1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Tatar: Devlet adına oynanacaksa, içeriğe bakar
Tatar: Devlet adına oynanacaksa, içeriğe bakar

Tatar: Devlet adına oynanacaksa, içeriğe bakar

Tatar, “tiyatroya sansür” gündemini değerlendirdi, “Devlette sözleşmeli bir yazarsın ve devlet adına oynanacaksa herhalde devlet de içeriğine bakar ve görüşünü söyler, ifade özgürlüğü adına siz orda her istediğinizi çıkıp da yapamazsınız” dedi.

A+A-

Başbakan Ersin Tatar, “tiyatroya sansür” gündemini değerlendirdi, “Devlette sözleşmeli bir yazarsın ve devlet adına oynanacaksa herhalde devlet de içeriğine bakar ve görüşünü söyler, ifade özgürlüğü adına siz orda her istediğinizi çıkıp da yapamazsınız” dedi.

BRT’nin haberine göre Başbakan Ersin Tatar, BRT’de Özel Yayın’a katılarak Levent Kutay’ın sorularını yanıtladı.

Başbakan Tatar ” Bu tiyatro olayını başka yere çekmeye gerek yoktur. Devlette sözleşmeli bir yazarsın ve devlet adına oynanacaksa herhalde devlet de içeriğine bakar ve görüşünü söyler” dedi.

BRT’nin haberine göre Başbakan Tatar’ın açıklamaları şöyle:

“Tiyatro sansürü konusunda sözleşmeli olarak alınan birtakım oyuncular Yaşar Ersoy bir oyun üzerine çalışıyorlardı. Eğitim Bakanına bağlı olduğu için onun da bir görüşü olduğunu düşünüyorum ve bilgi istedim. Bu bilgi bana henüz ulaşmadı. Eleştirmek için bu kadar hızlı davranmak ne kadar doğru emin değilim. KKTC demokratik bir ülkedir ve her türlü görüş farklı mecralardan ifade ediliyor. Özgür bir ortamdayız ve bu kadar abartıp, meseleyi başka yere çekmek işi başka mecralara çekmektir diye geliyor bana. Amaç nedir. Ortamı daha da germek midir? Burada hiç kimsenin ifade özgürlüğü sıkıntısı yoktur. Bu tiyatro olayını başka yere çekmeye gerek yoktur. Devlette sözleşmeli bir yazarsın ve devlet adına oynanacaksa herhalde devlet de içeriğine bakar ve görüşünü söyler. Bundan daha normal bir şey olamaz. İfade özgürlüğü adına siz orda her istediğinizi çıkıp da yapamazsınız. Benim Yaşar Ersoya’a sonsuz saygım vardır. Çok yetenekli bir kişidir. Bu toplumu bu kadar germeyelim bu haksızlık olur. BU KKTC’ye haksızlık olur.”

Ersin Tatar’ın programda  “patron devlet ise devlet buna bakar” ifadelerini kullanması da dikkat çekti.

Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay da yaptığı açıklamada “Eleştiri tiyatronun doğasında var, bundan rahatsız olunmaz, olunmamalıdır” diyerek, “Karar yetkisi maalesef Edebi Kurul’da, takipçisi olacağız” görüşünü açıklamıştı.

Bu haber toplam 2063 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler