerini kesmesi gibi etik dışı çalışmalar CTP’nin geçmişinde yoktu ama son zamanlarda epeyce yoğunlaştı.
Talat’ın bir cümlesi daha vardı kurultay’da; “Altını çiziyorum UBP demiyorum, UBP zihniyetini ortadan kaldırmak için çalışacağız.” İşte CTP’de de neredeyse ‘doğal’ hale gelen bu liste çalışmaları UBP zihniyetinin siyasete kazandırdığı! bir uygulama oldu.
Şimdi CTP onun yarattığı bölünmüşlüğü yaşıyor.
Mehmet Ali Talat’ın işi bu anlamda zor olacak. Seçilen PM’den saptayacağı MYK üyeleri ve tabii ki tüm partililerle bu parçalanmayı aşmak durumunda… Başarılı olmaktan başka bir çaresi yok.

***

Ve bundan sonra hükümetin durumu;
Özkan Yorgancıoğlu’nun hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sunması bekleniyor. Akıncı’nın da herhalde meclisteki en büyük partinin yeni genel başkanı olarak Talat’ın göstereceği bir isme, yani bir milletvekiline hükümeti kurma görevi vermesi bekleniyor.
Hükümet yeniden DP ile mi yoksa UBP ile mi kurulur!
Talat, yeni hükümeti belirlerken yine daha önceki başbakanlık döneminde olduğu gibi bakanlarını teknokrat mı seçer yoksa vekillerden mi oluşturur!
Neyi istediği, neyi amaçladığı bunlar Talat’ın kafasının içinde ama pratikte ne olur onu da önümüzdeki günler gösterecek tabii ki…
Ancak yeni bir hükümet kurulurken bu hükümetin yeni programı yine Talat’ın söylediklerinde saklı;
“Toplumda adalet sağlamak,
Siyasete yeniden güven kazandırmak,
Kendi kendine yeten bir ekonomi,
Vesayetten uzak durmak,
En önemlisi de Kıbrıs sorununun çözümü.”

Bu yazı toplam 1533 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar