Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Buzlu su

A+A-

 

Buzlu suyu kafadan aşağıya boşaltmak bir ‘moda akımı’ymış gibi devam ediyor.
Amerika’da başlayan ve dünyaya yayılan ‘iced bucket challenge’ kampanyası ALS hastaları için yapılıyor ve para toplanmasını amaçlıyor.
Bir kişi kovanın içindeki buzlu suyu kafasından aşağı boşaltıyor ve üç kişiye de meydan okuyor. O kişiler de 24 saat içinde kendi kafalarından buzlu suyu boşaltmak durumunda… Ancak burada önemli bir nokta var; Bu buzlu suyu kafalarından aşağı boşaltanlar bir de bağış yapıyorlar. ALS hastaları için para ödüyorlar. Zaten amaç da bu. Buzlu su sadece bir görsellik, kampanyanın ilgi çekmesi için uydurulan, buzlu su baştan aşağa dökülünce ‘farkındalık’ sağlanmasını çağrıştıran bir hoşluk. Ya para!
Sanal ortamda görüyoruz… Eline kovayı alan suyu kafasından aşağa boşaltıyor ama paradan haber yok.
Boşaltıyor buzlu suyu, sanal ortamda paylaşıyor. Ne güzel!
Gördüğüm kadarıyla ülkemizde bu işi kampanya kuralları gereği tamamıyla doğru yapan Telsim Genel Müdürü Rasim Karas oldu.
Buzlu suyu kafasından aşağı boşalttı, yardım çekini de kameraların karşısında oraya çağırdığı MS Derneği Başkanı’na verdi. Ancak Dernek Başkanı’nın söylediğine göre ALS hastalarının henüz yasal bir statüsü yok. Onun için çekin teslimi için ALS hastalarının yasallığı beklenecek.
Bu duruma rağmen Rasim Kara’yı kutlamak gerek. Umarım meydan okuduğu üç kişi de kampanyanın kurallarını uygulayarak aynı şekilde cevap verirler.
Tabii bu arada yine bazı dostlar yardımı nereye yapacağını söyleyerek buzlu suyu boşalttılar kafalarından aşağıya, onların da hakkını yememek gerek.
***
Bu arada buzlu suya bir karşıtlık olarak kova dolu toprağı kafadan aşağı boşaltmak da Gazze’de yaşananları protesto amaçlı yapılmaya başlandı. Yine sanal ortamda başlayan bu tepki ülkemize DAÜ İletişim Fakültesi Dekanı ve gazetemizin eski okur temsilcisi Süleyman İrvan tarafından taşındı. Süleyman hocaya da tebrikler.
Gazze’de ölen çocuklar için BM’nin bir şey yapmasını beklemek ne yazık ki ölü gözünden yaş beklemeye benziyor.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Günün önem ve anlamı

Recep Tayyip Erdoğan, TC Cumhurbaşkanlığı andını içtikten birkaç gün sonra ilk yurtdışı ziyaretini Kıbrıs’a yapıyor. Bu bir gelenek oldu neredeyse… Ahmet Davutoğlu da Dışişleri Bakanı olduktan sonra ilk ziyaretini KKTC’ye yapmıştı. Belki o da Başbakan olduktan sonra yine ilk yurtdışı ziyaretini buraya yapar.
Erdoğan ziyaretini 1 Eylül’de, yani Dünya Barış Günü’nde yapıyor.
Bu bir tesadüf mü yoksa özellikle mi seçildi, bunu da geldiğinde yapacağı konuşmalarda anlayacağız.
Umarım günün önem ve anlamına uygun konuşmalar ağzından dökülür!..

Bu yazı toplam 1509 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar