Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Bayrak davası ve sorular

A+A-


Bu yazı yazılırken Bayrak Davası devam ediyordu. Nasıl sonuçlanacağını da herkes merak ediyor.  K.K.T.C. sınırları içinde Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı asmak veya taşımak suç mu değil mi ?  İşin özünde, mahkeme işte buna karar verecekti.

Bana sorarsanız,  aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık.  Saçma sapan bulacaklar olacak ama bir sürü soru takıldı aklıma. Örneğin,

Kıbrıs Cumhuriyeti, Kıbrıslı Türklerin de ortağı olduğu bir Cumhuriyet mi değil mi ? Bunca yıl verilen savaş, Rumların bizi ortaklıktan atma,  şirkete (!) tek başına sahip olma girişimi iddiasıyla verilmedi mi ?

Türkiye Cumhuriyeti, 1974 Harekatını,  Kıbrıs Cumhuriyeti’nin,  Garanti Antlaşması’na dayanarak  yapmadı mı?  Ve de halen, o Antlaşma nedeniyle burda bulunmuyor mu ?

(Madde 2: (Paragraf 2) Yunanistan, İngiltere ve Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin diğer herhangi bir devlet ile gerek birleşmesini, gerekse ada’nın taksimini doğrudan doğruya veya dolaylı olarak gerçekleştirmeye yardım ve teşvik edici amacı olan tüm hareketleri kendi yetki ve ilgileri oranında önlemeyi üstlenirler.)

(Madde 3; (Paragraf 2) Üç garantör devletten biri, birlikte veya birbirlerine danışarak (işbirliği halinde) hareket etmek olanağı bulunmadığı takdirde, nı antlaşmanın oluşturduğu durumu münhasıran yeniden oluşturmak gayesi ile hareket etmek hakkını korumaktadır.)

11 Şubat 1959 tarihinde Zürih’te imzalanan ‘Garanti Antlaşması’nda sözü edilen Kıbrıs Cumhuriyeti artık ‘yok’ mu sayılıyor. (Dünya tam tersini söylüyorsa da...)

( Madde 2 : (Paragraf 1) Yunanistan, İngiltere ve Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 1’nci maddede belirtilen taahhütlerini kaydederek, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını, ülke bütünlüğünü, güvenliğini ve anayasanın temel maddeleri ile oluşan durumu tanırlar ve garanti ederler...)

Türk gözünde ve düşüncesinde eğer Kıbrıs Cumhuriyeti yok ise, gerçekte olan ne ?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulmuş olsa bile, yapılan barış görüşmeleri, Kıbrıs Cumhuriyeti temelinde Federal bir çözüm şekli içermiyor mu ?

Değişik uluslararası aktivitelerde Türkiye topraklarında direklerde sallanan Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Türkiye’de yasaklanacak mı ? Yoksa ‘yasak’ sadece Kuzey Kıbrıs için mi geçerli ?

KKTC’de , Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı asmak veya taşımak eğer suç ise, Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu, kimlik kartı, doğum belgesi vb. sahibi olmak,  bulundurmak ve/veya sahip olmaya çalışmak da suç mu ?

Daha daha sorular da var ama bu kadarla kalsın...

Bu arada, bayrağı çizen İsmet Vehit Güney Hoca’yı da rahmetle analım.......

 

Bu yazı toplam 2560 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar