1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Boğaz ve Alemdağ’da yeni kazılar…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Boğaz ve Alemdağ’da yeni kazılar…

A+A-

KAZILARDA SON DURUM… KAZILARDA SON DURUM…

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’nden aldığımız bilgiye göre Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinin adamızın kuzeyinde ve güneyinde yürüttüğü ve gerek 1963-64, gerekse 1974 “kayıpları”nın gömü yerlerinin aranmakta olduğu kazılar kesintisiz biçimde devam ediyor… Kayıplar Komitesi Boğaz’da askeri bölge içerisinde iki kazı ekibiyle bir kazı yürütürken, St. Hilarion’da bir okurumuzun göstermiş olduğu iki noktada yürütülen ve altı “kayıp”tan geride kalanların bulunduğu kazı tamamlandı. Kayıplar Komitesi, Alemdağ’da (Aghirdaki) yeni bir kazıya başlamış bulunuyor.

Kayıplar Komitesi’nin bir “kayıp”tan geride kalanların bulunduğu Mağusa kazısı da devam ediyor… Diğer kazılar Gönyeli’de, Akdeniz’de (Aya İrini), Minareliköy’de (Neahorgo Kythrea) sürüyor. Minareliköy’de bir “kayıp”tan geride kalanlara ulaşılmıştı.

Askeri bölgelerden Voni’de (Gökhan) yürütülen kazılarda ise toplam dört “kayıp”tan geride kalanlara ulaşılmıştı ve bu kazı da devam ediyor. Bir diğer kazı Galatya’da – burada da altı “kayıp”tan geride kalanlara ulaşılmıştı…

Kıbrıs’ın güneyinde ise Baf’ın Konia köyünde bir başka kazı devam ediyor. Bir okurumuzla birlikte yıllar önce Kayıplar Komitesi’ne göstermiş olduğumuz bu alanda bir “kayıp”tan geride kalanlar bulunmuştu… Bir başka okurumuz da bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine aynı alanda birkaç başka noktada başka olası gömü yerleri göstermişti…

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz.

 

Okurumuzun değerli yardımları sonucu bulunan 10 Yunan “kayıbın” ailelerine dönüş yolculuğu başlıyor…

 

Yarın, 17 Yunan “kayıp”tan geride kalanlar için tören yapılacak…

 

Bir okurumuzun çok değerli yardımları sonucu bulunan 10 Yunan “kayıbın” ailelerine dönüş yolculuğu başlıyor.

Kermiya’da okurumuzun bize ve Kayıplar Komitesi’ne göstermiş olduğu alanda bulunan 12-13 “kayıp”tan geride kalanlardan 10 kişisi DNA testleriyle kimlikleri belirlenerek ailelerine dönüş süreci başlatıldı.

SİGMA TV’de yer alan bir habere göre, yedisi Kıbrıs’ın güneyinde, onu ise okurumuzun göstermiş olduğu alanda kalıntıları bulunan toplam 17 “kayıp” Yunan için Strovulo’da bir kilisede tören düzenlenecek.

Tören yarın (26 Mayıs Cuma günü) yapılacak ve Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in yanısra törene Yunan Dışişleri Bakanı Panos Kammenos da katılacak.

Tören sabah saat 9’da Strovulos’taki Ayasofya Kilisesi’nde gerçekleştirilecek ve Yunan “kayıp” yakınları da bu törene katılacak. Strovulo’da kilisedeki cenaze törenini Başpiskobos Hrisostomos yönetecek.

17 Yunan “kayıp”tan geride kalanlar daha sonra defnedilmek üzere Yunanistan’a gönderilecek.

 

GÖNYELİ-KERMİYA’DAKİ GÖMÜ YERİ…

Okurumuz bundan tam on yıl önce yani 2007 yılında bize Gönyeli-Kermiya yöresinden almış olduğu bazı insan kemiklerini vermiş ve biz de aynı gün bu insan kemiklerini Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’ne teslim etmiştik. Okurumuz bu kemikleri nereden aldığını bize ve Kayıplar Komitesi’ne birkaç kez göstermiş, buradan 1974 sonrası çekmiş olduğu fotoğrafları da bizimle paylaşmıştı. Bu alanı Kayıplar Komitesi yetkilileriyle her ziyaret edişimizde, Kayıplar Komitesi yetkilileri bu alanda başka insan kemikleri de bulmuşlardı… Bu alanı göstermeye gittiğimiz bir keresinde Kayıplar Komitesi yetkilileri Ksenofon Kallis, Okan Oktay ve rahmetli Uğur Umar’la birlikte idik ve bu kez de bir kafatası parçası ve başka küçük kemikler bulmuşlardı Kayıplar Komitesi yetkilileri…

Sonuçta beş yıl sonra yani 2012’de bu alanda kazı başlatılmış ve 12 veya 13 kişiye ait olduğu sanılan insan kalıntılarına ulaşmışlardı.Bu 12 veya 13 kişiden geride kalanlara Kayıplar Komitesi, DNA testleri yapmış ve bunlardan 10 “kayıp” şahsın kimlikleri belirlenmişti.Bu 10 “kayıp” şahıs, ELDİK’te (Yunan Alayı) görev yapan Yunanlı “kayıplar”dı…

yunan-001.jpg

Okurumuzun bulunmasına yardım ettiği 10 Yunan “kayıp”tan sekizinin fotoğraflarına ulaşabildik ve bugün sayfamızda bu resimleri tekrar paylaşıyoruz…Bu konuda okurumuza sonsuz teşekkürler ederken, Kayıplar Komitesi’ne de bu alanda kazı yapma kararı almış olduğu için “Sağolasınız” diyoruz. Sözkonusu Yunanlı “kayıp” ailelerin acısını paylaşıyoruz…Okurumuzun yardımlarıyla bulunan 10 “kayıp” Yunanlı’yla ilgili olarak Kayıplar Komitesi Kıbrıslırum Üye Ofisi’nden aldığımız bilgiler şöyle:

***  Haralambos Petros Karagunis – 1953 Yunanistan doğumlu.

***  Atanasios Vassilios Karayorgos – 1953 Yunanistan doğumlu.

***  Konstantinos Demetrios Mpordymas – 1952 Yunanistan doğumlu.

***  Vasilios Antonios Trianti – 1953 Yunanistan doğumlu.

***  Argirios Yeorgios Sini – Yunanistan doğumlu.

***  Yeorgios Dimostenis Hamuriotakis – 1952 Yunanistan doğumlu.

***  Harilaos Yuannis Papadopulos – 1953 Yunanistan doğumlu.

***  Dimitrios Epaminondas Velonas – 1953 Yunanistan doğumlu.

***  Yeorgios Dimitrios Zervomanolis – 1953 Yunanistan doğumlu.

***  Yuannis Harilaos Kostantakopulos – Yunanistan doğumlu.

Bu yazı toplam 1475 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar