1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Toplu mezarın eşiğinden dönen Eftagomili Bambos Dimitriu’nun öyküsü…5
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Abalestra Çiftliği yakınlarında yeni kazılar…

A+A-

 

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyinde ve güneyinde yürütmekte olduğu kazılara devam edilirken, Sinde’de (İnönü) Abalestra Çiftliği yakınlarında yeni kazılara başlandığı öğrenildi.

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’nden edindiğimiz bilgilere göre, burada geçmişte kazılmış ve bazı Stroncilolu “kayıp” Kıbrıslırumlar’dan geride kalanların bulunmuş olduğu kuyunun yakınlarında yeni bir kuyu arama kazısına başlanmış bulunuyor.

Stroncilolu “kayıp” Kıbrıslırumlar’ın öykülerine bu sayfalarda geçmişte geniş yer vermiş ve Abalestra Çiftliği’nde bir kuyuya gömülmüş oldukları yönünde okurlarımızın vermiş olduğu bilgileri de paylaşmıştık.

Yeni kazı, ilk kuyu yakınlarında bulunan bir ikinci kuyuyu aramak üzere başlatılmış bulunuyor.

Kayıplar Komitesi’nin Alsancak’ta (Karava) başlatmış olduğu ve bir “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunduğu kazı da devam ediyor.

Livadya’da ise (Sazlıköy) yeni bir kazı başlatılmış bulunuyor.

Komikebir’de (Büyükkonuk) bir kuyu kazısı tamamlandı ancak kuyuda herhangi bir “kayıp”tan herhangi bir ize rastlanmadı.

Abohor’da (Epikho – Cihangir) eski çöp alanında okurlarımızın işaret etmiş olduğu alanda beş “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanlar bulunduktan sonra bu kazı da tamamlandı ve ekip bu bölgeden ayrıldı.

Kayıplar Komitesi’nin Dikmen’de (Digomo) başlatmış olduğu bir kazı sürdürülürken, Haspolat’ta (Mia Milya) ve Karaoğlanoğlu’nda (Ayyorgi) iki askeri bölgedeki kazılar da devam ediyor.

Taşkent’te (Voni) başlatılan kazı devam ederken, Kıbrıs’ın güneyinde de Koççinodrimitya’da ve Pomo’da “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların aranmakta olduğu kazılar sürüyor.

Kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1108 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar