Tamer Öncül

Tamer Öncül

BİRLİKTE

A+A-

Çarşamba akşamı(18 Ekim) Gazeteciler Birliği lokalinde oldukça anlamlı bir belgesel gösterimi vardı. Birlikte/Together' isimli belgesel, K.T. Gazeteciler Birliği/ Cyprus Turkish Journalist Association ve Basın-Sen’in ortak etkinliği olarak gösterildi.

Mine Balman ve Besim Baysal’ın büyük bir özveriyle çektiği belgesel, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Ermeniler’in ağırlıklı olarak 1963 olaylarını ve Ermeniler’in Kıbrıs’a gelişlerini anlatıyor.

 Asi Production yapımcılığında, Armenian National Committee of Cyprus'un katkılarıyla hayat bulan belgeselde Annig Tourian, Artin Anmahouni, Arto Haroutunian, Azniv Baladouni,Elsie Utidjian, Erdinç Gündüz, Fatma Kişmir, Koharig Paroian Avraam ve Verkin Nahikian ile yapılan röportajlar yer alıyordu.

Belgesel gösteriminin sonunda gösterime katılan Erdinç Gündüz ve Armenian National Committee of Cyprus'un temsilcileri de söz alarak soruları yanıtladılar.

63’e kadar komuşumuz, ayakkabıcımız, lokmacımız vb. olan bu insanları (ve acıklı hikayelerini) ne kadar az bildiğimizi; onları neden unuttuğumuz hatırlattı bize bu belgesel…

Tümü Türkçe söyleşi veren Ermeniler “Kıbrıs ağzı” ve sempatik şiveleriyle konuşurken; belgesele katılan Kıbrıslı Türkler’in “Türkiye şivesiyle” konuşmaya çalışması, belgeselin ruhunu zedelese de   genel olarak başarılı bir belgesel…

Geçen akşamki gösteriyi kaçıranlar, 26 Ekim 2017'de saat 19:00'da Home for Cooperation'da tekrarını izleyebilirler.

İzlemeye gitmeden (okumadıysanız) mutlaka Sevgül Uludağ’ın 20-21 Eylül tarihlerindeki “Anlatılmamış Öyküler” sayfasındaki (konuyla ilgili) söyleşiyi de okuyun.

 

 

*  *  *

Ve “Birlikte” yapılanlara bir örnek daha…

Çeviri kitaplarla edebiyatımıza ciddi kaynaklar yaratan Heterotopia Yayınları FİKRET DEMİRAĞ’ın “KÖKLER VE TOPRAKLAR: ACILI BIR YURT İÇİN” kitabını Rumca yayınladı.

tam2-001.jpg

Kıbrıs Üniversitesi’nin Türk ve Ortadoğu Çalışmaları Anabilim Dalı ve Heterotopia Yayınları tarafından yayınlanan; çevirisini Anthi Karra’nın yaptığı (iki dilli) şiir kitabının tanıtımı  26 Ekim Perşembe akşamı (ne yazık ki, “belgesel gösterimiyle aynı gece) Güney Lefkoşa’da yapılacak.

 

 

 

 

 


 

Bu yazı toplam 1812 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar